Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Opactwo Benedyktynów w Tyńcu wpisane na listę Pomników Historii

  • Kraków
  • date_range Środa, 2017.03.15 06:25 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 09:12 )
Wpis na listę Pomników Historii to wyróżnienie i jedna z form ochrony najcenniejszych zabytków w Polsce. Opactwo wzniesiono na wzgórzu nad Wisłą w XI wieku, dzięki Kazimierzowi Odnowicielowi.

fot: M. Lasyk

Posłuchaj materiału Aleksandry Ratusznik
Opactwo Benedyktynów w Tyńcu

Starania o wpisanie opactwa na listę Pomników Historii trwały 3 lata. Oprócz tynieckiego opactwa, taki status zyskało w środę jeszcze 9 innych zabytków, między innymi opactwo Cystersów w Wąchocku. Jak mówił w rozmowie z Radiem Kraków brat Michał Gronowski, kustosz muzeum Opactwa w Tyńcu, wpisanie na listę Pomników Historii to duży prestiż, ale też ułatwienie przy staraniach o dotacje na konserwacje opactwa i rozbudowę. "Potrzeby są duże. W tym roku kończymy konserwację i rekompozycję wyposażenia barokowego kościoła z XVIII wieku. To rzeźby, obrazy i detale. Potrzeby są jednak stale. Są partie murów gotyckich, w których wypadają kamienie, jest mur i baszta od strony Wisły w złym stanie" - dodał brat. Bracia planują nie tylko rozbudowę muzeum, ale też odnowienie ogrodu.

Na liście jest też między innymi: Stare Miasto w Krakowie, teren historycznej Bitwy pod Racławicami i kompleks sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Opactwo tynieckie było wielokrotnie niszczone i odbudowywane. Podczas licznych konserwacji odkryto przedmioty, które w czasie wojny wyniesiono z kościoła. "One były w róznych miejscach - na strychu, w piwnicach. Udało się odkryć brakujące rzeźby z bocznych otłarzy, XVIII-wieczny żyrandol i otaczany kultem obraz Matki Bożej z ciemnej kaplicy" - wylicza kustosz muzeum.

- Sercem założenia jest kościół. Jest część najbliższa kościołowi. To ten pierwotny romański klasztor zbudowany w formie czworoboku z dziedzińcem w środku. Przy nim są zachowane partie romańskie z XI wieku, sklepienia gotyckie. W XV-XVI wieku klasztor rozbudowano o kolejny dziedziniec i kolejne skrzydła, które dawniej mieściły szkoły, bibliotekę - opowiada reporterce Radia Kraków brat Michał Gronowski.

Dziś na terenie klasztoru mieszczą się: muzeum, kawiarnia, restauracja i Dom Gości. Ten ostatni powstał w miejscu, które w XIII wieku było rezydencją opatów. W opactwie mieszka i pracuje 33 braci. Czym się zajmują? "Najstarszy z naszych seniorów ma 94 lata, najmłodszy 21. Są bracia, którzy pracują duszpastersko, jest tu parafia. Kilku braci wykłada na uniwersytetach. Jest brat zajmujący się chorymi i starszymi braćmi. Mamy wydawnictwo z drukarnią, atelier ceramiczne. Do tego dochodzi muzeum i cała działalność edukacyjna" - tłumaczy brat Gronowski.

Opactwo można zwiedzać codziennie, jednak są miejsca na co dzień niedostępne. Jednym z nich jest rezerwat archeologiczny pod kościołem, gdzie znajdują się fragmenty fundamentów pierwszej, romańskiej bazyliki. Jest on otwierany raz w roku, podczas nocy kościołów Cracovia Sarca.  

 

 

 

(Aleksandra Ratusznik/ko)

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 11:15

    Biegiem po górach przez Polskę, Europę i świat! - Kacper Mrowiec

  • 11:00

    Stanisław Mazur chce odnowy miejskich targowisk - więcej zieleni i miejsc do odpoczynku

  • 10:38

    Natalia Przybysz „TAM” w NCK

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

  • 16:13

    RT @magdalenazbylu1: Zyngierki z Maruszyny i Mali Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej zgarniają pierwszą nagrodę na Festiwalu Złote Kierp…

  • 15:12

    Z kolei w miejscowości Kąclowa w woj. nowosądeckim na drodze wojewódzkiej 981 doszło do kolizji 3 aut. Tu na szcz… https://t.co/xyILn3RcVd

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię