|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Jacek Majchrowski będzie kolejny raz kandydował na prezydenta Krakowa

To już pewne. Jacek Majchrowski będzie kolejny raz ubiegał się o urząd prezydenta Krakowa. Prezydent decyzję ogłosił w czwartek na specjalnej konferencji prasowej. Majchrowski sprawuje urząd od 2002 roku. "Gdy premier ogłosi kampanię wyborczą, zgłoszę oficjalnie swoją kandydaturę" - powiedział.

fot: M. Lasyk

"W momencie kiedy pan premier ogłosi decyzję o dacie wyborów i rozpoczęciu kampanii wyborczej, zgłoszę swoją kandydaturę" - powiedział Majchrowski na czwartkowej konferencji prasowej. Swą decyzję uzasadniał m.in. tym, że nie chciałby, aby to, co do tej pory zrobił dla Krakowa wraz z mieszkańcami tego miasta, zostało zmarnowane. Do startu w wyborach namawiali Majchrowskiego m.in. politycy PSL, a gotowe były poprzeć go PO i SLD.

W tej chwili oficjalnie do wyścigu wyborczego zgłosiło się troje kandydatów. Kandydatką Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Krakowa jest posłanka PiS Małgorzata Wassermann. Poza nią chęć startu w wyborach zgłosili: Grzegorz Filipek z Nowoczesnej i Konrad Berkowicz z partii Wolność. Startu w wyborach nie zadeklarował jeszcze Łukasz Gibała - lider Stowarzyszenia Logiczna Alternatywa, który cztery lata temu w pierwszej turze wyborów prezydenckich w Krakowie osiągnął trzeci wynik – zdobywając 11,16 proc. głosów. Decyzję ma ogłosić w czerwcu.

Jacek Majchrowski jest prawnikiem, profesorem zwyczajnym Uniwersytetu Jagiellońskiego, byłym członkiem Trybunału Stanu. Jest też najdłużej urzędującym w historii prezydentem Krakowa, gdzie pracuje nieprzerwanie od 2002 roku.

Za pierwszym razem – w 2002 roku - wygrał wybory w II turze, pokonując Józefa Lassotę. Wcześniej z wyścigu wyborczego odpadli między innymi Zbigniew Ziobro i Jan Maria Rokita.

W 2006 roku także zwyciężył w II turze wyborów. Wtedy stosunkiem głosów 59,57% do 40,43% pokonał kandydata PiS – Ryszarda Terleckiego.

Na trzecią kadencję został wybrany w 2010 roku. W II turze wyborów stosunkiem głosów 59,55% do 40,45% pokonał Stanisława Kracika z PO.

O czwartą kadencję Jacek Majchrowski walczył w II turze z Markiem Lasotą, popieranym przez PiS. Także wtedy górą był urzędujący prezydent, który wygrał, zdobywając 58,77% głosów.

 

 

 

 

(RK/PAP/ko)

41%
59%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 31

@anika

Piątek, 11 maja 2018, 17:37

@Ratunku!

Najlepsze podsumowanie 16 lat rządzenia... Jak widzę w autobusach mpk ta propagandę jak to Kraków pięknieje to mnie krew zalewa.... Tak, pięknieje bo BETONEM soi!!!

Odpowiedz

Grzegorz

Piątek, 11 maja 2018, 14:52

@oj tam

Oczywizda. A co wskazuje na głosowanie na p. Małgorzatę poza tym że jest członkinią partii i córką swego ojca?

Odpowiedz

Czwartek, 10 maja 2018, 22:11

Masakra

Odpowiedz

Ratunku!

Czwartek, 10 maja 2018, 18:38

Boże ratuj Kraków i wreszcie daj więcej rozumu jego mieszkańcom, bo przez ostatnie 14 lat się nim nie wykazywali, a nasze miasto zostało zdewastowane.

Odpowiedz

Rex1

Czwartek, 10 maja 2018, 18:34

Nie dla majchra. Sto razy wolę Gibałę. Chciałabym zobaczyć minę każdego z tych urzędasów i członków zarządów spółek którzy musieliby się wziąć do normalnej pracy

Odpowiedz

Wassermannstochter

Czwartek, 10 maja 2018, 17:47

@Jesus

Wprawdzie minister sprawiedliwości powinien znać się na prawie, ale sądząc po urzędującym, nie jest to konieczne. Z dwojga złego niech więc dalej się wydurnia w komisjach i na sali sejmowej, a Kraków zostawi w spokoju.

Odpowiedz

Jesus

Czwartek, 10 maja 2018, 17:36

Uważam ,ze pan prof.Majchrowski zdał na piżtkę jako prezydent miasta .Ma doswiadczenie w kierowaniu ludzmi urzednikami samorzadowymi.Osoby nie majace praktyki z zarzadzaniem tak dużym miastem jak Krakow ,nie nadajesię na takie stanowisko.Pani Wasserman nie nadaje się na stanowisko prezydenta .Ta pani nadaje sie w resorcie prawa jako minister sprawiedliwosci lub jako prezes NIK .

Odpowiedz

kr

Czwartek, 10 maja 2018, 17:33

Kontrkandydatom nie chodzi wcale o dobro Krakowa, tylko o dostęp do koryta. Komu się wydaje że jest inaczej ten jest bardzo naiwny, choc można by tu użyć mocniejszych słów.

Odpowiedz

Marian56

Czwartek, 10 maja 2018, 17:29

Liczę na zwycięstwo Gibały. To jedyny sposób żeby Jacka i jego ludzi odsunąć od koryta a jednoczesniemuchronic Kraków przed PiS

Odpowiedz

Boruta

Czwartek, 10 maja 2018, 17:10

@oj tam

Nic dodać nic ując.

Odpowiedz

oj tam

Czwartek, 10 maja 2018, 16:39

@ta dajta spokój...

do #ta dajta spokój - całe szczęście, że jaśnie oświecony, nowoczesny, liberalny, tolerancyjny (!) nie-motłoch zostanie w domu. Trzymam za słowo, tylko żeby nie było jak z tymi celebryto - bohaterami co mieli z Polski wyjeżdżać, jak ciemnogród wygra... Stawiam orzechy przeciwko dolarom, że jak zwykle cała ta "elyta" podrepta do urn i na JM zagłosuje, byle kandydat PiS nie wygrał. A potem będzie płakać że Kraków zabetonowany.

Odpowiedz

E.

Czwartek, 10 maja 2018, 16:36

@ta dajta spokój...

I takie właśnie jest teraz nasze społeczeństwo. Obrażę się i nie głosuję. A potem płacz i zgrzytanie zębów. Musimy głosować !!!!!!

Odpowiedz

Czwartek, 10 maja 2018, 16:33

@ta dajta spokój...

Możesz pozbierać PO-dziei i wybierzecie sobie Jacka.

Odpowiedz

radek90

Czwartek, 10 maja 2018, 16:32

Żenada. Nie zasłużył na taki koniec. Teraz może i ma 40 proc. poparcia, ale wystarczy trochę tym potrząsnąć i będzie miał 8 proc. Poza tym sporo wyborców PO, zniesmaczonych rządami tej sitwy, może zagłosować na Gibałę. Teraz możecie się śmiać, ale moim zdaniem II tura Waserman-Gibała jest prawdopodobna. Jacek przegra z własną arogancją i energią tych, którzy chcą go odspawać od stołka. A takich jest sporo w Krakowie.

Odpowiedz

xxx

Czwartek, 10 maja 2018, 16:12

Bądźmy poważni. Ktoś serio myślał, że banda Majchra pozwoli mu przejść na emeryturę? Nawet pod Młodym Władkiem przynajmniej niektórzy musieliby się przeorientowywać, a dile "na publicznym" muszą być robione i kropka. Podsumowując: Majcher ma wygraną w tych wyborach w kieszeni, jak zwykle.

Odpowiedz

ta dajta spokój...

Czwartek, 10 maja 2018, 16:04

No to wygra Wasserman...Niestety, cały katopisowski ciemny motłoch pójdzie do wyborów zaraz po sumie (ok. 15%). Na JM zagłosują wszystkie urzędy + ich rodziny + spółki zależne od miasta+ich rodziny (ok.10%-12%). Gibała 2 %. Cała reszta, razem ze mną zostanie w domu bo wybór pomiędzy ciemnogrodem Pis a JM to żaden wybór. Dziękuję.

Odpowiedz

Czwartek, 10 maja 2018, 15:58

Jeśli chodzi o kamienice to Majcher czuje się w miarę bezpiecznie bo część biskupia też ma za uszami jak i on. Więc ręka będzie rękę myła.

Odpowiedz

Antymajcher2

Czwartek, 10 maja 2018, 15:36

Tego czlowieka trzeba odwołać inaczej w krakowie nie zmieni sie nic!

Odpowiedz