|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Dekomunizacja ulic w Krakowie. Nie wszyscy mieszkańcy tego chcą

"Nazwy (...) ulic nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm" - czytamy w ustawie dekomunizacyjnej, przyjętej jednogłośnie przez Sejm kilka dni temu. Wielu mieszkańców Krakowa ma jednak na ten temat odmienne zdanie. Jak mówią, zmiana nazwy ich ulic wiąże się ze zbyt wieloma formalnościami.

Posłuchaj co mówią mieszkańcy ul. Bohaterów Wietnamu

Ul. Jana Szwai ulegnie dekomunizacji. Fot. Mateusz Żmija

"Nazwę nadano w okresie głębokiej komuny. A jak wnioskowaliśmy na początku o zmiany to nam powiedziano, że Amerykanie też byli bohaterami Wietnamu. Jasne jednak jest, że w nazwie tej ulicy nie chodzi o Amerykanów. Nazwa nie jest mocno obciążona komunistycznie, jak np. ulica Lenina, ale nie przesadzajmy. Za dużo z tym formalności i kosztów. Żeby to wszystko załatwić, trzeba wziąć dzień urlopu" - mówią Radiu Kraków mieszkańcy ul. Bohaterów Wietnamu. 

A jak dodaje Łukasz Wantuch, radny miasta Krakowa, po spotkaniu rady dzielnicy widać, że większość mieszkańców jest przeciwna zmianom. "Przygotuję radę uchwały dzielnicy, w której przeciwstawiamy się zmianom. Później to trafi do radnej Małgorzaty Jantos, a potem Rada Miasta będzie musiała się nad tym pochylić. Oczywiście także wojewoda Małopolski będzie miał prawo wyrazić opinię, bo jest zapisane w ustawie, że ma prawo do wykonania zastępczego, gdyby nie chciała tego zrobić Rada Miasta. Będzie to spory galimatias, ale zafundował nam go Sejm" - podkreśla Łukasz Wantuch. 

Łącznie, zmiany miałyby objąć nawet 27 ulic w całym Krakowie. Z korespondencji Bolesława Kosiora (radny MK i członek zespołu ds. nazewnictwa kom. kultury RMK) do prezydenta Majchrowskiego wynika, że ulice zostały podzielone na trzy grupy.

1. Patroni ulic wymagający koniecznej i szybkiej zmiany:
ul. Szenwalda Lucjana - Prądnik Czerwony
ul. Dziedzica Emila - Prądnik Czerwony
ul. Kajty Franciszka - Prądnik Czerwony
ul. Bohaterów Wietnamu - Prądnik Czerwony
ul. Szumca Janka - Swoszowice
ul. Marcika Jóżefa - Łagiewniki
ul. Kościuszkowców - Łagiewniki
ul. Spasowskiego Władysława - Stare Miasto
ul. Szwai Jana - Dębniki
ul. Braterstwa Broni - Dębniki
ul. Czechosłowacka - Dębniki
ul. Komuny Paryskiej - Dębniki

2. Grupy do przedyskutowania - ulice pisarzy popierających stalinowskie represje i wyroki śmierci wymierzone w krakowskich księży katolickich (Rezolucja Związku Literatów Polskich w Krakowie w sprawie procesu krakowskiego z 8 lutego 1953 roku):
ul. Bunscha Karola - Dębniki
ul. Kurczaba Jana - Bieżanów-Prokocim
Park Jalu Kurka - Stare Miasto
ul. Mortkowicz-Olczak Hanny - Wzgórza Krzesławickie
ul. Otwinowskiego Stefana - Grzegórzki
ul. Przybosia Juliana - Wzgórza Krzesławickie
ul. Słomczyńskiego Macieja - Prądnik Biały
ul. Śliwiaka Tadeusza - Podgórze

3. Ulice tzw. "patronów kontrowersyjnych"
ul. Landau Lwa
ul. Zemaitisa Kiejstuta
ul. Chwistka Leona
ul. Młynarskiego Zygmunta
ul. Roja Bolesława
ul. Rylskiego Maksyma
ul. Broniewskiego Władysława
ul. Mrozowa (P. Morozow) - nie chodzi tutaj o ulicę "mroźną", a o termin "mrozowa", który nie funkcjonuje w języku polskim. 

Zdaniem Instytutu Pamięci Narodowej zmiany konieczne są na ulicach Jana Szwai, Lucjana Szenwalda, Emila Dziedzica, Franciszka Kajty, Janka Szumca, Józefa Marcika. 

 

(Mateusz Żmija/ew)
 

71%
29%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 41

Janek

Środa, 17 maja 2017, 11:56

@krakus

To prawda, że pod względem urbanistycznym jest źle, ale to nie wina deweloperów tylko urzędasów wydających patologiczne pozwolenia na budowę. Szczególnie dotyczy to obszarów nie objętych mpzp.

Odpowiedz

Konrad Myślik

Sobota, 3 września 2016, 02:13

Bliskie memu sercu Radio Kraków? Pozwalam sobie przypomnieć, że Jalu Kurek, dość pilnie związany z Radiem Kraków, jest też autorem jednego z najpiękniejszych - o ile nie najpiekniejszego wiersza o Radiu Kraków, zawartego w albumie "Głosy Poetów" wydanym na 70-lecie Radia Kraków, pt "Kraków 422" (oryginał czytany przez autora - w archiwum Radia Kraków), który to wiersz polecam, Drogie Radio Twej łaskawej uwadze. Bo oznacza to, że w tej kompromitującej krakowski samorząd sprawie nie pełnisz roli obserwatora - lecz zainteresowanego. Z poważaniem

Odpowiedz

No i tak.

Sobota, 3 września 2016, 02:05

@M

Kazimierza Wielkiego też nie ma bo umarł. A ulica jest. Na tym polegają nazwy historyczne.

Odpowiedz

Sobota, 3 września 2016, 02:02

@radicalo

O to - to. Bezsprzecznie. No i Halicka. Ten Halicek to pewno jaki Żyd. No a jak Żyd - to komunista. Wiadomo.

Odpowiedz

No tak.

Sobota, 3 września 2016, 02:00

@Huop

http://dedalus.pl/Legion-polski-Trybuna-Ludow-Dziela-Tom--XII-Adam-Mickiewicz Spało się na polskim, co? Bronisław Geremek wprowadził nas do NATO. On podpisywał. Nie za trudne?

Odpowiedz

Gumowy Młotek Się Przyda

Sobota, 3 września 2016, 01:56

Szczególnie ulica Czechosłowacka jest w swej istocie komunistyczna. Podobnie jak czechosłowackie kino, czechosłowacka architektura, czechosłowacka wynalazczość, wspaniałe czechosłowackie ołówki Koh-i-noor (made in Czechoslovakia), granica polsko-czechosłowacka - oraz położona po sąsiedzku ulica PRASKA. Albowiem po 1948 roku była to już niedobra Czechosłowacja Antonina Novotnego. A przed - nie. A co robi w Płaszowie prowadząca od Wielickiej do dworca PKP Kraków-Płaszów ul. Dworcowa? I kto to był ten Dworcow? Czy nie aby jaki komunista?

Odpowiedz

Sobota, 9 kwietnia 2016, 07:57

Karol Bunsh, Jalu Kurek, Przyboś, Broniewski itp. Jakieś szaleństwo! A ich twórczość? Nie zasłużyli swoją twórczością, na to żeby być patronem ulicy??? A poza tym może by przeznaczyć te pieniądze na walkę ze smogiem!!!!

Odpowiedz

Patryiota

Środa, 6 kwietnia 2016, 21:50

Proszę również pochylić się nad nazwą ulicy Bociana. Wszak był to wysokier rangi oficer NKWD wyzwalający Kraków.

Odpowiedz

AS

Środa, 6 kwietnia 2016, 21:20

W tym sejmie to widać, że tylko bzdurami się zajmują i niczym więcej. Zamiast żeby kraj fizycznie szedł do przodu, piął się, doganiał Zachód w tym, co należy, to PiS objął władzę, sam żyje pomnikami przeszłości i to fundują Polakom, a jak ktoś świetnie napisał, zamiast naprawić nawierzchnię na tych (i innych) ulicach, żeby Polak nie musiał ciągle płacić po parę stów za naprawę zawieszenia, to już nie mają czasu się zająć. Tyle nam korzyści spłynie ze zmiany nazw ulic, że dzięki temu staniemy się pierwszą gospodarką Europy. W ogóle to najlepiej jakby wszystkie ulice, wsie i miasta w Polsce nazywały się imieniem zmarłego brata Jarosława Kaczyńskiego (z całym szacunkiem dla zmarłego), a Polska zmieniła nazwę na Lechostan.

Odpowiedz

Szymon

Środa, 6 kwietnia 2016, 19:28

@Srdjan

No właśnie. Nawet Mark Knopfler o tym śpiewał. Braterstwo broni to temat uniwersalny...

Odpowiedz

Szymon

Środa, 6 kwietnia 2016, 19:24

Przecież Bohaterami Wietnamu byli Chuck Norris, Sylvester Stallone, Charlie Sheen, Tom Berenger, Martin Sheen i wielu innych, o co tyle szumu?:)

Odpowiedz

Garrett

Środa, 6 kwietnia 2016, 16:21

Kto się podpisał pod tymi zmianami? Ubu król???

Odpowiedz

Garrett

Środa, 6 kwietnia 2016, 16:19

@krakus

Potwierdzam! 100%

Odpowiedz

sentinel

Środa, 6 kwietnia 2016, 11:47

@Aśka

Z tym haniebnym współudziałem, to prawie powiało grozą. Zabrakło jeszcze cytatu z amabasadora Kennarda, jakoby Polska była wrogiem numer 1 dla pokoju w Europie. Właśnie w taką narrację wpisuje się teoria prof. Garlickiego, ale dzięku Bogu w historii liczą się fakty , a nie teorie.

Odpowiedz

Zofia

Środa, 6 kwietnia 2016, 09:08

Bunscha, Broniewskiego?! Ktoś chyba oszalał!

Odpowiedz

krakus

Środa, 6 kwietnia 2016, 07:38

Zaraz wymyślą że nazwę Prądnik Czerwony trzeba zmienić, bo na pewno jest komunistyczna :P Lepiej by się zajęli planami zagospodarowania miasta, bo deweloperzy robią z tego miasta coraz większy syf , pod tym względem to nie jednemu komuniście trzeba by postawić pomnik , bo lepiej dbali o infrastrukturę miasta i przestrzeń zieloną dla mieszkańców niż obecni jaśnie oświeceni.

Odpowiedz

saly

Środa, 6 kwietnia 2016, 07:12

Szwaja - może zamiast Jana - Monika, niedawno zmarła pisarka

Odpowiedz

Huop

Środa, 6 kwietnia 2016, 00:40

A ulica Geremka Bronisława? Trybuny Ludów??? Obie ulice w południowym Krakowie.

Odpowiedz

słuchacz

Wtorek, 5 kwietnia 2016, 22:53

Przeglądam te nazwiska i nikogo strasznego tam nie ma , szkoda czasu na zmienianie , a już dlaczego czepiać się ulicy Kościuszkowców to nie wiem , a co to tamci żołnierze nie ginęli za Polskę, gorsi są , już bez przesady, jak ma być zmiana to jest naprawdę dużo rzeczy do zrobienia w gospodarce naszego kraju, zmniejszeniu zadłużenia, zmniejszeniu uzależnienia ekonomicznego i surowcowego od zachodu i wschodu.

Odpowiedz

Mieszkaniec Komuny Paryskiej

Wtorek, 5 kwietnia 2016, 21:37

@Mieszkaniec Komuny Paryskiej

*a nie Dębniki. Za szybko pisałem ;)

Odpowiedz