|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Terapia protonowa w Krakowie. Wciąż nie ma decyzji ministerstwa zdrowia

Od czerwca miała być refundowana terapia protonowa w nowoczesnym Centrum Cyklotronowym w Bronowicach. Okazuje się jednak, że projekt ministerialnego rozporządzenia wciąż nie został podpisany przez ministra zdrowia.

Posłuchaj relacji Teresy Gut

Centrum Radioterapii Hadronowej w Bronowicach/ fot. Instytut Fizyki Jądrowej PAN

Rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia ma określać warunki prowadzenia terapii. Jeszcze w kwietniu wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda zaznaczył, że do czerwca wszystkie formalności zostaną załatwione i ośrodek w Bronowicach będzie mógł prowadzić terapię. Jak powiedział nam prof. Marek Jeżabek z Insytutu Fizyki Jądrowej PAN, projekt rozporządzenia jest dopiero w Rządowym Centrum Legislacji. Dopiero, gdy tam uzyska pozytywną opinię zostanie podpisane przez ministra. Kiedy wejdzie w życie, trzeba będzie jeszcze poczekać na decyzję NFZ-u.

Tymczasem terapia protonowa jest już w koszyku zadań refundowanych przez Narodowy Fundusz, ale przez zawiłości prawne pacjenci zamiast do Krakowa muszą jechać na leczenie np. do Pragi.

Centrum Cyklotronowe Bronowice w Instytucie Fizyki Jądrowej PAN zostało oficjalnie otwarte w październiku 2015 roku.  To pierwszy tego typu ośrodek w Polsce i jeden z najnowocześniejszych na świecie. Chorzy na raka będą leczeni nie operacyjnie, a poprzez napromieniowanie guzów. Do użytku oddane zostały dwa stanowiska, oba wyposażone w najnowocześniejszy system, który umożliwia precyzyjne uderzenie w guza wiązką protonów.

W Bronowicach działa już jeden cyklotron, ale o mniejszej mocy. Leczone są nim nowotwory gałki ocznej. 

Odpowiedź ministerstwa w załączniku artykułu.

 

(Teresa Gut/ew)

Obserwuj autorkę na Twitterze: 

 

0%
100%