|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Zarząd województwa przyjął projekt uchwały antysmogowej dla całej Małopolski

To kolejny krok do likwidacji nieekologicznych i zanieczyszczających powietrze palenisk w naszym regionie. Teraz czas na sejmik. Jeśli radni przyjmą projekt - już w przyszłym roku w nowych budynkach nie będzie można instalować kotłów niższej generacji. A do 2023 roku wszystkie stare piece będą musiały zostać wymienione.

Posłuchaj co mówi wicemarszałek Małopolski Wojciech Kozak

Fot. Marcin Wie

„Dążymy do tego, aby od 1 lipca przyszłego roku w Małopolsce nie można było montować kotłów na węgiel i drewno, które nie spełniają norm emisji określonych w unijnych przepisach” - zapowiedział marszałek województwa Jacek Krupa.

Zgodnie z tymi normami, tzw. wymaganiami ekoprojektu, kocioł – zwłaszcza podczas pracy na niepełnej mocy – nie może emitować więcej niż 40 mg m sześc. pyłów. Ekoprojekt ogranicza również emisję toksycznych tlenków azotu. Od 2020 roku kotły, które nie spełniają norm ekoprojektu, nie będą dostępne w sprzedaży na terenie UE.

"W okresie grzewczym w Małopolsce mamy stan powietrza katastrofalny, stąd wiele działań podejmowanych przez różne instytucje, ale również przez samorząd regionalny, zmierzających do likwidacji tego zjawiska, do tego aby w przewidywanej perspektywie czasowej doprowadzić powietrze w Małopolsce do takiej jakości, która nie szkodzi naszemu zdrowiu" - zaznaczył Krupa.

Podkreślił, że uchwała przyjęta we wtorek przez zarząd województwa małopolskiego dotyczy całego województwa, poza Krakowem – regulacje antysmogowe dla Krakowa znajdują się w odrębnej uchwale.

Krupa poinformował, że do 5 stycznia potrwają konsultacje społeczne – województwo czeka na opinie i wnioski od obywateli i instytucji. "Wstępnie planujemy, aby program ochrony powietrza i uchwałę antysmogową przyjąć na sesji styczniowej. Termin przyjęcia uchwały będzie uzależniony od opinii i wniosków, które wpłynął do nas" - zapowiedział.

Najważniejszymi założeniami uchwały antysmogowej dla Małopolski jest ograniczenie powstawania nowych źródeł niskiej emisji i wprowadzenie zakazu instalowania tzw. kopciuchów, czyli kotłów, które nie spełniają żadnych norm emisji zanieczyszczeń. Uchwała ma także wprowadzić od lipca 2017 roku zakaz palenia w piecach odpadami: mułami i flotami węglowymi oraz mokrym drewnem o wilgotności powyżej 20 proc.

Przepisy uchwały antysmogowej nie będą dotyczyć mieszkańców, którzy już teraz korzystają z ekologicznych źródeł ogrzewania: sieci ciepłowniczych, pieców elektrycznych, na gaz czy olej, lub pomp ciepła. Gdyby jednak chcieli zamienić je na kocioł opalany węglem i drewnem powinni zaopatrzyć się w ten spełniający wymagania ekoprojektu.

Nowe urządzenia od początku 2019 roku będą musiały spełniać wymagania ekoprojektu. Nie trzeba natomiast wymieniać kominków już zamontowanych. Żeby spełniały wskazane poziomy sprawności cieplnej, począwszy od 2023 roku wystarczy doposażyć je w specjalne urządzenia, które ją zredukują, np. elektrofiltry dostępne już na polskim rynku.

Na dostosowanie się do przepisów uchwały antysmgowej mieszkańcy będą mieli czas do końca 2022 roku, a w przypadku korzystania z kotła spełniającego wymagania emisyjne na poziomie co najmniej klasy 3, ten okres może zostać wydłużony do końca 2026 roku. Chętni do wymiany kotłów już teraz mogą skorzystać z dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego lub środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Według szacunków urzędu marszałkowskiego w Małopolsce jest ok. 540 tys. kotłów na paliwa stałe, większość to ponad pięcioletnie kotły o zasypie ręcznym. Kominki są stosowane w 12 proc. domów, wykorzystujących paliwa stałe; a piece kaflowe - w 15 proc. domów.


Z problemem zanieczyszczonego powietrza zmagają się niemal wszystkie gminy województwa małopolskiego. Smog to problem zarówno Krakowa, jak i Nowego Targu, Kalwarii Zebrzydowskiej, Nowego Sącza, a nawet miejscowości będących uzdrowiskami - Szczawnicy, Muszyny, Rabki-Zdrój.

W ramach kolejnej akcji "Małopolska bez smogu" Radio Kraków wraz z Polskim Alarmem Smogowym ustawiło pyłomierze w tzw. krakowskim obwarzanku. Wyniki pomiarów ze Słomnik, Skały oraz Igołomii-Wawrzeńczyc można śledzić na bieżąco TUTAJ

15 stycznia 2016 roku sejmik województwa małopolskiego przyjął uchwałę antysmogową dla Krakowa. Na sesji sejmiku województwa radni przyjęli projekt uchwały o zakazie palenia węglem i paliwami stałymi w stolicy Małopolski. Wedle założeń, zakaz ma zacząć obowiązywać od 2019 roku.

 

 

(Joanna Orszulak, PAP/ew)

55%
45%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 13

Jan

Środa, 7 grudnia 2016, 10:47

@precz z węglem

Ci z tablicami innymi niż KR nie przyjeżdżają tu z nudów. Studenci płacą za mieszkania, zasilając portfele biednym kamienicznikom - rodzimym Krakowianom. Ciekawe ilu z nich rozlicza się w US z wynajmu swoich mieszkań? Wielu spoza Krakowa ma tu pracę lub swoje firmy zatrudniając rodowitych Krakowian.

Odpowiedz

Terefere

Środa, 7 grudnia 2016, 09:56

@precz z węglem

Natomiast wszystkim z rejestracjami KR zakaz korzystania z dróg publicznych poza Krakowem (w tym autostrad, dróg ekspresowych i dróg krajowych), chyba, że zapłacą podatek lokalny zasilający budżet gminy, po której terenach prowadzi dana droga. Pozdrawiam przedsiębiorczego kolegę!

Odpowiedz

precz z węglem

Środa, 7 grudnia 2016, 09:16

teraz zakazac kretom z małopolski zachodniej palic węglem! a wszystkim z rejestracjami innymi niż KR zakaz wjazdu do centrum miasta chyba że zapłacą podatek ekologiczny.

Odpowiedz

Gazownik

Środa, 7 grudnia 2016, 07:57

Już tak z tym gazem nie przesadzajcie. W domu rodzinnym miałem zawsze piec gazowy, dzisiaj po przeprowadzce do żony (ciągle niestety, ale wymienię!) węglowy i wcale nie ma takiej wielkiej różnicy w kosztach ogrzewania. Oczywiście, jak się ma dobrze ocieplony dom, nowoczesny piec i dostosowaną do niego instalację. Znam natomiast przypadek co najmniej dwóch osób, które nigdy nie pozbędą się pieca węglowego, bo grzanie w domu traktują jako rozrywkę - dziadki siedzą przed telewizorem, nudzi się im, to czasem przejdą się dołożyć, albo chociaż sprawdzić, czy nie zgasło. Czują się potrzebni i przez taki oto sentyment tkwią w tej zadymionej rzeczywistości rodem z XIX wieku.

Odpowiedz

CO

Środa, 7 grudnia 2016, 07:56

Właśnie kupiłem kocioł węglowy, na wiosnę zastąpi gazowy. Powód oczywiście finansowy i żadne ustawy tego nie zmienią.

Odpowiedz

to był k...zamach

Wtorek, 6 grudnia 2016, 23:02

póki co to bicie piany i nic więcej

Odpowiedz

elkonrado

Wtorek, 6 grudnia 2016, 22:11

@edwardoo -> władze nie mają możliwości obniżenia cen gazu o połowę, ale mogą dowalić +50% opłaty dla węglowo-śmieciowych kopcicieli, raczej tego się spodziewam w przyszłych sezonach grzewczych niż realizacji mało realnych pomysłów typu supernowoczesne drony z czujnikami żywcem wyrwanymi z bajek. a więc zrobią tak że gaz się będzie bardziej opłacał, ale kosztem dodatkowego podatku smogowego. który pójdzie właśnie na dofinansowywanie wymian pieców.... to rozwiązanie tak oczywiste spójne i logiczne, że w końcu komuś przyjdzie do głowy i zostanie przegłosowane .

Odpowiedz

krakus

Wtorek, 6 grudnia 2016, 21:57

@przeciętny

Dokładnie tak, metody walki ze smogiem są jak za stalina zniszczyć kułaków bo oni winni, albo jak za hitlera wszystkiemu winni żydzi, tak teraz wszystkiemu winni ludzie palący w piecach, z powodów finansowych, bo jak by ich było stać to by z radością przeszli na gaz bo to i przyjemnie i czysto

Odpowiedz

krakus

Wtorek, 6 grudnia 2016, 21:55

@mieszkaniec

jak będziesz tak pieprzyć to cię żółć zje od środka i faktycznie nie dożyjesz

Odpowiedz

Wtorek, 6 grudnia 2016, 20:16

Czemu wszyscy uparli się na piece a nikt nie zwraca uwagi na ilość pojazdów które przybyły w ostarnich kilkunastu latach .W okresie letnim jakoś smog nie ustępuje chyba wszyscy użytkownicy pieców się zmawiają i celowo palą amen.

Odpowiedz

edwardoo

Wtorek, 6 grudnia 2016, 19:27

Proszę państwa jest walka ze smogiem - władze chcą likwidować piece węglowe - tylko niech obniżą ceny gazu o połowe to będziemy palić gazem.

Odpowiedz

przeciętny

Wtorek, 6 grudnia 2016, 16:27

Nikt dla przyjemności nie pali w piecu węglem robi to wyłącznie ze względów ekonomicznych.Polska krajem tylko dla bogatych.

Odpowiedz

mieszkaniec

Wtorek, 6 grudnia 2016, 14:50

Do 2023..... kto z nas dożyje tego roku?

Odpowiedz