|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33
12 630 60 00
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Za miesiąc "kopciuchy" staną się nielegalne, ale wciąż można je wszędzie kupić

Jak sprawdził reporter Radia Kraków, w większości dużych hipermarketów w Małopolsce wciąż sprzedawane są proste kotły węglowe, tak zwane "kopciuchy", które nie spełniają norm unijnych. Te kotły można kupić mimo tego, że za dokładnie miesiąc montowanie takich pieców w naszym województwie stanie się nielegalne.

fot: pixabay

Od 1 lipca 2017 roku w Małopolsce zacznie obowiązywać tak zwana uchwała antysmogowa. Nie będzie już można montować w nowych, bądź remontowanych domach kotłów niespełniających norm unijnych, tak zwanego ekoprojektu. Władze województwa oficjalnie zaapelowały do sklepów budowlanych o wycofanie ze sprzedaży "kopciuchów", oraz o informowanie klientów o tym, które piece powinni wybrać, by nie łamać prawa.  

Tymczasem - jak sprawdził reporter Radia Kraków - większość dużych hipermarketów na razie ten apel ignoruje. W Krakowie i innych miastach regionu wciąż do kupienia są najprostsze piece, w dodatku nie ma jakichkolwiek informacji o wymogach, które za miesiąc zaczną obowiązywać. "Szczerze mówiąc to chyba żaden [z naszych pieców] nie spełnia tych norm. Wysłaliśmy pytanie do producentów, czekamy na odpowiedź. W przyszłym tygodniu będziemy mieli więcej informacji" - mówi w rozmowie z Radiem Kraków sprzedawca w jednym z największych hipermarketów budowlanych w Krakowie.

- Jest to bardzo przykre. Jest taka teza, że handel to subtelne oszukiwanie się, ale to wybiega poza subtelność. Jak dany kocioł jest w punkcie sprzedaży, powinna być także pełna informacja - mówi wicemarszałek Małopolski Wojciech Kozak. Dotąd tylko dwie sieci sklepów budowlanych umieściły na piecach informacje odnośnie tego, czy spełniają one unijne normy. Kozak zapowiedział, że w najbliższym czasie ponowi swój apel.

Sprzedaż prostych kotłów węglowych na razie nie jest nielegalna. Nad rozporządzeniem zakazującym produkcji i sprzedaży "kopciuchów" pracuje Ministerstwo Rozwoju. Ma ono zacząć obowiązywać od stycznia 2018 roku.

Wojciech Kozak podkreśla tymczasem, że w interesie kupujących jest, by już teraz nie kupować pieców niespełniających norm. Od wakacji straże gminne i miejskie będą prowadziły kontrole w małopolskich domach. Jeśli okaże się, że ktoś po 1 lipca zainstalował piec niespełniający norm ekoprojektu, może zostać ukarany grzywną do 5000 złotych.

 

Jak wybrać odpowiedni piec?

Każdy kocioł węglowy ma na swojej obudowie tabliczkę z parametrami technicznymi. Szczegółowe informacje odnośnie tego, jakie parametry spełniają normy ekoprojektu znajdą Panśtwo TUTAJ.

Dodatkowo władze województwa przygotowały listę urządzeń grzewczych, które spełniają normy ekoprojektu. Dostępna jest TUTAJ.

 

Małopolska uchwała antysmogowa

W Małopolsce ok. 400 000 gospodarstw ogrzewanych jest piecami węglowymi, które nie spełniają norm unijnych. Odpowiadają one za większość zanieczyszczeń w naszym regionie. W Małopolsce uchwała antysmogowa przewiduje stopniową zamianę tych pieców na bardziej ekologiczne.

 

Najważniejsze daty uchwały:

Od 1 lipca 2017: zakaz ogrzewania domu mułami, flotami węglowymi oraz mokrym drewnem i biomasą (o wilgotności przekraczającej 20%).

Nowo instalowane kotły i kominki będą musiały spełniać wymagania ekoprojektu, zgodnie z którymi kocioł – zwłaszcza podczas pracy na niepełnej mocy – nie może emitować więcej niż 40 mg/m³ pyłów.

Od 1 stycznia 2023: całkowity zakaz używania kotłów poniżej 3. klasy

Od 1 stycznia 2027: całkowity zakaz używania kotłów klasy 3 lub 4. Z kotłów klasy 5 można korzystać bezterminowo. Natomiast nowe urządzenia, instalowane po 1 lipca br. muszą spełniać normy ekoprojektu.

Równocześnie z przepisami dla całej Małopolski wchodzi w życie tzw. tymczasowa uchwała antysmogowa dla Krakowa, która będzie obowiązywać na terenie miasta do 1 września 2019 roku, kiedy wejdzie w życie całkowity zakaz stosowania węgla i drewna w kotłach, piecach i kominkach. Zanim jednak te regulacje zaczną obowiązywać, od 1 lipca br. w Krakowie nie można spalać miałów, mułów i flotów węglowych oraz mokrego drewna i biomasy (o wilgotności powyżej 20%). Trzeba zadbać też o to, aby węgiel był dobrej jakości, tzn. jego wartość opałowa powinna wynosić nie mniej niż 26 MJ/kg, zawartość popiołu nie może przekraczać 10%, a zawartość siarki 0,8%.

 

 

 

(Karol Surówka/ko)

50%
50%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 15

Sobota, 3 czerwca 2017, 16:50

W gminie Gdów kładą lage na ekologię wielokrotnie pytałem się o jakieś fundusze na wymianę pieca Luc alternatywne ogrzewanie niektórym to na rękę żebyśmy się trafi na wzajem!!!!!

Odpowiedz

Dok

Piątek, 2 czerwca 2017, 22:03

Pewnie podobnie jest z tymi mułami, miałami i tym innym dziadostwem, którym nie będzie można palić od lipca (w całym woj. małoplskim i również śląskim), a który pewnie można kupić. Ciekawe czy ktoś to będzie kontrolował ? Inaczej będą nas dalej truli

Odpowiedz

Jerzy

Czwartek, 1 czerwca 2017, 22:07

Nie jestem zaskoczony, żyjemy w kraju w którym tworzy się przepisy których się nie przestrzega i nie egzekwuje, ale niestety tworzy się następne ! tylko po co i dla kogo ?!

Odpowiedz

Czwartek, 1 czerwca 2017, 21:59

@ODPOWIEDŹ NA KOMENTARZ LOl

Nie można byc aż takim kretynem:-) To żarty jakieś? I te byki ortograficzne :-))))))

Odpowiedz

lewak

Czwartek, 1 czerwca 2017, 20:17

@ODPOWIEDŹ NA KOMENTARZ LOl

Drzewa produkuja tlen a smierdziele go zanieczyszczaja. To po co te drzewa?

Odpowiedz

lewak

Czwartek, 1 czerwca 2017, 20:13

@Terefere

Nie wolno podp... donosić. Trzeba wdychać i zdychać. Szlachetnie będzie.

Odpowiedz

ZZ

Czwartek, 1 czerwca 2017, 18:55

@co za dureń!

Swój durny łeb wsadż sobie do piekarnika i puść może dotrze do ciebie, że gaz i spaliny też są trujące

Odpowiedz

Unagi

Czwartek, 1 czerwca 2017, 18:24

A czy legalnie można kupić dziś i dziś założyć taki piec? Tak. Więc dlaczego mają nie sprzedawać. Ponadto, uchwała obowiązuje w Krakowie a znaczną część klientów sklepów stanowią mieszkańcy podkrakowskich małych miejscowości (gdzie nie ma hipermarketów budowlanych) więc i po tej dacie sprzedaż tych kotłów będzie legalna i montaż ich w miejscach gdzie nie obowiązuje zakaz też będzie legalny. Więc o co afera?

Odpowiedz

ODPOWIEDŹ NA KOMENTARZ LOl

Czwartek, 1 czerwca 2017, 18:07

Do Lol. Nie masz racji. Po pierwsze każdy ma prawo wypowiedzieć się na tym forum. Po drugie dlaczego jak ktoś popiera urzędników to jest chwalony , a jak nie to RZĄDA SIĘ USUWANIA komentarza i ty taki Lol tego rząda ? Po trzecie przez takie eliminowanie pieców węglowych nagle okaże się ,że kopalnie węgla kamiennego w Polsce staną się zbędne.Wtedy co się stanie.Kopalnie zostaną zlikwidowane , a górnicy mają co otwierać salony piękności dla psów i strzyc psy ????? Natomiast górnicze miasteczka na śląsku gdzie kopalnia daje zatrudnienie wszystkim jego mieszkańcom i kooperantom , zostaną zamknięte i opuszczone !!!!!!TAK O TO TOBIE LOl chodzi ???!!! Ja wiem o co tu chodzi już się szybko połapałem.Najpierw KAS zrobił szum z tym smogiem w Małopolsce i chodzi o to aby co - wszystkie województwa - urzędy marszałkowskie wprowadziły zakaz palenia w piecach i piece najnowszej generacji w całej Polsce.Po czwarte nie wszystkich ubogich mieszkańców będzie stać na wymianę pieców i opłacanie paliwa gazowego.Po piąte dziwi mnie fakt że jakoś KAS nie staje w obronie wycinanych całych połaci drzew i lasów przez deweloperów pod budowę bloków i budowanych nowych osiedli mieszkaniowych i biurowców na terenie miasta Krakowa gdzie przecież wiadomo że drzewa produkują tlen ,a więc czyste powietrze. Ty Lol pewnie jesteś jakimś pseudo ekologiem i twój komentarz to jest tak naprawdę mowa nienawiści gdyż chcesz usuwania mojego komentarza który jest naprawdę zdrowym rozsądkiem i nie sieję w moim komentarzu żadnej mowy nienawiści.Tyle.

Odpowiedz

co za dureń!

Czwartek, 1 czerwca 2017, 17:31

@NIE DLA UCHWAŁY ANTY SMOGOWEJ !!!!!!

Po pierwsze przestań wrzeszczeć, po drugie wróć do szkoły jak nie rozumiesz, że trujesz innych. Jak zamierzasz się sam truć to wsadź swój durny łeb do piecyka gazowego.

Odpowiedz

Lol

Czwartek, 1 czerwca 2017, 16:54

@NIE DLA UCHWAŁY ANTY SMOGOWEJ !!!!!!

Twoj komentarz jest skandalem i powinien zostac usuniety, za mowe nienawisci i promowanie antyekologicznej postawy. Przez takich osobnikow cierpia wszyscy mieszkancy Krakowa.

Odpowiedz

NIE DLA UCHWAŁY ANTY SMOGOWEJ !!!!!!

Czwartek, 1 czerwca 2017, 16:23

Uważam ,że ta uchwalona uchwała anty smogowa to jest JAWNY TOTALITARYZM!!!!!! To się przecież w głowie nie mieści ,że nie będzie można instalować tanich i prostych konstrukcyjnie pieców i opalać w nich węglem i dowolnym drewnem.To wszystko te nieludzkie uchwały anty smogowe to jest robienie krzywdy ludziom !!!!!!! Ci którzy spowodowali uchwalenie tych ustaw powinni zostać USUNIĘCI ze stanowisk które zajmują gdyż są niebezpieczni dla społeczeństwa , którym rzadzą i uchwalają takie uchwały !!!!!!!!!!!!! Ludzie apel do was wszystkich.Mieszkańcy róbcie wszystko aby ta uchwała anty smogowa została cofnięta. A ten pyszałkowaty marszałek Krupa i jego zastępcy - darmozjady zostali usunięci ze stanowisk które piastują !!!!! TO JEST SKANDAL I GRANDA , ŻE MIESZKANIEC MAŁOPOLSKI CZY KRAKOWA ,KTÓRY ZAINSTALUJE PIEC NIEZGODNY Z NORMĄ ZOSTANIE UKARANY GRZYWNĄ AŻ 5000 ZŁOTYCH(sic)!!!! Dlaczego RADIO KRAKÓW stoi po stronie Krakowskiego Alarmu Smogowego (KAS) i Polskiego Alarmu Smogowego (PAS) , a nie po stronie mieszkańców Krakowa i Małopolski ???!!! CZY TO JEST JESZCZE POLSKIE RADIO KRAKÓW ???

Odpowiedz

Adrian

Czwartek, 1 czerwca 2017, 15:43

Kto to sprawdzi, czym się pali w piecu? Ewentualnego kontrolera przecież można nie wpuścić do domu tak jak tych od abonamentu

Odpowiedz

jędrek

Czwartek, 1 czerwca 2017, 15:08

Przykład nieporadności państwa polskiego stojącego wciąż na glinianych nogach od 1989r. Jak się wprowadza taką ustawę to od razu przepycha się w okrąglaku na Wiejskiej w Wawie ustawę "Zakaz sprzedaży pieców niezgodnych z normą emisji". Za trudne............ Na każdym etapie zmian wielkie niedoróbki - tak jakby te lipne projekty jedna osoba tworzyła, a to przecież tworzy cała armia bezproduktywnej biurwy budżetowej w województwie i tradycyjnie żaden z nich nie wpadł na ten klucz, no tak oni są tylko od czesania kapusty, a nie od tworzenia mądrych, konkretnych, bezbublowych ustaw. Sprawy oczywiste urastają do rangi lotu pasażerskiego na Marsa. Już widzę jak bez odgórnego nakazu ustawowego prywatny market wycofuje hurtowo kopciuchy ze swojej oferty buhahaha. Market ma je po to w ofercie, bo liczy na zarobek bazując na głupocie i niewiedzy kupującego taki złom. Po co wycofywać jak frajerów nie brakuje w społeczeństwie, co nie jest zabronione jest dozwolone....

Odpowiedz

Terefere

Czwartek, 1 czerwca 2017, 14:34

No chyba nikt nie kupuje na zapas. Jak kupi i zamontuje teraz, przed 1 lipca, to wszystko jest w zgodzie z przepisami. Zresztą, robicie aferę, a i tak nikt nie będzie tego kontrolował... może raz na jakiś czas jakaś pokazówka, jak jeden sąsiad drugiego podpie... doniesie :) Ścieków z szamba podobno też nie można wylewać do rowów, tymczasem zapraszam wieczorem na obrzeża Krakowa to poczujecie jaka jest rzeczywistość.

Odpowiedz