|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Za miesiąc "kopciuchy" staną się nielegalne, ale wciąż można je wszędzie kupić

Jak sprawdził reporter Radia Kraków, w większości dużych hipermarketów w Małopolsce wciąż sprzedawane są proste kotły węglowe, tak zwane "kopciuchy", które nie spełniają norm unijnych. Te kotły można kupić mimo tego, że za dokładnie miesiąc montowanie takich pieców w naszym województwie stanie się nielegalne.

fot: pixabay

Od 1 lipca 2017 roku w Małopolsce zacznie obowiązywać tak zwana uchwała antysmogowa. Nie będzie już można montować w nowych, bądź remontowanych domach kotłów niespełniających norm unijnych, tak zwanego ekoprojektu. Władze województwa oficjalnie zaapelowały do sklepów budowlanych o wycofanie ze sprzedaży "kopciuchów", oraz o informowanie klientów o tym, które piece powinni wybrać, by nie łamać prawa.  

Tymczasem - jak sprawdził reporter Radia Kraków - większość dużych hipermarketów na razie ten apel ignoruje. W Krakowie i innych miastach regionu wciąż do kupienia są najprostsze piece, w dodatku nie ma jakichkolwiek informacji o wymogach, które za miesiąc zaczną obowiązywać. "Szczerze mówiąc to chyba żaden [z naszych pieców] nie spełnia tych norm. Wysłaliśmy pytanie do producentów, czekamy na odpowiedź. W przyszłym tygodniu będziemy mieli więcej informacji" - mówi w rozmowie z Radiem Kraków sprzedawca w jednym z największych hipermarketów budowlanych w Krakowie.

- Jest to bardzo przykre. Jest taka teza, że handel to subtelne oszukiwanie się, ale to wybiega poza subtelność. Jak dany kocioł jest w punkcie sprzedaży, powinna być także pełna informacja - mówi wicemarszałek Małopolski Wojciech Kozak. Dotąd tylko dwie sieci sklepów budowlanych umieściły na piecach informacje odnośnie tego, czy spełniają one unijne normy. Kozak zapowiedział, że w najbliższym czasie ponowi swój apel.

Sprzedaż prostych kotłów węglowych na razie nie jest nielegalna. Nad rozporządzeniem zakazującym produkcji i sprzedaży "kopciuchów" pracuje Ministerstwo Rozwoju. Ma ono zacząć obowiązywać od stycznia 2018 roku.

Wojciech Kozak podkreśla tymczasem, że w interesie kupujących jest, by już teraz nie kupować pieców niespełniających norm. Od wakacji straże gminne i miejskie będą prowadziły kontrole w małopolskich domach. Jeśli okaże się, że ktoś po 1 lipca zainstalował piec niespełniający norm ekoprojektu, może zostać ukarany grzywną do 5000 złotych.

 

Jak wybrać odpowiedni piec?

Każdy kocioł węglowy ma na swojej obudowie tabliczkę z parametrami technicznymi. Szczegółowe informacje odnośnie tego, jakie parametry spełniają normy ekoprojektu znajdą Panśtwo TUTAJ.

Dodatkowo władze województwa przygotowały listę urządzeń grzewczych, które spełniają normy ekoprojektu. Dostępna jest TUTAJ.

 

Małopolska uchwała antysmogowa

W Małopolsce ok. 400 000 gospodarstw ogrzewanych jest piecami węglowymi, które nie spełniają norm unijnych. Odpowiadają one za większość zanieczyszczeń w naszym regionie. W Małopolsce uchwała antysmogowa przewiduje stopniową zamianę tych pieców na bardziej ekologiczne.

 

Najważniejsze daty uchwały:

Od 1 lipca 2017: zakaz ogrzewania domu mułami, flotami węglowymi oraz mokrym drewnem i biomasą (o wilgotności przekraczającej 20%).

Nowo instalowane kotły i kominki będą musiały spełniać wymagania ekoprojektu, zgodnie z którymi kocioł – zwłaszcza podczas pracy na niepełnej mocy – nie może emitować więcej niż 40 mg/m³ pyłów.

Od 1 stycznia 2023: całkowity zakaz używania kotłów poniżej 3. klasy

Od 1 stycznia 2027: całkowity zakaz używania kotłów klasy 3 lub 4. Z kotłów klasy 5 można korzystać bezterminowo. Natomiast nowe urządzenia, instalowane po 1 lipca br. muszą spełniać normy ekoprojektu.

Równocześnie z przepisami dla całej Małopolski wchodzi w życie tzw. tymczasowa uchwała antysmogowa dla Krakowa, która będzie obowiązywać na terenie miasta do 1 września 2019 roku, kiedy wejdzie w życie całkowity zakaz stosowania węgla i drewna w kotłach, piecach i kominkach. Zanim jednak te regulacje zaczną obowiązywać, od 1 lipca br. w Krakowie nie można spalać miałów, mułów i flotów węglowych oraz mokrego drewna i biomasy (o wilgotności powyżej 20%). Trzeba zadbać też o to, aby węgiel był dobrej jakości, tzn. jego wartość opałowa powinna wynosić nie mniej niż 26 MJ/kg, zawartość popiołu nie może przekraczać 10%, a zawartość siarki 0,8%.

 

 

 

(Karol Surówka/ko)

13%
87%