|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

W Krakowie obowiązuje"kod czerwony". Czwartek kolejnym dniem darmowej komunikacji dla kierowców

Smog opanował Małopolskę, urzędnicy muszą działać. Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego zdecydował o wprowadzeniu na terenie Krakowa III stopnia zagrożenia w związku z fatalnym stanem powietrza. Alarm smogowy będzie obowiązywał do 2 lutego do godziny 12.00. Czwartek będzie kolejnym dniem darmowej komunikacji dla kierowców.

fot: G. Krzywak

Zespół zarządzania kryzysowego zdecydował o wprowadzeniu najwyższego alarmu trzeciego stopnia, nazywanego kodem czerwonym. Ten należy wprowadzić wtedy, kiedy między innymi "stężenie średniodobowe pyłu zawieszonego PM10 lub PM2,5 uzyskane z pomiarów automatycznych za poprzednią dobę przekroczyło wartość 300 μg/m³". Takie przekroczenia ostatniej doby odnotowano na aż 4 stacjach.

Według danych Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie wartość 24-godzinnego stężenia pyłu zawieszonego PM10 w poniedziałek przekroczyła poziom alarmowy na stacjach: ul. Bujaka (338 mikrogramów/m. sześc), ul. Telimeny (338), ul. Dietla (329), os. Piastów (319), os. Wadów (304), ul. Bulwarowa (303).

Według WIOŚ przyczynami nadmiernego zanieczyszczenia powietrza pyłem PM10 są: szczególne lokalne warunki rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń, bardzo niekorzystne warunki klimatyczne, oddziaływanie emisji związanej z indywidualnym ogrzewaniem budynków oraz z ruchem pojazdów.

W związku z ogromnym smogiem w Krakowie elektrociepłownia w Łęgu przenosi testy kotłów olejowych. Prace były zaplanowane na środę i czwartek. Spółka zdecydowała jednak o ich przesunięciu do czasu aż stężenie zanieczyszczeń w krakowskim powietrzu będzie niższe. 

 

W przypadku wprowadzenia III stopnia zagrożenia, wojewoda musi:

- przekazać informację na ten temat do lokalnych mediów

- przekazać informację na ten temat do: szpitali, szkół, przedszkoli, żłobków i innych placówek, w których przebywają dzieci i młodzież.

Wojewoda może też podjąć decyzję o:

- intensywnych kontrolach palenisk węglowych

- zawieszeniu uciążliwych prac budowlanych, ograniczeniu ruchu samochodowego i wstrzymaniu pracy zakładów przemysłowych

ZALECENIA DOTYCZĄCE OCHRONY ZDROWIA:

Osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza: dzieci i młodzież poniżej 25 roku życia, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, chorzy na astmę, choroby alergiczne skóry i oczu, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego, osoby zawodowo narażone na działanie pyłów innych zanieczyszczeń oraz osoby palące papierosy, powinny podjąć następujące środki ostrożności:

• unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni dla uniknięcia długotrwałego narażenia na podwyższone stężenia zanieczyszczeń;

• ograniczyć duży wysiłek fizyczny na otwartej przestrzeni np. uprawianie sportu, czynności zawodowe zwiększające narażenie na działanie zanieczyszczeń;

• osoby chore powinny zaopatrzyć się we właściwe medykamenty i stosować się do zaleceń lekarzy.

 

Zasadnicze zaplanowane działania krótkoterminowe:

• unikanie długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni dla uniknięcia długotrwałego narażenia na podwyższone stężenia zanieczyszczeń;

• ograniczenie dużego wysiłku fizycznego na otwartej przestrzeni np. uprawianie sportu, czynności zawodowe zwiększające narażenie na działanie zanieczyszczeń;

• osoby chore powinny zaopatrzyć się we właściwe medykamenty i stosować się do zaleceń lekarzy.

• apel o zaprzestanie palenia w kominkach oraz zaprzestanie stosowania paliw o niskiej jakości,

• Wprowadzenie darmowej komunikacji miejskiej na terenie aglomeracji krakowskiej (dla osób z dowodem rejestracyjnym),

• wzmożone kontrole palenisk domowych przez Straż Miejską Miasta Krakowa,

• wzmożone kontrole procesów technologicznych mających wpływ na poziom stężenia,

• zalecenie wzmożenia kontroli jakości spalin (Policja, ITD.)

• apel do ZDR o rozważenie ograniczenia uciążliwych procesów technologicznych

• przekazanie powyższych zaleceń dla gmin sąsiadujących z Krakowem

 

 

 

 

(Grzegorz Krzywak/materiały prasowe/PAP/ko)

79%
21%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 129

emi

Środa, 8 lutego 2017, 13:24

Duze miasta otoczone osiedlami z wiezowcami.Powietrze nie ma przewiewu.Kisnie to wszystko w srodku.Urbanistyka miast jest w czesci winna,piece tez,ale palenie smieciem,a nie drewnem czy weglem.

Odpowiedz

emi

Środa, 8 lutego 2017, 12:43

Palenie byle czym ,ale i urbanisci winni,okalajac miasto wiezowcami.Kto dal takie pozwolenie,a teraz placz i lament.

Odpowiedz

Migr

Środa, 1 lutego 2017, 21:51

@kominiarz

Wszystko co jest wylapywane jest zbierane i przeywarzane. Poczytaj trochę o tym, warto. Sam sposob spalania, jakosc oraz klasa i kaloryczność wegla ktora ląduje w "piecu" to przepaść na plus dla eck w stosunku do tego czym ludzie palą. Zgodzę się ze 20lat temu tak nie było, ale teraz są wysrubowane normy!

Odpowiedz

lek

Środa, 1 lutego 2017, 21:21

@V

A przy mojej ulicy pala odpadami w piecu bo są tańsze niż miał węglowy.

Odpowiedz

V

Środa, 1 lutego 2017, 21:06

Wystarczy CENTRALNIE obniżyć ceny gazu dla odbiorców prywatnych ogrzewajacych domy tym paliwem. Po drugie promować ogrzewanie CO z elektrocieplowni. Przy mojej ulicy w centrum miasta polowa domów nie korzysta z centralnego ogrzewania bo gaz czy ekogroszek wychodzi IM taniej.

Odpowiedz

anty

Środa, 1 lutego 2017, 20:11

@Kamil

A niech je kupią Niemcy. Będą lepiej w nich gospodarować.

Odpowiedz

oszolom

Środa, 1 lutego 2017, 20:09

@countrybiznes@gmail.com

Chłopie, ale komu by się tak chciało palić. Przecież trzeba by było trochę wysiłku włożyć. A po co? Wrzuci się do pieca wungiel lub inne barachło byle jak. Byle grzało.

Odpowiedz

milan tarnow

Środa, 1 lutego 2017, 19:40

Ogłosili alarm a poza tym nie zrobili nic. Dobra zmiana

Odpowiedz

pl

Środa, 1 lutego 2017, 16:35

Zamiast zmuszać państwo powinno zachęcać obywateli do określonych działań proekologicznych Dopłata to wymiany pieca to nic. Dlaczego to my jego obywatele mamy ponosić ciężar tej polityki. Pamiętam sytuację z lat 90, kiedy na mojej ulicy większość ludzi ogrzewała domy gazem. Jednak w sytuacji drastycznego wzrostu cen błękitnego paliwa z powrotem zaczęto wracać do węgla. Po co w ogóle te akcje z dopłatami. Wystarczy obniżyć cenę gazu czy innych ekologicznych nośników energii a ludzie sami zaczną z nich korzystać.

Odpowiedz

psychotrails

Środa, 1 lutego 2017, 16:31

@Kamil

A po co Niemcom takie nierentowne coś? Trzeba mieć niezłą sieczkę w głowie, żeby wierzyć w spiskowe teorie, ale to normalne u elektoratu pisowskiego.

Odpowiedz

Kamil

Środa, 1 lutego 2017, 16:21

@nie dla węgla

To przez chemtrails. Zobaczcie sobie. To jest po to zeby zamknąć nasze kopalnie i żeby kupili je niemcy

Odpowiedz

nie dla węgla

Środa, 1 lutego 2017, 15:43

@MZ

No właśnie na mniejszą skale a kasę z regionu bierzecie żeby wymienić 10 pieców i te wymienione piece nadal trują nas węglem. Jak was nie będzie zostanie więcej kasy dla zwłaszcza dla tych, którzy są żywo zainteresowani zwalczeniem SMOGu a nie działania pozorowanymi. Wymiana pieców? śmiech na sali. Zakaz palenia węglem to mnie przekona, a tak trujecie nas krety i tyle w temacie. Skoro nie chcecie sami zakazać stosowania węgla to się was do tego zmusi, nie teraz to za kilka lat.

Odpowiedz

kpt

Środa, 1 lutego 2017, 15:40

@nie dla węgla

Węgiel to nie jest syf. To czarne złoto. Będzie palony do końca świata i o jeden dzień dłużej. Zapamiętaj to sobie bracie.

Odpowiedz

MZ

Środa, 1 lutego 2017, 15:10

@nie dla węgla

Zioniesz jadem i tyle... Przyłączenie Chrzanowa, czy Libiąża do Śląska nie zmiejszy zanieczyszczenia powietrza w Krakowie, a wręcz przeciwnie. Gminy na zachodzie podjęły podobne działania do tych w pozostałej części regionu. Oczywiście są to działania na mniejszą skalę niż w Krakowie, ale podobne do większości gmin w regionie, czyli dotują wymianę pieców w ramach rpo.

Odpowiedz

nie dla węgla

Środa, 1 lutego 2017, 14:38

@MZ

dla mnie nie ma znaczenia to czy w interesie Krakowa jest posiadanie jakiejś nieokreślonej Małopolski Zachodnie, co to w ogóle jest? skoro oni będą częścią śląska jak czytam chcą tego bardzo i Śląsk tez pracuje nad uchwała antysmogową to niech tam wracają. Mnie interesuje to, ze te gminy zasiedlone przez brać górniczą trują mnie i moje dzieci i nic sobie nie robią z tego że trują. Kraków i okoliczne gminy podjęły konkretne działania. A wy co? Nic. Informacja na stronie gminy w chrzanowie pojawiła się dopiero dziś lub późno wczoraj. a alarmy smogowe są od stycznia.na podhalu rozwijają geotermie od lat, powoli ale jednak, w sączu pilotaż niebieskiego węgla.

Odpowiedz

MZ

Środa, 1 lutego 2017, 13:55

@nie dla węgla

Weź trochę wyluzuj. III stopień alarmu smogowego został ogłoszony dla Krakowa, a nie subregionu zachodniego, dlatego gminy z zachodniej Małopolski o tym nie informują. A informacja o zwiększonym zagrożeniu smogowym znajduje się na oficjalnej stronie UM Chrzanowa. Co do wymiany pieców to problem dotyczy nie tylko zachodniej Małopolski. Pieniędzy na to nie ma również w gminach okalajacych Kraków. Wspomnieć można choćby Zielonki, Zabierzów, Świątniki itd. Podobnie jest na Podhalu i w pozostałej części regionu. Poza tym zastanów się. W interesie Krakowa jest przynależność zachodniej Małopolski do województwa małopolskiego, bo wtedy uchwała antysmogowa będzie obowiązywać także tam. Jeśli te ziemie będą częścią śląskiego to uchwała ich nie obejmie i będą truc Kraków jeszcze bardziej. A tak na marginesie to śląski samorząd też pracuje nad uchwała antysnogowa, wiec wyzwanie wymiany pieców trzeba będzie podjąć także w śląskim, choć pewnie w dłuższej perspektywie czasowej.

Odpowiedz

nie dla węgla

Środa, 1 lutego 2017, 13:35

@kpt

A u Was to ludzie skąd? Mazowsze, Świętokrzyskie, Podkarpacie(taki był trend w latach 70-tych czy 60-tych), prawdziwa elyta zachodniej Małopolski. Ale nie to tym tu mowa a o tym, że nas trujecie i nie chcecie przyjąć tego do wiadomości a my w Krakowie ponosimy ogromny ciężar wycofania węgla podczas gdy wy palicie syfem na całego, dodatkowo się tym szczycąc.

Odpowiedz

kpt

Środa, 1 lutego 2017, 13:05

Aleś ty głupi. W Krakowie to większość słoiki albo weki. Ci do 100 km to słoiki powyżej to już weki. Majchrowski z Sosnowca, Barczyk z Wolbromia, Sowa z Bobrka, Krupa ze Skawiny, Adamczyk z Krzeszowic.

Odpowiedz

Środa, 1 lutego 2017, 12:41

@nie dla węgla

Dla formalności..... słoik to przyjezdny czy swój?

Odpowiedz

nie dla węgla

Środa, 1 lutego 2017, 11:11

@kpt

wymusimy na władzach Krakowa, żeby Wam przyjezdnym zakazać w SMOG przyjazdu do Krakowa albo wprowadzić wyższe opały parkingowe za łamanie zakazu wjazdu do miasta podczas smogu albo po prostu mandaty , pośrednimi środkami do tego doprowadzimy. i spokojnie "Brac Górnicza" z zachodniej Małopolski w perspektywie zostanie zmuszona kolejnymi uchwałami Sejmiku do zakazania palenia węglem. Bo myśli Pan, że na tym się skończy? Oj nie , nie skończy się, dlatego już teraz róbcie referendum w chrzanowach, trzebiniach, olkusach , lubiążach czy brzeszczach i spadajcie do Hanyslandu, bo na trucie nas nie pozwolimy.

Odpowiedz