|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Rusza "superbilet", czyli Małopolska Karta Aglomeracyjna

Wspólny bilet miesięczny na pociąg, komunikacje miejską i parking "park&ride" ma swoją wielką inaugirację. Władze województwa pracowały nad nim dwa lata. Na razie uruchomiono tylko portal internetowy mka.malopolska.pl i bezpłatną aplikację na smartfony i tablety. Plastikową kartę z biletem będzie można wyrabiać od 14 grudnia, czyli wraz z wejściem w życie nowego rozkładu jazdy,

- Celowo tak to zorganizowaliśmy. Chcemy, aby przez pierwsze dwa tygodnie mieszkańcy Małopolski zapoznali się z systemem, dowiedzieli się jak działa i nauczyli się z niego korzystać. Poza tym lepiej, aby wszystko funkcjonowało wcześniej na wypadek, gdyby doszło do jakiejś awarii - mówią wojewódzcy urzędnicy.

MKA to plastikowa karta, dokładnie taka sama jak Krakowska Karta Miejska. Będzie można na niej zapisać bilet miesięczny na pociąg Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej, bilet miesięczny na komunikację miejską w Krakowie i Tarnowie, a także możliwość korzystania z parkingów "park&ride". Wszystko z myślą o dojeżdżających codziennie do pracy transportem zbiorowym. Nie trzeba będzie mieć przy sobie osobnych biletów na każdy środek transportu.

 

Wieliczka, Balice, Miechów...

Z Małopolska Kartą w portfelu będzie można korzystać z pociągów, które kursują na obecnych i przyszłych trasach Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej:
Wieliczka - Kraków – Balice
Sędziszów – Miechów – Kraków
Tarnów – Kraków – Krzeszowice - Trzebinia

Chodzi zarówno o pociągi Kolei Małopolskich, jak i Przewozów Regionalnych. Do tego dochodzi komunikacja miejska w Krakowie i Tarnowie.
Przykład? Mieszkaniec Miechowa, pracujący w Krakowie będzie mógł wykupić bilet miesięczny na pociąg, dojechać nim do Dworca Głównego w Krakowie, a potem, mając na karcie zapisany drugi bilet, na komunikację miejską dojechać do pracy tramwajem lub autobusem.
Na dobra sprawę będzie mógł zrezygnować z Krakowskiej Karty Miejskiej, bo swój krakowski miesięczny bilet będzie miał zapisany na MKA. Będzie mógł ją także doładować w krakowskich automatach.

Podobnie może zrobić mieszkaniec okolic Tarnowa. Na jednym bilecie może dojechać miejskim autobusem na dworzec (albo zostawić auto na parkingu przy dworcu), dojechać pociągiem do Krakowa i potem poruszać się krakowską komunikacją miejską. Choć w tym przypadku akurat ciągnący się remont torów nie zachęca do podróży koleją. Zmieni się to dopiero w czerwcu, kiedy do Tarnowa ruszy Szybka Kolej.

 

Karta w punkcie lub pocztą

Rejestracja w systemie, a co za tym idzie możliwość wyrobienia MKA, ruszy 14 grudnia. "W pierwszych dniach użytkowników może być niewielu. Większego zainteresowania spodziewamy się po Nowym Roku. Po pierwsze, zbliżają się święta. Poza tym większość ma jeszcze stare bilety miesięczne i pewnie zaczeka, aż upłynie ich termin ważności - mówią urzędnicy.

Aby zdobyć kartę, trzeba będzie wypełnić formularz. Można to zrobić przez internet na stronie mka.malopolska.pl. Do formularza trzeba będzie dołączyć zdjęcia (takie jak do dowodu osobistego). Gotowa karta przyjdzie do nas pocztą.

Oczywiście jest też możliwość wyrobienia karty na poczekaniu, w Punkcie Obsługi Klienta. Wystarczy przyjść z dowodem osobistym i ze zdjęciem. Punkty Obsługi są w Tarnowie (ul. Krakowska 42, Brama Pilzeńska 3, ul. Nowa 4) i Krakowie (ul. Krakowska 7A).

Bilety miesięczne na pociąg (doładowania karty) można kupić w kilkunastu automatach przy stacjach kolejowych (lista jest na stronie mka.malopolska.pl).

 

Aplikacja na smartfony

Ważnym udogodnieniem jest też.... możliwość korzystania z aplikacji mobilnej, którą bezpłatnie można ściągnąć na swój smartfon lub tablet. Tym samym ze wszystkich usług MKA (zakup biletów i korzystanie z nich) można korzystać za pośrednictwem telefonu. Komórkę, na której widnieje zapisany bilet można pokazać konduktorowi.

Wówczas niepotrzebna jest plastikowa karta, choć... lepiej ją jednak wyrobić, bo urządzenia bywają zawodne i w najmniej odpowiednim momencie mogą się rozładować.

W przyszłości możliwości MKA mają być rozszerzane. - Chcemy zaprosić do wspólpracy innych miejskich przewoźników, na przykład z Nowego Sącza czy zachodu małopolski - mówi Grzegorz Sapoń z urzędu marszałkowskiego - A naszym marzeniem jest, aby w ten projekt weszli także... prywatni przewoźnicy, czyli autobusy i busy.

Pieśnią przyszłości jest też zakup za pośrednictwem MKA biletów na... wydarzenia kulturalne i usługi. Wszystko dlatego, że elektroniczna karta i aplikacja mobilna mają na dobrą sprawę... nieograniczone możliwości.

 

 

 

(Maciej Skowronek/ko)

67%
33%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 7

gosia

Poniedziałek, 18 kwietnia 2016, 17:31

@renia

bilet jest imienny, wyrobienie darmowe

Odpowiedz

renia

Niedziela, 10 stycznia 2016, 11:43

a ile kosztuj wyrobienie karty? czy bilet jest imienny abym mogła go odliczyć jako koszty dojazdu od podatku?

Odpowiedz

maniek

Poniedziałek, 7 grudnia 2015, 15:47

można już wyrabiać tą kartę w punkcie?

Odpowiedz

Krakus 2

Środa, 2 grudnia 2015, 08:08

@Wojtek

Tak, celna uwaga! Ten system być może będzie wygodny dla osób jadących do pracy z poza Krakowa, a co z podróżowaniem wyłącznie po mieście Krakowie - dla samych Krakowian? Jedna karta - jedna cena na podróż: tramwaj/autobus, pociąg, rowery... To by był sukces, a tak to jest tylko spóźniona o co najmniej dekadę normalność (o ile cena nie będzie zaporowa?)...

Odpowiedz

Wojtek

Środa, 2 grudnia 2015, 07:29

Dlaczego do tej pory nie można jeździć pociągami na terenie miasta Krakowa na podstawie biletu miesięcznego KKM?! Oczywiście cena KKM na wszystkie linie nie powinna się zwiększyć. Dlaczego pociąg jadący w granicach miasta nie jest traktowany jak komunikacja miejska?

Odpowiedz

MKA

Wtorek, 1 grudnia 2015, 17:14

@mateo

Profitem bedzie rabat dla tego, który wykupi w systemie MKA usługi zintegrowane np. Bilet miesięczny na pociąg plus do tego miesięczny na komunikacje miejska w Krakowie. Po pierwsze cena biletu kolejowego w nowym cenniku bedzie bardzo, ale to bardzo atrakcyjna, po drugie od ceny biletu kolejowego i komunikacji miejskiej odliczone zostanie 10% wartości.

Odpowiedz

mateo

Wtorek, 1 grudnia 2015, 15:26

Czy przewidziane są jakieś profity na komunikację miejską dla posiadaczy MKA? Bo na razie to jedyną korzyścią jest jedna karta która zastępuje wiele biletów ... które i tak musimy kupić. Mam na myśli np za wykupienie biletu Kraków-Miechów który uprawniał będzie do przejazdu wszystkimi liniami komunikacji miejskiej, KMKbike itp.

Odpowiedz