|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

J. Palikot: "Antysystemowcy proponują nam monopol PO i PiS, albo prymasa Polski jako króla"

"Kukiz proponuje Jednomandatowe Okręgi Wyborcze. Jakby one obowiązywały w 2011 roku, nie dostałbym się do Sejmu. Wszyscy by byli z PO i PiS i tylko jeden poseł byłby z PSL. W Senacie tak jest. Na 100 senatorów, 96 jest z PO i PiS." - tak o sztandarowym pomyśle swojego rywala w wyścigu o prezydenturę mówił na antenie Radia Kraków, Janusz Palikot. "Facet, który był kiedyś rockandrollowcem jest dzisiaj przeciwko in vitro, legalizacji marihuany a do tego chce się łączyć z Korwinem, który jest zwolennikiem monarchii i chce, żeby monarchą był prymas Polski" - kontynuował lider Twojego Ruchu i kandydat na prezydenta RP.

Posłuchaj porannej rozmowy w Radiu Kraków

fot: RK

Palikot odniósł się także do problemów Krakowa. Podczas swojej wizyty w stolicy Małopolski będzie przekonywał do walki ze smogiem. "Jestem za tym, żeby maksymalizować transport publiczny i ograniczać transport indywidualny. Nie ma innego wyjścia. Nie chcemy chorować to musimy mieć mniejszy transport prywatny w centrach miast" - mówił lider Twojego Ruchu w Radiu Kraków.

 

Zapis rozmowy Jacka Bańki z kandydatem na prezydenta RP, Januszem Palikotem.

Dzisiaj w Krakowie będzie pan przekonywał mieszkańców do tego, o czym od dawna wiedzą, do walki ze smogiem. Nie bardzo wiem co w tej sprawie mógłby pan zrobić jako prezydent.

- Dużo. Nie podpisałbym tej ustawy uchwalonej przez Sejm, dotyczącej odnawialnych źródeł energii. To zakłada spółspalanie, czyli do tradycyjnej elektrowni na węgiel można wrzucić drzewo i dostać certyfikat zielonej energii. Dzięki temu nie trzeba płacić kary za to. Wielkie koncerny oparte o węgiel wykorzystują to. Dodatkowo mogą sprzedawać te certyfikaty. To zabija odnawialne źródła energii. Zażądałbym od pani premier planu obniżenia ceny energii i zbudowania zielonej energii. Dajemy 2,5 miliarda złotych dla górników, nie stawiając im zadań restrukturyzacji. Tego też bym nie podpisał. W Polsce płacimy dwa razy więcej za prąd niż Niemiec.

 

Może pan w tej sprawie sporo zrobić jako poseł. Do Sejmu trafia nowelizacja ustawy o ochronie środowiska. Ona daje samorządom nowe narzędzia. Samorządy mogłyby ograniczać ruch dla starych samochodów w centrum miasta. Jak pan to ocenia?

- To druga rzecz. Jako klub wprowadziliśmy w ustawie poprawkę. Jako posłowie możemy coś zrobić. Jestem za tym, żeby maksymalizować transport publiczny i ograniczać transport indywidualny. Nie ma innego wyjścia. Nie chcemy chorować to musimy mieć mniejszy transport prywatny w centrach miast.

 

Inny zapis dotyczy norm dla pieców. Musiałyby być lepszej jakości jak chcą palić węglem. Poprze pan tę ustawę?

- Musi być zdrowy rozsądek. Nie może być sytuacji, kiedy ludzie będą płacili po kilkanaście tysięcy złotych więcej.

 

Pamiętajmy o dopłatach.

- Jak to nie będzie oznaczało płacenia jednorazowego, będą dopłaty to tak. Nie może być tak, że władza publiczna, rząd i samorząd przerzucają trudności na mieszkańców. Niech rząd najpierw nie wydaje 2,5 miliardów na górników. Od 1989 roku wydaliśmy 154 miliardy na górnictwo. Mamy najdroższy węgiel i prąd w Europie. Od tego zacznijmy. Niech te pieniądze nie idą w powietrze.

 

Tak będzie pan mówił o smogu do krakowian?

- Też. Będę mówił o współczesnej wersji smoka krakowskiego. Polityka polegająca na obniżeniu kosztów energii, zielona energia i wymiana pieców na piece nowszej generacji przy pomocy państwa.

 

Kraków to robi i dopłaca.

- To musi być jeszcze więcej pieniędzy.

 

Poprze pan tę nowelizację przygotowaną przez posła PO, Arkita?

- Co do ogólnych zasad tak. Może będą szczegółowe nowelizacje.

 

Wczorajszy sondaż Rzeczpospolitej pokazuje, że w Sejmie może zabraknąć lewicy. Pogrzebaliście lewicę?

- Wczorajszy wynik w prawyborach w gazetach regionalnych daje mi 13% w wyborach. Nie wiem czy tak będzie.

 

To sondaż, gdzie wygrywa Janusz Korwin Mikke.

- Dobrze, ale Korwin miał dobry wynik w poprzednich wyborach. W 2011 roku miałem mieć 2% a miałem 10%. Zobaczymy jak będzie. Wybory za kilkanaście dni. Nawet 17% osób podejmie decyzje w dniu głosowania. Ludzi w Polsce nie obchodzi co będzie z lewicą. Ich obchodzi praca, płace, prąd, smog, związki partnerskie i in vitro. Ja jestem jedynym kandydatem postępowym. Ma pan konserwę i kandydatów kościoła.

 

Może być tak, że wraz z upływem kadencji skończy się czas Janusza Palikota w polityce?

- Nie. Ja jestem młody i będę funkcjonował. Jak będą gorsze momenty to wierzę, że ludzie dadzą mi mandat do rządzenia. Niezależnie od wyniku wyborów, następnego dnia szykuję wybory parlamentarne.

 

Pod jakim szyldem?

- Twój Ruch. Są dyskusje czy nie wrócić do nazwy Ruch Palikota. Zobaczymy jeszcze.

 

Mówi się o nowej formacji po lewej stronie. Wolnych elektronów jest coraz więcej. Możliwe są przegrupowania?

- Ja już to przerabiałem w zeszłym roku w Europa Plus. Był Kwaśniewski, Kalisz, Kutz, Nowacka, Szczuka – wspaniałe nazwiska. W Krakowie był Jan Hartman. Z tego wyszło 3%. Ludzie nie chcą zbieraniny. Ludzi to nie interesuje. Ich interesuje rozwiązanie problemów. Jako jedyny przedsiębiorca na czele partii, mogę zaproponować politykę gospodarczą, która da więcej miejsc pracy i więcej pieniędzy.

 

Uda się wejść drugi raz do tej samej rzeki jako Ruch Palikota, który zdobywa mandaty w Sejmie?

- Jestem o tym przekonany.

 

Nie zrezygnuje pan?

- Nie. To moja dewiza i energia. Będę walczył.

Przed wyborami prezydenckimi się pan nie wycofa wskazując na Bronisława Komorowskiego, byłego kolegę i sąsiada?

- Absolutnie. Bronisław Komorowski mnie rozczarował. To przyzwoity człowiek, ale uzależniony od PO. Poza zgoleniem wąsa, przez te 5 lat niewiele zrobił. Zrezygnują inni, ale nie ja.

Nie sądzi pan, że w tych wyborach prezydenckich ci antysystemowi kandydaci skradli panu show? Pan zakleja urząd marszałkowski w Świętokrzyskim, ale nikogo to już nie interesuje.

- Zobaczymy 10 maja. W ramach akcji „Zrobię z nimi porządek” udało mi się odwołać proboszcza, który brał 4 tysiące za pogrzeb. To jest problem. Jako prezydent to zmienię. Kukiz proponuje Jednomandatowe Okręgi Wyborcze. Jakby one obowiązywały w 2011 roku, nie dostałbym się do sejmu. Wszyscy by byli z PO i PiS i jeden poseł z PSL. W Senacie tak jest. Na 100 senatorów, 96 jest z PO i PiS. Kukiz nie wie co robi. Facet, który był kiedyś rockandrollowcem jest dzisiaj przeciwko in vitro, legalizacji marihuany a do tego chce się łączyć z Korwinem, który jest zwolennikiem monarchii i chce, żeby monarchą był prymas Polski. Albo Jednomandatowe Okręgi Wyborcze, czyli monopol PO i PiS, albo prymas Polski królem.

 

Antysystemowcy mogą teraz wyciągnąć sprawozdania finansowe Twojego Ruchu za ubiegły rok, gdzie widać 82 tysiące wydane na restauracje.

- Kłamstwo. Podaliśmy Fakt do sądu. To catering. To suma z wielu imprez, gdzie było po kilkaset osób. Organizowaliśmy catering po 50 złotych na osobę. Niech się Kaczyński tłumaczy z milionów na ochronę a Tusk z cygar.

 

Chyba pan trochę zazdrości tym antysystemowym kandydatom.

- Jestem wolny od zazdrości. Ja chcę wygrać wybory a nie mieć 10%. To już miałem.

59%
41%