|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

J. Palikot: "Antysystemowcy proponują nam monopol PO i PiS, albo prymasa Polski jako króla"

"Kukiz proponuje Jednomandatowe Okręgi Wyborcze. Jakby one obowiązywały w 2011 roku, nie dostałbym się do Sejmu. Wszyscy by byli z PO i PiS i tylko jeden poseł byłby z PSL. W Senacie tak jest. Na 100 senatorów, 96 jest z PO i PiS." - tak o sztandarowym pomyśle swojego rywala w wyścigu o prezydenturę mówił na antenie Radia Kraków, Janusz Palikot. "Facet, który był kiedyś rockandrollowcem jest dzisiaj przeciwko in vitro, legalizacji marihuany a do tego chce się łączyć z Korwinem, który jest zwolennikiem monarchii i chce, żeby monarchą był prymas Polski" - kontynuował lider Twojego Ruchu i kandydat na prezydenta RP.

Posłuchaj porannej rozmowy w Radiu Kraków

fot: RK

Palikot odniósł się także do problemów Krakowa. Podczas swojej wizyty w stolicy Małopolski będzie przekonywał do walki ze smogiem. "Jestem za tym, żeby maksymalizować transport publiczny i ograniczać transport indywidualny. Nie ma innego wyjścia. Nie chcemy chorować to musimy mieć mniejszy transport prywatny w centrach miast" - mówił lider Twojego Ruchu w Radiu Kraków.

 

Zapis rozmowy Jacka Bańki z kandydatem na prezydenta RP, Januszem Palikotem.

Dzisiaj w Krakowie będzie pan przekonywał mieszkańców do tego, o czym od dawna wiedzą, do walki ze smogiem. Nie bardzo wiem co w tej sprawie mógłby pan zrobić jako prezydent.

- Dużo. Nie podpisałbym tej ustawy uchwalonej przez Sejm, dotyczącej odnawialnych źródeł energii. To zakłada spółspalanie, czyli do tradycyjnej elektrowni na węgiel można wrzucić drzewo i dostać certyfikat zielonej energii. Dzięki temu nie trzeba płacić kary za to. Wielkie koncerny oparte o węgiel wykorzystują to. Dodatkowo mogą sprzedawać te certyfikaty. To zabija odnawialne źródła energii. Zażądałbym od pani premier planu obniżenia ceny energii i zbudowania zielonej energii. Dajemy 2,5 miliarda złotych dla górników, nie stawiając im zadań restrukturyzacji. Tego też bym nie podpisał. W Polsce płacimy dwa razy więcej za prąd niż Niemiec.

 

Może pan w tej sprawie sporo zrobić jako poseł. Do Sejmu trafia nowelizacja ustawy o ochronie środowiska. Ona daje samorządom nowe narzędzia. Samorządy mogłyby ograniczać ruch dla starych samochodów w centrum miasta. Jak pan to ocenia?

- To druga rzecz. Jako klub wprowadziliśmy w ustawie poprawkę. Jako posłowie możemy coś zrobić. Jestem za tym, żeby maksymalizować transport publiczny i ograniczać transport indywidualny. Nie ma innego wyjścia. Nie chcemy chorować to musimy mieć mniejszy transport prywatny w centrach miast.

 

Inny zapis dotyczy norm dla pieców. Musiałyby być lepszej jakości jak chcą palić węglem. Poprze pan tę ustawę?

- Musi być zdrowy rozsądek. Nie może być sytuacji, kiedy ludzie będą płacili po kilkanaście tysięcy złotych więcej.

 

Pamiętajmy o dopłatach.

- Jak to nie będzie oznaczało płacenia jednorazowego, będą dopłaty to tak. Nie może być tak, że władza publiczna, rząd i samorząd przerzucają trudności na mieszkańców. Niech rząd najpierw nie wydaje 2,5 miliardów na górników. Od 1989 roku wydaliśmy 154 miliardy na górnictwo. Mamy najdroższy węgiel i prąd w Europie. Od tego zacznijmy. Niech te pieniądze nie idą w powietrze.

 

Tak będzie pan mówił o smogu do krakowian?

- Też. Będę mówił o współczesnej wersji smoka krakowskiego. Polityka polegająca na obniżeniu kosztów energii, zielona energia i wymiana pieców na piece nowszej generacji przy pomocy państwa.

 

Kraków to robi i dopłaca.

- To musi być jeszcze więcej pieniędzy.

 

Poprze pan tę nowelizację przygotowaną przez posła PO, Arkita?

- Co do ogólnych zasad tak. Może będą szczegółowe nowelizacje.

 

Wczorajszy sondaż Rzeczpospolitej pokazuje, że w Sejmie może zabraknąć lewicy. Pogrzebaliście lewicę?

- Wczorajszy wynik w prawyborach w gazetach regionalnych daje mi 13% w wyborach. Nie wiem czy tak będzie.

 

To sondaż, gdzie wygrywa Janusz Korwin Mikke.

- Dobrze, ale Korwin miał dobry wynik w poprzednich wyborach. W 2011 roku miałem mieć 2% a miałem 10%. Zobaczymy jak będzie. Wybory za kilkanaście dni. Nawet 17% osób podejmie decyzje w dniu głosowania. Ludzi w Polsce nie obchodzi co będzie z lewicą. Ich obchodzi praca, płace, prąd, smog, związki partnerskie i in vitro. Ja jestem jedynym kandydatem postępowym. Ma pan konserwę i kandydatów kościoła.

 

Może być tak, że wraz z upływem kadencji skończy się czas Janusza Palikota w polityce?

- Nie. Ja jestem młody i będę funkcjonował. Jak będą gorsze momenty to wierzę, że ludzie dadzą mi mandat do rządzenia. Niezależnie od wyniku wyborów, następnego dnia szykuję wybory parlamentarne.

 

Pod jakim szyldem?

- Twój Ruch. Są dyskusje czy nie wrócić do nazwy Ruch Palikota. Zobaczymy jeszcze.

 

Mówi się o nowej formacji po lewej stronie. Wolnych elektronów jest coraz więcej. Możliwe są przegrupowania?

- Ja już to przerabiałem w zeszłym roku w Europa Plus. Był Kwaśniewski, Kalisz, Kutz, Nowacka, Szczuka – wspaniałe nazwiska. W Krakowie był Jan Hartman. Z tego wyszło 3%. Ludzie nie chcą zbieraniny. Ludzi to nie interesuje. Ich interesuje rozwiązanie problemów. Jako jedyny przedsiębiorca na czele partii, mogę zaproponować politykę gospodarczą, która da więcej miejsc pracy i więcej pieniędzy.

 

Uda się wejść drugi raz do tej samej rzeki jako Ruch Palikota, który zdobywa mandaty w Sejmie?

- Jestem o tym przekonany.

 

Nie zrezygnuje pan?

- Nie. To moja dewiza i energia. Będę walczył.

Przed wyborami prezydenckimi się pan nie wycofa wskazując na Bronisława Komorowskiego, byłego kolegę i sąsiada?

- Absolutnie. Bronisław Komorowski mnie rozczarował. To przyzwoity człowiek, ale uzależniony od PO. Poza zgoleniem wąsa, przez te 5 lat niewiele zrobił. Zrezygnują inni, ale nie ja.

Nie sądzi pan, że w tych wyborach prezydenckich ci antysystemowi kandydaci skradli panu show? Pan zakleja urząd marszałkowski w Świętokrzyskim, ale nikogo to już nie interesuje.

- Zobaczymy 10 maja. W ramach akcji „Zrobię z nimi porządek” udało mi się odwołać proboszcza, który brał 4 tysiące za pogrzeb. To jest problem. Jako prezydent to zmienię. Kukiz proponuje Jednomandatowe Okręgi Wyborcze. Jakby one obowiązywały w 2011 roku, nie dostałbym się do sejmu. Wszyscy by byli z PO i PiS i jeden poseł z PSL. W Senacie tak jest. Na 100 senatorów, 96 jest z PO i PiS. Kukiz nie wie co robi. Facet, który był kiedyś rockandrollowcem jest dzisiaj przeciwko in vitro, legalizacji marihuany a do tego chce się łączyć z Korwinem, który jest zwolennikiem monarchii i chce, żeby monarchą był prymas Polski. Albo Jednomandatowe Okręgi Wyborcze, czyli monopol PO i PiS, albo prymas Polski królem.

 

Antysystemowcy mogą teraz wyciągnąć sprawozdania finansowe Twojego Ruchu za ubiegły rok, gdzie widać 82 tysiące wydane na restauracje.

- Kłamstwo. Podaliśmy Fakt do sądu. To catering. To suma z wielu imprez, gdzie było po kilkaset osób. Organizowaliśmy catering po 50 złotych na osobę. Niech się Kaczyński tłumaczy z milionów na ochronę a Tusk z cygar.

 

Chyba pan trochę zazdrości tym antysystemowym kandydatom.

- Jestem wolny od zazdrości. Ja chcę wygrać wybory a nie mieć 10%. To już miałem.

59%
41%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 24

Magdalenka

Czwartek, 30 kwietnia 2015, 14:01

@Marek

Ten polityk to karykatura Tuska ...Tusk jest karykatura Merkel ..Merkel jest karykatura KNESET........kółko sie zamknęło ..POLSKA NALEZY DO POLAKOW .....na wieki wieków !!!....a ten gość niech idzie za swym panem do Brukseli !!?.wroci na wezwanie prokuratora w suwerennej Polsce gdy prezydentem zostaniemKUKIZ,!......sam Halicki KUKIZA zachęcał aby kandydował!!...zatem dziekujemy Halickiemu za jedna jedyna trafna radę!!.....wyborca KUKIZA ,!!

Odpowiedz

POTRAFISZ POLSKO,!

Czwartek, 30 kwietnia 2015, 13:55

Nie lubię ludzi be honoru i nie dotrzymujacych umów ....tak jak w spocie KUKIZA...J.Pilsudski mowi ...jakimswiat zostawimy potomnym gdyż umów nie dotrzymujemy??.....głosuje na KUKIZA całym sercem....

Odpowiedz

Poll

Czwartek, 30 kwietnia 2015, 13:50

Takimi sługusami bez honoru pokroju Palikota sa usłane wszystkie upadki RZECZPOSPOLITEJ .......NASZA HISTORIA mogłaby byc zgoła inna ale te glizdy wszędzie włażą od stu lat !!..przyczaja sie pod kamieniem i czekają na tego kto wiedzie ich szukać....WSZYSTO o Palikocie znajdziecie na youtubie !......młodzi !...cY wy nie wiecie gdIe wasza OJCOWIZNA.???...tak obce sa wam wartości naszych przodkow??....ze chcecie zaorać Polskość!?...inposibile.....

Odpowiedz

Poll

Czwartek, 30 kwietnia 2015, 13:44

Palikot to kanalia !!..Chce zlikwidować Polske !!.....chce by Polske i Polskość wchłonęła UE...a docelowo Niemcy !!!...bez jednego naboju Polska zniknie przy współudziale wyborców Palikota ...a prymasem zostanie ANNA GROCKA

Odpowiedz

Mirosław Krakus

Czwartek, 30 kwietnia 2015, 13:21

Ja tam gościa lubię. Jak prąd będzie tańszy to i smogu będzie mniej.!!! proste. a co do opalu...

Odpowiedz

Krakus rodowity.

Środa, 29 kwietnia 2015, 17:11

Gdybym miał głosować na POPiS, to wolałbym "targnąć się na linę!".

Odpowiedz

lolo

Środa, 29 kwietnia 2015, 16:12

@Jan Polak

Szogunowi bulowi juz dziękujemy za te 5 lat.

Odpowiedz

kkj

Środa, 29 kwietnia 2015, 16:10

"Jako jedyny przedsiębiorca na czele partii, mogę zaproponować politykę gospodarczą, która da więcej miejsc pracy i więcej pieniędzy." A przepraszam co panu Palikotowi przeszkadzało realizować politykę gospodarczą jak był wysoko w strukturach PO. A te "dać więcej pieniędzy" to pewnie sobie i kolesiom. Czego to już różnej maści kandydaci nie obiecywali, a potem i tak "zabierali".

Odpowiedz

Też Polak

Środa, 29 kwietnia 2015, 14:46

@Polak 36

Chyba tylo Pan się z nim nie zgadza. Po pierwsze nie nienawidzi kościoła, tylko domaga się rozdzielenia Państwa od kościoła. Poza tym nie zagląda się ludziom do majtek, chyba że jest się źle wychowanym tak jak Pan. Nie pozdrawiam, życzę nudnego popołudnia.

Odpowiedz

Jan Polak

Środa, 29 kwietnia 2015, 14:29

@Kraków

dałbym mu swój głos, ale wolę zagłosować na Komorowskiego, bo to jedyny kandydat, który może wygrać z marionetką Dudą. Jad jaki sączy się z szeregów PiS i Dudy jest przerażający,, insynuacje, oczernianie, kłamstwa. Dlatego nie ma wyjścia tylko KOMOROWSKI.

Odpowiedz

Do Janusza co mu poparcie nie rusza

Środa, 29 kwietnia 2015, 14:26

Panie Januszu, przecież Pan jest posłem chyba już z 8 albo więcej lat. Obiecywał Pan dużo, a zrobił niewiele. Dostanie Pan w tych wyborach około 1-2% głosów, nic więcej. Pana kariera polityczna już się praktycznie kończy. A idąc Pana tokiem rozumowania na temat Kukiza i Korwina to gdyby wprowadzić Pana postulaty tak dosłownie to każdy w Polsce były teraz w związku partnerskim, gdzie na śniadanie pali się maryśkę. Wybory w formie JOW do Senatu w 2011 roku to była kpina. JOW żeby miał sens powinien być ograniczony do okręgu 60-80 tysięcy ludzi, a nie być molochem z kilku powiatów po 400-500 tyś ludzi - jak to było w 2011.

Odpowiedz

Kraków

Środa, 29 kwietnia 2015, 14:23

Ten gość mówi z sensem, ponieważ ma szeroką wiedzę, a nie pluje jadem i populizmem jak inii kandydaci. Tak jak ktoś napisał: jedyny ogarnięty kandydat. I to jest w nim najlepsze, za to właśnie ma mój głos.

Odpowiedz

Polak 36

Środa, 29 kwietnia 2015, 13:57

Kto to jest Janusz Palikot ? To jest członek organizacji Bilderberg czyli światowego masoństwa , które nienawidzi Kościoła, tradycji, chrześcijaństwa , tradycyjnego modelu rodziny. Facet ten jest więc ich agentem w Polsce. To wyjaśnia dlaczego popiera pedałów i lesbijki (Biedroń ,Grodzka) oraz jest za legalizacją narkotyków w Polsce czyli marihuany.

Odpowiedz

Mina

Środa, 29 kwietnia 2015, 12:29

Pomyje wylewajmy na polityków a nie na siebie.

Odpowiedz

Marek

Środa, 29 kwietnia 2015, 12:11

Jedyny ogarnięty kandydat na prezydenta. I jako jedyny potrafi zarabiać pieniądze a nie tylko je wydawać jak reszta polityków.

Odpowiedz

Krzysiek

Środa, 29 kwietnia 2015, 11:54

To nie są tajne wiadomości dostępne dla policji skarbowej. każdy kto ma IQ chociaż odrobinę większe niż kura, z łatwością odnajdzie te informacje. No chyba że jest takim tępakiem jak ty, ale ja już nic nie poradzę na to, że tata dawał ci klapsy w główkę, a nie w dupę.

Odpowiedz

Robin Hood

Środa, 29 kwietnia 2015, 11:46

@Krzysiek

Jesteś z policji skarbowej czy co? Ja natomiast chciałbym poinformować, że gość, który podpisał się "Krzysiek" pod postem to złodziej, który ukradł sąsiadce rower, nie płaci alimentów, jest pedofilem. Taka sama wartość tego "donosu": co i twojego wpisu. Brednie nieweryfikowalne może pisać każdy

Odpowiedz

Krzysiek

Środa, 29 kwietnia 2015, 11:42

Palikot wjechał do sejmu na niszy. Legalizacja marihuany, promocja zboczeń i łapanie się tematów populistycznych, jak prostytutki na komendzie. Wcześniej w PO szefował komisji przyjazne państwo, w której miał wspaniałe pomysły, ale żadnego nie potrafił zrealizować. Teraz okazało się, że się wypstrykał z pomysłów i żeruje na podgryzaniu kostek ludziom wartościowym. Majątek Palikota obciążają długi. 1,15 mln kredytu w Noble Banku na zakup nieruchomości. Milion euro pożyczki u żony Moniki. 3,48 mln pożyczki na inwestycje zaciągniętej w spółce spółce Dzierwany SA, 750 tys. zł to zobowiązanie w likwidowanej spółce Księgarnia na Wiejskiej

Odpowiedz

Braow Janusz

Środa, 29 kwietnia 2015, 11:40

@tofik

ja faktycznie mu dziękuję, że jest!

Odpowiedz

tofik

Środa, 29 kwietnia 2015, 10:15

Temu panu juz dziękujemy

Odpowiedz