|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Beata Szydło: "Sondażom trzeba się przyglądać, ale one nie mogą dyktować polityki"

- Inwestowanie w dzieci i młodzież to najważniejsza sprawa - mówiła w Radiu Kraków wicepremier Beata Szydło. "Dla polskiego rządu priorytetem jest rodzina - ta wielopokoleniowa - stąd też zamierzamy inwestować w seniorów. Chcemy przede wszystkim docenić mamy, które wychowują kilkoro dzieci i nie mogły podjąć pracy zawodowej. Chodzi o zagwarantowanie takim kobietom minimalnej emerytury. To ma być podkreślenie roli macierzyństwa dla kraju. Program, który nazwałam Mama+, ma objąć nie tylko emeryturę, ale też różnego rodzaju inną pomoc, nie tylko finansową dla kobiet, które postawiły na rodzinę" - mówiła wicepremier Szydło.

Posłuchaj porannej rozmowy w Radiu Kraków

fot: Damian Radziak

Zapis rozmowy Jacka Bańki z wicepremier Beatą Szydło.

 

W „piątce” premiera Morawieckiego znalazły się dwie propozycje społeczne: wyprawka i Dostępność+. Ta druga propozycja dotyczyć będzie tylko seniorów i niepełnosprawnych w przestrzeni publicznej, czy będzie kompleksową propozycją dotyczącą polityki senioralnej?

- Kompleksowa polityka senioralna rządu PiS jest opisana w dokumencie, który zostanie niedługo przyjęty przez rząd. Pan premier Morawiecki zaprezentował jeden z projektów, który jest istotny. Chodzi o dostępność i ułatwienie osobom starszym normalnego funkcjonowania. Poza tym będą inne propozycje, o których ja mówiłam. Chodzi o aktywność kulturalną, spędzanie wolnego czasu. To będzie przygotowane i przedstawione niebawem.

 

Zapytam o „Dobry start”, czyli 300 złotych wyprawki dla ucznia do 18. roku życia. To już od września?

- Tak. Ten projekt wejdzie z nowym rokiem szkolnym. Każdy uczeń do 18. roku życia dostanie 300 złotych wyprawki, żeby kupić pomoce szkolne. Dla wielu rodzin te pieniądze, dodatkowo do 500+, będą znaczącą pomocą. Podkreślamy wagę inwestowania w dzieci. To nasz priorytet, to nasza przyszłość. Stąd decyzja premiera o tym projekcie.

 

Ten program będzie realizowany przez samorządy, które już teraz narzekają, że nie ma pieniędzy na podwyżki dla nauczycieli?

- Samorządy nie muszą się obawiać. Słyszę często narzekania, że nie ma pieniędzy. Rząd nie robi niczego kosztem samorządów. Inwestowanie w seniorów, wspólne inwestycje są też ważne dla samorządu. Trzeba określić priorytety. Dla PiS jest to rodzina wielopokoleniowa. Chcemy inwestować w dzieci, młode rodziny i osoby starsze. To sprawa rządu i samorządu. Samorządowcy próbują się odseparować od polityki rządu. Wspólne inwestycje pokazują społeczeństwu, że to wspólna, ważna sprawa.

 

Teraz Mama+. Świadczenie emerytalne dla niepracujących matek, które mają co najmniej czworo dzieci. To odpowiedź na problem dezaktywizacji zawodowej kobiet?

- To próba docenienia tych mam, które wychowują kilkoro dzieci. Z tego powodu nie mogą podjąć aktywności zawodowej. Jeśli mama osiągnie wiek emerytalny, a nie pracowała, będzie miała minimalną emeryturę. Jeśli jej brakło do tej wysokości minimalnej emerytury wypracowanych lat, będzie to kwota uzupełniająca. To podkreślenie roli macierzyństwa. Bycie mamą wielodzietnej rodziny to ciężka praca i poświecenie. To pokazanie, że rodzina to jest to, co powinniśmy hołubić. Mama+, jak to zostało nazwanie przeze mnie, to nie tylko emerytura dla mam. To pomoc dla tych mam, które będą miały dzieci w krótszym międzyczasie. To wywołało dyskusję. Dziwi mnie to. Krytykowanie rodzin wielodzietnych jest zastanawiające. Cieszę się jednak, że te projekty mają taką dyskusję. To ważny temat. To też oferta kierowana do mam, które są studentkami, żeby mogły się uczyć i wychowywać dzieci. To szereg rozwiązań i udogodnień, które mają wspierać mamy.

 

Rząd dostrzega problem dezaktywizacji zawodowej kobiet? Mówi się o kobietach, które zrezygnowały z pracy, gdy otrzymały pieniądze z 500+.

- Nie ma wiarygodnych badań, które by to potwierdzały. To szum medialny i próba wywołania dyskusji przez przeciwników 500+. Nie ma takich danych. My dzisiaj mamy jeden największy problem i wyzwanie. To demografia. W ubiegłym roku urodziło się ponad 400 tysięcy dzieci. To 30 tysięcy więcej, niż prognozowano. Cieszymy się. Jednak to ciągle nie jest taka ilość, która może być gwarancją tego, że te wskaźniki w Polsce będą korzystne. Po drugie, młode kobiety chcą mieć dzieci. Te wskaźniki… Były dane wskaźnika dzietności wśród Polek mieszkających w Wielkiej Brytanii. Tam dzietność jest o wiele lepsza. To dane sprzed 3 lat, kiedy nie było prorodzinnych projektów naszego rządu. To pokazywało, że jeśli są warunki, gwarancja pracy, mieszkania i wsparcie, to młodzi zakładają rodziny. Chodzi o to, żeby moda na rodzinę, którą próbujemy budować, była skuteczną pomocą i zachętą do tego, żeby rodziny mogły czuć się bezpiecznie. Zakładam rodzinę, mam dzieci, nie martwię się, że moja sytuacja się pogorszy. Wtedy dzieci będą się rodzić, mamy będą pracowały. Te projekty Mama+ mają wyjść ma przeciw mamom, które chcą się spełniać zawodowo i mieć dzieci.

 

Na sobotniej konwencji Jarosław Kaczyński mówił o partii czystych rąk. W Sejmie jest projekt obniżający uposażenie poselskie. To ma być proste obniżenie, czy wprowadzenie mechanizmu polegającego na wielokrotności najniższej płacy?

- Zaproponowaliśmy proste obniżenie o 20%. Dyskusja o wynagradzaniu administracji państwowej jest w Polsce od lat. Wiele razy te problemy były dyskutowane, odchodzono od nich. Pod wpływem opinii publicznej się z tego wycofywano. Propozycja premiera Morawieckiego jest drogą w dobrym kierunku. Trzeba odpowiedzieć na kilka pytań. Jaka ma być wysokość tych wynagrodzeń? Jak te wynagrodzenia mają być skonstruowane? Co ma wchodzić w ich skład? To dotyczy uposażeń samorządowców, administracji państwowej. Jest dyskusja o spółkach skarbu państwa. Nasz rząd obniżył dla nich już wynagrodzenia. To jest temat, który budzi wielkie emocje. Dobrze, żeby mieć odwagę porozmawiania w spokoju. Jest taka wola ze strony klubu PiS. Oczekiwanie opinii publicznej będzie spełnione.

 

Odwołam się do doświadczenia pani premier jako samorządowca. Ile powinien zarabiać prezydent Krakowa? To miasto na prawach powiatu z 5-miliardowym budżetem.

- To pytanie trzeba zmierzyć. Na pewno musimy mieć odniesienie do zarobków Polaków, jakie jest przeciętne wynagrodzenie w danym mieście. Jest potrzebna dyskusja. Nie podam kwoty. Powinniśmy się skoncentrować na mechanizmie, muszą być przejrzyste zasady. Wtedy będzie łatwiej.

 

Nie będzie to element korupcjogenny? Wyobraźmy sobie burmistrza pod koniec drugiej kadencji, który dostaje na rękę 7 tysięcy, ale ma duże możliwości związane z lokalnym rynkiem pracy. On sobie załatwi dobrą prace, ale jakim kosztem?

- Wierzę, że ludzie, którzy idą do polityki, mają poczucie misji i służby. Szczególnie w samorządach jest to istotne. Tam kontrola społeczna powoduje, że samorządowcy czują, że są obserwowani. Niestety są takie wypadki. Są takie przykłady z poprzednich lat. Marszałek województwa z PSL został zatrzymany. Była sprawa na Podkarpaciu. Były też inne afery za czasów PO. To dotyczyło korupcji. Problem jest. Ktoś może powiedzieć, że to zależy od ludzi. Tak, ale musi być mechanizm, żeby przed tym się bronić. Kontrola i mocne postawienie sprawy musi wybrzmieć. W PiS sytuacja jest jasna. Nie ma tolerancji dla takich działań.

 

Co poprzez te niższe notowania w sondażach, mówią obywatele obozowi władzy?

- Sondaże są miarą, której trzeba się przyglądać, ale to nie może dyktować polityki. Po dwóch latach rządzenia… My w ciągu tych dwóch lat zrobiliśmy praktycznie to, do czego się zobowiązaliśmy w kampanii. Program został albo zakończony, albo projekty są wprowadzone w życie. Potrzebny jest nowy impuls. Konwencja sobotnia tym była. Były nowe projekty, pomysły. Premier zaprezentował „piątkę”. To propozycje dla rodzin, przedsiębiorców, samorządów. Jest program budowy i modernizacji dróg lokalnych. Dobrze się stało, że dla nas te sondaże teraz są niższe. To impuls do roboty. Nie można spocząć na laurach. Mamy nowe projekty. Przed nami długa droga po Polsce. Na konwencji powiedziałam, że się zasiedzieliśmy w Warszawie. Trzeba słuchać ludzi. W kampanii jeździliśmy, słuchaliśmy ludzi. To dało nam wygraną. Trzeba do tego zwrócić. Polityk jest mądry mądrością swoich wyborców.

48%
52%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 18

Janosik

Poniedziałek, 16 kwietnia 2018, 14:33

@ dżenosik

Ja na ZUS nie liczę. Zaoszczędzone pieniądze lokuję w nieruchomości, z których wynajmu będę żyć na emeryturze. Szlag mnie tylko trafia, że moje podatki idą na nierobów i nieudaczników, patologiczne rodziny i ogromne pensje na lukratywne posady dla misiewiczów i obajtków, którzy w normalnej rzeczywistości byliby pracownikami MPO - nie obrażając uczciwych ludzi, wykonujących te pożyteczne prace.

Odpowiedz

dżenosik

Poniedziałek, 16 kwietnia 2018, 13:36

@Janosik

Nie wyrażałem zgody na przenoszenie moich pieniędzy w inne miejsce, więc to kradzież. Pieniądze na OFE odkładane były tam w wyniku uczciwej pracy (tak - można w taki sposób, chociaż dla ciebie to niepojęte) umowy między mną, a firmą prywatną. W razie mojej śmierci przekazane będą na konto wskazanego beneficjenta. Tymczasem PO ukradło te pieniądze i poszły one na zmarnowanie na jakimś wirtualnym koncie. Jestem abstynentem, ale tego pewnie też nie zrozumiesz.

Odpowiedz

Janosik

Poniedziałek, 16 kwietnia 2018, 13:26

@dżem

Środki z OFE są na zusowskim koncie, ale trzeba było legalnie pracować, żeby coś na nim mieć. Przepijaj to 500, bo niedługo nie będzie komu kraść, żeby ci dawać.

Odpowiedz

dżem

Poniedziałek, 16 kwietnia 2018, 13:16

@Jam

Dziwne, bo poprzednicy ukradli mi połowę środków z OFE, a obecny rząd daje mi 500 zł co miesiąc. Fakty mówią same za siebie.

Odpowiedz

Jam

Poniedziałek, 16 kwietnia 2018, 12:56

Ich misja w polityce to kasa kasa kasa. Nie mydlicie oczu kłamstwami bo nikt rozumny tego nie kupi pazerna bando przy korycie

Odpowiedz

do szopy hej, pasterze

Poniedziałek, 16 kwietnia 2018, 12:37

Pani etnograf, specjalizująca się w szopkach krakowskich, niech się zajmie szopkami właśnie. Mniej szkody dla Polski.

Odpowiedz

:-)

Poniedziałek, 16 kwietnia 2018, 12:34

@lekarz

No to doszedłeś do ściany, skoro kopiujesz nie tylko własne teksty, ale teksty innych pisane do ciebie. Myślisz, że wszyscy mają sklerozę? Komentarz podpisany lekarz o nerwicy natręctw był pod jednym z twoich tysięcy tekstów w czwartek lub w piątek. Naprawdę przekroczyłeś granicę żenady.

Odpowiedz

lekarz

Poniedziałek, 16 kwietnia 2018, 11:15

@:-)

Zespół obsesyjno-kompulsywny. Nerwica natręctw.

Odpowiedz

:-)

Poniedziałek, 16 kwietnia 2018, 11:00

Anonimie, kolejny raz wklejasz ten sam tekst pisząc o samym sobie. Samokrytyka godna czasów Gomułki, z których się teleportowałeś.

Odpowiedz

Poniedziałek, 16 kwietnia 2018, 10:33

Ten smutny ograniczony człowieczek chory z nienawiści do innych zapluwa regularnie to forum swoimi obsesjami. Jego polszczyzna jest mocno koślawa więc to pewnie jakiś obcy zrzut. Poziom intelektualny ma gimbusa, również emocjonalnie jest niedojrzały ale może to tylko taka maska.

Odpowiedz

Poniedziałek, 16 kwietnia 2018, 10:23

@należało się!

Jest lekarz na sali?! Opętany nienawiścią człowieczek komentuje tu całymi dniami na jedno kopyto!

Odpowiedz

tak

Poniedziałek, 16 kwietnia 2018, 10:13

Zakłamana partia obłuda i nic więcej , ludzie przejrzyjmy na oczy

Odpowiedz

Egon

Poniedziałek, 16 kwietnia 2018, 10:05

Oddałaś już wypłacone sobie pieniądze? Koryto posmakowało? Ludzie z wypaczoną moralnością wycierający sobie gębę Polską budzą tylko obrzydzenie i niesmak.

Odpowiedz

należało się!

Poniedziałek, 16 kwietnia 2018, 09:39

Tak, jasne, nie ma tolerancji dla różnych misiewiczów i obajtków, nie ma dnia bez kolejnej afery z waszą korupcją polityczną i rozdawnictwem dla swoich. Nie macie ani wstydu ani honoru.

Odpowiedz

Ula

Poniedziałek, 16 kwietnia 2018, 09:37

@Agnieszka S-K

Brawo! właśnie tak. Wszystko dla tych niby najbiedniejszych a my pracujący wciąż z podniesionym VATem, śmieciową kwotą wolną od podatku, wciąż zdzierają podatek od naszych oszczędności!

Odpowiedz

koryto+

Poniedziałek, 16 kwietnia 2018, 09:17

Skończ już hipokrytko...

Odpowiedz

absurd

Poniedziałek, 16 kwietnia 2018, 09:14

Zlikwidowaliście darmowe podręczniki dla najmłodszych, dając wyprawkę. Tylko podręczniki były dla dzieci a wyprawka będzie na wódę dla patologicznych rodziców.

Odpowiedz

Agnieszka S-K

Poniedziałek, 16 kwietnia 2018, 09:03

Przestańmy sobie w końcu wycierać "gęby" hasłem misji i służby. W ustach osoby, która sama sobie przyznała nagrody, brzmi to wyjątkowo obrzydliwie. Gdzie Pani poczucie misji? Gdzie służba? Gdzie w końcu przyzwoitość? Niech za pracę każdy otrzymuje godziwe wynagrodzenie. Adekwatne do odpowiedzialności. I przestańmy ukrywać prawdziwe wynagrodzenie za zasłoną nagród i niejasnych dodatków. "Inwestowanie w dzieci i młodzież to najistotniejsza sprawa." Te słowa brzmią wyjątkowo fałszywie, gdy patrzy się na sytuację w edukacji. Mama+... A jak zamierzacie docenić matki, które wcześniej urodziły swoje dzieci i na dodatek zmagały się z własną aktywnością zawodową? Zabierając im wypracowane już świadczenia? Jest to po prostu obrzydliwa hipokryzja. Tak, znam kobiety, które zrezygnowały z pracy na rzecz 500+, bo "to im się nie opłaca, nie warto".

Odpowiedz