|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Warto badać tarczycę

Jeśli doskwierają nam duszności lub trudności w przełykaniu, to znak, że należy przebadać się w kierunku chorób tarczycy. Światowy dzień tarczycy, to idealna ku temu okazja. O problemach z tarczycą rozmawiają prof. Alicja Hubalewska - Dydejczyk - kierownik Katedry i Kliniki Endokrynologii CM UJ i Wioletta Gawlik - Janusz.

Posłuchaj rozmowy Wioletty Gawlik-Janusz z prof. Alicją Hubalewską - Dydejczyk

Fot. pixabay

Wioletta Gawlik - Janusz - 25 maja obchodziliśmy Światowy Dzień Tarczycy. Był to dzień wyjątkowy, bo dedykowany innym niż dotychczas zagadnieniom.

Prof. Alicja Hubalewska - Dydejczyk - Dla nas zawsze jest to dzień wyjątkowy. Już od 2009 roku bierzemy czynny udział w obchodach Światowego Dnia Chorób Tarczycy. Ten dzień tarczycy dedykowany jest pacjentom z niedoczynnością tarczycy, aby przybliżyć objawy tej choroby i jak najszybciej ją leczyć.

Wioletta Gawlik - Janusz - Pani Profesor, mówi pani o niedoczynności tarczycy, jest jeszcze nadczynność. Proszę rozróżnić te dwa pojęcia.

Prof. Alicja Hubalewska - Dydejczyk - Najbardziej typowe objawy dla niedoczynnośći tarczycy to zmęczenie, suchość skóry, senność, zaparcia, nasilenie się depresji. Przy nadczynności to kołatanie serca, uczucie gorąca, spadek wagi ciała, drżenie rąk, plus nerwowość, ale dzisiaj nerwowi jesteśmy prawie wszyscy.

Wioletta Gawlik - Janusz - Te objawy są też typowe dla innych chorób. Skąd pacjenci mają wiedzieć, że powinni przebadać się w kierunku chorób tarczycy?

Prof. Alicja Hubalewska - Dydejczyk - Idea obchodów Światowego Dnia Tarczycy zwiząna była z tym, by uświadomić pacjentom o możliwości połączenia tych objawów z zaburzeniami funkcji tarczycy. Kardiolodzy u pacjentów, u których pojawiają się zaburzenia rytmów wcześniej niestwierdzane, a nie ma na to uzasadnienia kardiologicznego, powinni sprawdzić stężenie hormonów tarczycy. 

Wioletta Gawlik - Janusz - Problemy z tarczycą dotykają głównie kobiet?

Prof. Alicja Hubalewska - Dydejczyk - Niestety większość chorób tarczycy dotyczy kobiet.

Wioletta Gawlik - Janusz - Zdarzają się przypadki zachorowań u mężczyzn?

Prof. Alicja Hubalewska - Dydejczyk - Oczywiście, ale dominują tutaj głównie kobiety.

Wioletta Gawlik - Janusz - Jak częste jest to zjawisko u kobiet?

Prof. Alicja Hubalewska - Dydejczyk - Wole guzkowe spotyka się u 50 - 60% społeczeństwa i w 60 - 80% przypadków będą to kobiety.

Wioletta Gawlik - Janusz - Jak leczyć choroby tarczycy?

Prof. Alicja Hubalewska - Dydejczyk - Każde podejrzenie choroby tarczycy jest wskazaniem do badania ultrasonograficznego, a dopiero po stwierdzeniu  nieprawidłowości w zakresie TSH będziemy wykonywać szereg profesjonalnych badań. Jod odgrywa bardzo ważną funkcję w leczeniu chorób tarczycy, dlatego istotne jest stworzenie programu profilaktyki jodowej w Polsce. Polska bierze udział w projekcie, którego celem jest stworzenie podstaw do monitorowania niedoboru jodu w Polsce. 

67%
33%