|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Sezon na grypę jeszcze nie minął

Marzec to drugi miesiąc w roku, w którym odnotowuje się najwięcej zachorowań na grypę. Dlatego o grypie rozmawiają dziś w Porze na doktora dr Mariusz Szczęsny - internista ze szpitala MSWiA w Krakowie i Wiola Gawlik.

Posłuchaj rozmowy Wioli Gawlik z dr. Mariuszem Szczęsnym

Fot. pixabay

- Całkiem niedawno głośno było o świńskiej  grypie, ale wciąż pojawiają się nowe doniesienia na temat zarażenia wirusem AH1N1. Zapominamy przy tym, że to wirus grypy - tak znanej i popularnej - jest równie groźny i także może prowadzić do śmierci.

 

Dr Mariusz Szczęsny - Zasadniczo, jest to tylko kwestia nazewnictwa. Typowa grypa to infekcja wirusowa wywołana wirusem grypy, która jest bardzo niebezpieczna i rocznie przynosi kilkanaście tysięcy zgonów. Dotyczy to głównie osób starszych, schorowanych, więc bardzo często sama infekcja grypowa nie jest wtedy brana pod uwagę, chociaż się do tego przyczynia.

 

- Czym różni się grypa od wszystkich infekcji grypopodobnych?

 

Dr Mariusz Szczęsny - Objawy są bardzo zbliżone, przy czym grypa ma je bardziej wyrażone. Przy przeziębieniu temperatura osiąga 37, 38 stopni, przy grypie mamy 40, 42 stopnie. Osoba chora na typową grypę jest w dużo gorszym stanie. Przy grypie występuje dużo więcej powikłań.

 

- Co może grozić po niewyleczonej grypie?

 

Dr Mariusz Szczęsny - Powikłania grypy mogą być rozliczne, ale najczęściej myślimy o zapaleniu grypowym płuc, powikłaniach kardiologicznych i te powodują najbardziej groźne dla zdrowia skutki.

 

- Grypopodobne objawy dają: mononukleoza, borelioza, HIV, wirusowe zapalenie wątroby, płuco farmera, kleszczowe zapalenie mózgu, reumatologiczne zapalenie stawów. Przez to bagatelizujemy poważniejsze choroby, bo objawy łączymy z grypą?

 

Dr Mariusz Szczęsny - W mojej obserwacji nie jest tak źle, bo jeśli pojawiają się jakiekolwiek objawy przeziębienia, to pacjenci biegną do lekarza. 

 

- Obecnie obserwuję pełne poczekalnie ludzi kaszlących, kichających, z gorączką. Mamy sezon grypowy w pełni?  

 

Dr Mariusz Szczęsny - Są dwa szczyty zachorowalności: jesienno-zimowy i środek lata. Jeśli chodzi o poczekalnie, to od jesieni do wiosny mamy pełne poczekalnie osób kaszlących. 

 

- Co pan radzi pacjentom z grypą?

 

Dr Mariusz Szczęsny - Grypę leczymy objawowo. Zmniejszamy temperaturę, łagodzimy ból gardła tabletkami do ssania i przede wszystkim zalecamy wypoczynek. Najlepszym sposobem, na uniknięcie grypy jest odpowiednia profilaktyka. Szczepiąc się przeciw grypie szczepimy się przeciw całemu panelowi groźnych wirusów, w tym wirusowi świńskiej grypy.

100%
0%