|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Sen to zdrowie

Podczas snu następuje regeneracja całego organizmu. Nie bez kozery mówi się - sen to zdrowie. Jeśli problemy ze snem spędzają sen z powiek, to mamy do czynienia z bezsennością. O przewlekłej bezsenności rozmawiają dr Przemysław Chmielewski lekarz psychiatra oraz Wioletta Gawlik - Janusz.

Posłuchaj rozmowy Wioletty Gawlik-Janusz z dr. Przemysławem Chmielewskim, lekarzem psychiatrą

Fot. pixabay

Wioletta Gawlik - Janusz - Każdy może od czasu do czasu źle spać w nocy, budząc się z uczuciem niedostatecznego odpoczynku i świeżości. Dla większości osób problem ten jednak jest tylko przejściowy, ale są i tacy, którym brak snu spędza sen z powiek. Czym jest bezsenność? 

Dr Przemysław Chmielewski - Jeżeli jest to tylko pojedyncza noc, to każdy z nas ma prawo mieć taką noc. Wystarczy trudne zdarzenie, trochę niepokoju i mamy prawo raz na jakiś czas nie spać. Dopiero wtedy, gdy ta sytuacja trwa dłużej, mówimy o bezsenności. Zaczynamy leczenie wtedy, gdy bezsenność trwa trzy tygodnie, trzy noce w tygodniu. Są problemy z zaśnięciem lub wybudzeniami. Wtedy warto udać się do specjalisty i podjąć konkretne leczenie. 

Wioletta Gawlik - Janusz - A czy jakość snu też ma znaczenie? Wtedy też mówimy o bezsenności?

Dr Przemysław Chmielewski - Jakość snu też ma znaczenie. Jeżeli wstajemy rano i jesteśmy zmęczeni, niewsypani, rozdrażnieni, to warto zastanowić się nad przyczyną. 

Wioletta Gawlik - Janusz - A co jest przyczyną bezsenności?

Dr Przemysław Chmielewski - 60% przyczyn to inne przyczyny emocjonalne, pozostałe 40% to bezsenność, która wymaga krótkotrwałego leczenia.

Wioletta Gawlik - Janusz - Bezsenność dotyka około jednej trzeciej wszystkich osób dorosłych – według badań cierpi na nią 34% Polaków i z roku na rok chorych przybywa. Czy bezsenność to objaw choroby czy już choroba cywilizacyjna?

Dr Przemysław Chmielewski - Bezsenność może być objawem, ale jednocześnie jest chorobą. Sama z siebie wymaga leczenia. Mamy bardzo duży wzrost bezsenności u dzieci i młodzieży. Wynika to z braku dbałości o higienę snu. Sen zależy od naszych zwyczajów i od tego, czy o sen dbamy.

Wioletta Gawlik - Janusz - Bezsenność to choroba, którą należy leczyć w gabinecie lekarskim, czy wystarczy samemu zadbać o higienę snu? 

Dr Przemysław Chmielewski - Higiena snu jest podstawą. 90% zaburzeń snu możemy wyleczyć stosując higienę snu. Jeśli to nie wystarczy, należy udać się do specjalisty.

Wioletta Gawlik - Janusz - I co wtedy? Dostaniemy jakąś tabletkę nasenną, która nam pomoże?

Dr Przemysław Chmielewski - W zależności od sytuacji i od przyczyny. Trzeba zdiagnozować, czy to tylko bezsenność, czy jakieś inne problemy emocjonalne. Jeżeli nie ma problemów emocjonalnych, to bezsenność leczymy metodami farmakologicznymi i niefarmakologicznymi. Z farmakologicznych możemy stosować leki przeciwdepresyjne lub krótkotrwale leki nasenne. Z metod niefarmakologicznych na przykład metody relaksacyjne, które pomagają nam w zaśnięciu. Im dłużej trwa bezsenność, tym trudniej ją wyleczyć. 

Wioletta Gawlik - Janusz - Ale powrót do zdrowia jest możliwy. Bardzo dziękuję za rozmowę.

Dr Przemysław Chmielewski - Dziękuję.

67%
33%