- Wykonywanie powtarzających się czynności może prowadzić do bólu nadgarstka, całej dłoni lub poszczególnych palców. Kiedy jest to zwykłe przesilenie dłoni, a kiedy mówimy o zespole cieśni nadgarstka?

 

Dr Katarzyna Papież - Jeżeli oprócz bólu dłoni pacjent odczuwa drętwienie palców, to podejrzewamy zespół kanału nadgarstka. To sugeruje, że dochodzi do ucisku nerwu. Jeśli ten ból dotyczy nadgarstka i przechodzi po kilku dniach, to wtedy bardziej skłaniamy się do tego, że jest to przeciążenie ręki.

 

- Pani specjalizuje się w chirurgii ręki. Czy często przychodzą do pani pacjenci zmagający się z zespołem cieśni nadgarstka?

 

Dr Katarzyna Papież - To jedna z najczęstszych chorób, z którymi mamy do czynienia w naszej praktyce.

 

- Przy jakich czynnościach może dojść do tego zespołu? Czy będą to przeciążające rękę czynności, jak praca przy taśmie w fabryce, stukanie w klawiaturę komputera, czy też zwykłe prace domowe, jazda na rowerze, prowadzenie samochodu?

 

Dr Katarzyna Papież - Najczęściej przyczyna nie jest znana, ale są pewne czynności, które sprzyjają powstaniu tej choroby. Takim głównym winowajcą jest praca przy komputerze. Nadgarstek przez wiele godzin jest nieruchomy, ruszamy tylko palcami. 

 

- Czy to oznacza, że wszyscy pracownicy biurowi powinni robić sobie przerwę i ćwiczyć swój nadgarstek?

 

Dr Katarzyna Papież - To zdecydowanie zmniejsza ryzyko choroby.

 

- Kiedy powinniśmy zacząć się niepokoić?

 

Dr Katarzyna Papież - Najbardziej niepokojące są objawy drętwienia palców. Może to dotyczyć prawie wszystkich palców, oprócz małego. Zespół kanału nadgarstka polega na ucisku na nerw pośrodkowy, który unerwia trzy i pół palca w ręce. Ten mały palec unerwia inny nerw i dlatego nie jest on objęty chorobą. Niepokojący jest też ból, który pojawia się w nocy. To jest sygnał, że powinniśmy zacząć myśleć o wizycie u lekarza.

 

- Zespół cieśni nadgarstka leczy się operacyjnie czy rehabilitacyjnie? 

 

Dr Katarzyna Papież - To zależy od stopnia zaawansowania choroby. W tych pierwszych stadiach próbuje się go leczyć rehabilitacyjnie. Im bardziej zaawansowana choroba, tym częściej wybieramy leczenie operacyjne.

 

- Czy to operacyjne leczenie gwarantuje powrót do stuprocentowej formy?

 

Dr Katarzyna Papież - To też zależy od stopnia zaawansowania choroby. W początkowych stopniach tak, ale w zaawansowanych przypadkach zdarza się, że czucie palców nie wraca w stu procentach. Jednak zawsze pacjent odczuwa poprawę, jeśli chodzi o dolegliwości bólowe. One zawsze znikają po zabiegu.