|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Gdy bolą palce. O zespole cieśni nadgarstka

Pracujesz przy komputerze i odczuwasz mrowienie w nadgarstku? A może bolą cię palce w nocy? Posłuchaj uważnie "Pory na doktora", w której dr Katarzyna Papież - ortopeda traumatolog z Centrum Urazowego Medycyny Ratunkowej i Katastrof w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie i Wiola Gawlik rozmawiają o zespole cieśni nadgarstka.

Posłuchaj rozmowy Wioli Gawlik z dr Katarzyną Papież

Fot. pixabay

- Wykonywanie powtarzających się czynności może prowadzić do bólu nadgarstka, całej dłoni lub poszczególnych palców. Kiedy jest to zwykłe przesilenie dłoni, a kiedy mówimy o zespole cieśni nadgarstka?

 

Dr Katarzyna Papież - Jeżeli oprócz bólu dłoni pacjent odczuwa drętwienie palców, to podejrzewamy zespół kanału nadgarstka. To sugeruje, że dochodzi do ucisku nerwu. Jeśli ten ból dotyczy nadgarstka i przechodzi po kilku dniach, to wtedy bardziej skłaniamy się do tego, że jest to przeciążenie ręki.

 

- Pani specjalizuje się w chirurgii ręki. Czy często przychodzą do pani pacjenci zmagający się z zespołem cieśni nadgarstka?

 

Dr Katarzyna Papież - To jedna z najczęstszych chorób, z którymi mamy do czynienia w naszej praktyce.

 

- Przy jakich czynnościach może dojść do tego zespołu? Czy będą to przeciążające rękę czynności, jak praca przy taśmie w fabryce, stukanie w klawiaturę komputera, czy też zwykłe prace domowe, jazda na rowerze, prowadzenie samochodu?

 

Dr Katarzyna Papież - Najczęściej przyczyna nie jest znana, ale są pewne czynności, które sprzyjają powstaniu tej choroby. Takim głównym winowajcą jest praca przy komputerze. Nadgarstek przez wiele godzin jest nieruchomy, ruszamy tylko palcami. 

 

- Czy to oznacza, że wszyscy pracownicy biurowi powinni robić sobie przerwę i ćwiczyć swój nadgarstek?

 

Dr Katarzyna Papież - To zdecydowanie zmniejsza ryzyko choroby.

 

- Kiedy powinniśmy zacząć się niepokoić?

 

Dr Katarzyna Papież - Najbardziej niepokojące są objawy drętwienia palców. Może to dotyczyć prawie wszystkich palców, oprócz małego. Zespół kanału nadgarstka polega na ucisku na nerw pośrodkowy, który unerwia trzy i pół palca w ręce. Ten mały palec unerwia inny nerw i dlatego nie jest on objęty chorobą. Niepokojący jest też ból, który pojawia się w nocy. To jest sygnał, że powinniśmy zacząć myśleć o wizycie u lekarza.

 

- Zespół cieśni nadgarstka leczy się operacyjnie czy rehabilitacyjnie? 

 

Dr Katarzyna Papież - To zależy od stopnia zaawansowania choroby. W tych pierwszych stadiach próbuje się go leczyć rehabilitacyjnie. Im bardziej zaawansowana choroba, tym częściej wybieramy leczenie operacyjne.

 

- Czy to operacyjne leczenie gwarantuje powrót do stuprocentowej formy?

 

Dr Katarzyna Papież - To też zależy od stopnia zaawansowania choroby. W początkowych stopniach tak, ale w zaawansowanych przypadkach zdarza się, że czucie palców nie wraca w stu procentach. Jednak zawsze pacjent odczuwa poprawę, jeśli chodzi o dolegliwości bólowe. One zawsze znikają po zabiegu.

0%
0%