Poniedziałek, 16 listopada 2015, 19:06
Fot. Aleksandra Skóra
Komentarz do pyłomierza z Parku Zdrojowego w Rabce
Jak pokazały badania pyłomierzem Radia Kraków i Polskiego Alarmu Smogowego, nawet w „uzdrowiskowym sercu” Rabki powietrze jest mocno zanieczyszczone. Przez trzynaście dni pyłomierz ulokowany w Parku Zdrojowym mierzył zanieczyszczenie pyłem zawieszonym (PM10). Aż przez osiem dni jakość powietrza przekraczała tam dopuszczalne normy. Najgorsze powietrze było w dniu 26.11 kiedy stężenie pyłu zawieszonego trzykrotnie przekraczało dopuszczalną wartość. Gdyby Rabka była we Francji to w trakcie ostatnich dwóch tygodni alarm smogowy zostałby ogłoszony aż sześć razy. Rabka jest w Polsce, alarmu nie było.
W uzdrowiskach potrzebne są stałe pomiary jakości powietrza (i to nie tylko w strefie uzdrowiskowej). Pomiary te potrzebne będą tak długo jak uzdrowiska nie poradzą sobie z problemem zadymienia.
Burmistrz Rabki-Zdrój: "W Rabce problem palenia śmieciami nie istnieje"
„Biała sobota” dla mieszkańców Rabki już 21 listopada. Skorzystaj!
Drugi pyłomierz ulokowany był przez przy ul. Sądeckiej, a następnie w okolicach pomnika św. Mikołaja. W ciągu trzynastu dni pomiarów jedynie przez dwa norma pyłu zawieszonego nie została przekroczona. Przez osiem dni stężenie sięgało 200% dopuszczalnej wartości lub więcej (najwyższe stężenie wyniosło ponad 400% normy). Tak wysokie zanieczyszczenie w krajach takich jak Czechy, Węgry, Francja czy Anglia skutkowałoby ogłoszeniem alarmu smogowego.
Przebieg dobowy stężeń wyraźnie wskazuje na wzrost zanieczyszczeń w godzinach popołudniowych i wieczornych tj. wtedy gdy większość ludzi rozpala kotły na węgiel i drewno. Wskazuje to na dominującą rolę niskiej emisji w zanieczyszczeniu powietrza w Rabce.
Mamy nadzieję, że w najbliższych latach Rabka znów stanie się prawdziwym zdrojem i będzie mogła się poszczycić tym, że jest jedną z pierwszych gmin bezdymnych. Przed władzami Rabki stoi więc poważne wyzwanie, żeby przekonać mieszkańców do ekologicznych źródeł ciepła.
Podsumowanie 28.11
Sobota to kolejny dzień, kiedy powietrze w Rabce było bardzo zanieczyszczone - norma została przekroczona ponad trzykrotnie. Stężenie dobowe pyłu PM10 wyniosło 160 ug/m3, a norma to 50 ug/m3. Najwyższe stężenia pyłu odnotowano między 20 a 22 - średnie godzinne oscylowały w okolicach 350 ug/m3.
Podsumowanie 27.11
W piątek w Rabce powietrze było wciąż zanieczyszczone choć w mniejszym stopniu niż w dniach poprzednich. Średnie dobowe stężenie wyniosło 88 ug/m3, a przypomnijmy, że norma to 50 ug/m3. Zapylenie utrzymywało się na podobnym poziomie praktycznie przez cały dzień.
Podsumowanie 26.11
Czwartek to kolejny dzień, kiedy powietrze Rabce było bardzo zanieczyszczone, a norma dla stężenia pyłu została przekroczona niemal czterokrotnie (stężenie pyłu PM10 za dobę wyniosło 188 ug/m3, a norma 50 ug/m3). Tak jak w poprzednich dniach, takie stężenia w wielu krajach UE byłyby uznane za podstawę do wprowadzenia alarmu smogowego. Powietrze było zanieczyszczone w całym województwie.
Podsumowanie 25.11
Środa to kolejny dzień z bardzo wysokimi stężeniami pyłu. Kolejny dzień gdzie według standardów słowackich, czeskich czy węgierskich powinien zostać ogłoszony alarm smogowy. Stężenie pyłu PM10 przekroczyło 400% normy - norma to 50 ug/m3, a wczorajsze stężenie dobiło do 211 ug/m3. Jak zwykle najgorzej było wieczorem, kiedy to w najgorszym momencie, o dziesiątej wieczorem, pyłomierz wskazał 496 ug/m3. Wysokie stężenia pyłów odnotowano wczoraj w całym województwie.
Podsumowanie 24.11
We wtorek powietrze w Rabce było bardzo zanieczyszczone. Norma dla stężenia pyłu PM10 została przekroczona ponad trzykrotnie. Dobowe stężenie pyłu PM10 wyniosło 153 ug/m3, a norma to 50 ug/m3. Przy tak wysokich stężeniach w Czechach, na Węgrzech, Słowacji czy we Francji byłby ogłoszony alarm smogowy. Najgorzej było późnym wieczorem, kiedy to odnotowano rekordowe godzinne stężenie na poziomie 506 ug/m3.
Podsumowanie 23.11
Poniedziałek to kolejny dzień, kiedy powietrze w Rabce było bardzo zanieczyszczone - stężenie pyłu PM10 przekroczyło normę ponad dwukrotnie. Średnia za dobę wyniosła 111 ug/m3, a norma to 50 ug/m3. Jak zwykle największe stężenia pyłu odnotowano wieczorem, kiedy to sięgnęły bardzo wysokiego poziomu - 250 ug/m3 (średnia dla godziny).
Podsumowanie pierwszego tygodnia
Na sześć pełnych dni pomiarów na ul. Sądeckiej w Rabce (lokalizacja w dole miejscowości) dwa dni były w normie, dwa charakteryzowały się nieznacznym przekroczeniem normy, a dwa znacznymi przekroczeniami - 200% lub powyżej 200% normy. Powietrze najgorsze było podczas weekendu. Skorelowane jest to z pogorszeniem się jakości powietrza w całym regionie. Najwyższe stężenia notowane są w godzinach wieczornych, kiedy to bardziej intensywnie użytkowane są instalacje grzewcze na węgiel i drewno.
Podsumowanie 22.11
Niedziela to drugi dzień z rzędu kiedy normy jakości powietrza zostały przekroczone - stężenie pyłu zawieszonego PM10 wyniosło 132 ug/m3 (norma to 50 ug/m3). Stężenia były szczególnie wysokie wieczorem - najwyższa średnia godzinna to 348 ug/m3. Tak wysokie stężenia wynikają z jednej strony z faktu, że wielu mieszkańców używa węgla i drewna do ogrzewania domów, a z drugiej z niekorzystnych warunków atmosferycznych, utrudniających rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń.
Podsumowanie 21.11
W sobotę pyłomierz w Rabce wskazał dwukrotne przekroczenie normy - stężenie dobowe PM10 wyniosło 100 ug/m3. Na początku doby stężenia były niskie, po czy zaczęły rosnąć by osiągnąć najwyższy poziom wieczorem, w okolicach 18. Wieczorem stężenia zaczęły rosnąć niemal na wszystkich stacjach Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Powietrza.
Podsumowanie 20.11
W piątek dobowe stężenie pyłu PM10 nieznacznie przekroczyło normę i wyniosło 58 ug/m3. Stężenie pyłu było dość niskie w pierwszej połowie dnia, a następnie zaczęło rosnąć w godzinach popołudniowych. Wyższe stężenia utrzymywały się przez cały wieczór.
Podsumowanie 18.11
W środę jakość powietrza w Rabce była bardzo dobra. Stężenie pyłu zawieszonego PM10 za dobę wyniosło 39 ug/m3, a więc było w normie (norma to 50ug/m3). Dzięki silnemu wiatrowi i opadom deszczu w całej Małopolsce oddychaliśmy wczoraj czystym powietrzem.
Podsumowanie 17.11
Podsumowanie 16.11
Między godz. 15 w poniedziałek a 15 we wtorek zanieczyszczenie powietrza w Rabce było znaczne i wyniosło 118 ug/m3 (norma to 50 ug/m3). Szczególnie wysokie stężenia odnotowano wieczorem i w nocy. Przez większość wtorku zanieczyszczenie utrzymuje się na stosunkowo niskim poziomie.
Kampania realizowana przy współpracy z Województwem Małopolskim. Projekt sfinansowany ze środków finansowych Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Partnerem akcji jest Polski Alarm Smogowy
Partnerzy akcji:
Liczba komentarzy: 102
Czwartek, 16 marca 2017, 20:56
"wspaniałe" wyniki dla Rabki-Zdrój w 2017: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=169708446874987&set=p.169708446874987&type=3&theater
Odpowiedz
Piątek, 17 lutego 2017, 12:51
Witam właśnie zrezygnowałem z leczenia sanatoryjnego w Rabce Zdrój ponieważ płacić klimatyczne a leczyć się w komorze gazowej To nie jest żadna pszyjemność Pozdrawiam panią burmistrz i dziękuję za radę sprawdzenia czym pensjonaty ogrzewają pomieszczenia nie ją za to pieniądze biorę i sprawdzał tego nie będę to jest pani obowiązek a mi wystarczą raporty Ochrony Środowiska pozdrawiam jadę nad morze
Odpowiedz
Czwartek, 16 lutego 2017, 20:45
By się pani burmistrz wstydziła bierzecie pieniądze klimatyczne za komory gazowe A to nie wina samochodów tylko złej jakości węgla tensy w Polsce handlarze zarabiają bo sprowadzają ruski węgiel a nasz jest za drogi
Odpowiedz
Sobota, 14 stycznia 2017, 19:50
@wacek
i pobiera oplate klimatyczna
Odpowiedz
Środa, 2 marca 2016, 08:49
to nie wina palenia węglem lecz ilości samochodów . Dawniej było jeszcze więcej domów co paliły tylko wędlem i jakoś wszystko było ok a teraz Narobili supermarketów w centrum i proszę sobie policzyć ile tirów jeżdzi przez srodek rabki i doworzą towar na dodatek liczba aut się spotęgowała 100 krotnie więc zastanówcie się co piszecie
Odpowiedz
Wtorek, 15 grudnia 2015, 20:07
@Wydaje mi się
wydaje mi się ;) że nie trafiłeś z tym "być może"...ja już od dawna w innej bajce,postawiłem na alternatywne źródła energii i ogrzewając mieszkanie,korzystam z energii elektrycznej:) czysto i przyjemnie...brawo JA! a ty?
Odpowiedz
Środa, 2 grudnia 2015, 14:44
Normy w Parku przekroczone w dzień, czy wieczorem i w nocy?
Odpowiedz
Wtorek, 1 grudnia 2015, 21:53
Władze miasta powinny być zaskarżone do sądu za zatruwanie powietrzem mieszkańców i przebywających tam kuracjuszy. Za co pobierają opłaty klimatyczne, przecież to jawne oszustwo i powinno być ukarane ! Tłumaczenia p. Burmistrz to kpina z ludzi tam przebywających, skandal, do dymisji i to natychmiast !
Odpowiedz
Wtorek, 1 grudnia 2015, 11:46
@podtruwany
Mapa największego zanieczyszczenia powietrza pokaże, gdzie należy szukać przyczyn tego stanu i jak to zmienić. A to, że wdycham powietrze zanieczyszczone, być może przez takich jak ty, to inna bajka
Odpowiedz
Poniedziałek, 30 listopada 2015, 17:23
@Wydaje mi się
"Podsumowanie to wynik średni z tych dwóch pyłomierzy, czy wynik z Sądeckiej, czy koło ronda Św. Mikołaja, czy też z parku ?" skąd by nie był i tak wdychasz "to coś"-niestety.
Odpowiedz
Poniedziałek, 30 listopada 2015, 17:17
Do @wydaje mi się. Kuracjusze chodzą po całej Rabce a nie tylko w Parku .Opłata klimatyczna pobierana jest nie w całej Rabce???Pozatym mieszkańcom też się należy swieże powietrze, chyba że będzie reglamentowane no ,no.
Odpowiedz
Poniedziałek, 30 listopada 2015, 14:37
Bylejakość artykułu ! Podsumowanie to wynik średni z tych dwóch pyłomierzy, czy wynik z Sądeckiej, czy koło ronda Św. Mikołaja, czy też z parku ? Dlaczego brak wykresów z dokładnym opisem skąd pomiary. Amatorszczyzna
Odpowiedz
Poniedziałek, 30 listopada 2015, 12:14
W te dwa dni co są na zielono, to wiały tęgie wiatry w Rabce. Słaby wiatr nie wywieje zanieczyszczeń ze względu na ukształtowanie powierzchni (Niecka Rabczańska). Wniosek jest jeden: należy zająć się poważnie problemem - np: zmienić system ogrzewania na gazowe lub elektryczne, wprowadzić do Rabki panele słoneczne (jak w okolicznych gminach) i co najważniejsze: zmienić mentalność ludzi - boją się migrantów, ale sami potrafią się truć na potęgę.
Odpowiedz
Niedziela, 29 listopada 2015, 09:25
@Jarek "Jeremy" Zachwieja
Zmień dilera, bo obecny sprzedaje ci jakiś syf.
Odpowiedz
Sobota, 28 listopada 2015, 18:07
Sonia i Fifi z Ponic nie palcie gumami.
Odpowiedz
Czwartek, 26 listopada 2015, 22:39
@górne spalanie
Na rabka.pl jest instrukcja dot. górnego spalania
Odpowiedz
Czwartek, 26 listopada 2015, 21:09
Problem z zanieczyszczonym powietrzem w Małopolsce i nie tylko jest wielk i to od kilku już lat stąd bardzo dużo alergiii nowotworów i choróbw autoimunologicznych.Niestety ale jest niska świadomość społeczna na ten temat.W małych miejscowosciach dla dobra ludności dla zdrowia ich dzieci i bliskich powinni włączyć się urzędnicy ,sołtysi ,media miejscowe nawet parafie. Prawda jest taka jeśli sami nie zadbamy o środowisko będą nasilały sie problemy zdrowotne i pieniądze będziemy wydawać na kosztowne leczenie swoje i swoich bliskich.Może jednak warto się zmobilizować i zacząc cos robić w tym kierunku.Obserwując otoczenie można zauważyć że dymi sie z kominów nie tylko tych biednych domów więc to nie tylko kwestia braku pieniędzy ale brak swiadomości zagrożeń dla zdrowia i życia.Ciekawe jak sobie z tym problemem w innych krajach Unii Europejskiej w ich uzdrowiskach.Bo nie tyko Rabka ma ten problem ale inne uzdrowiska polskie też.
Odpowiedz
Czwartek, 26 listopada 2015, 18:58
Zośka: pełne dane liczbowe są raczej trudne do oszacowania i w każdym miejscu inne. Szacuje się jednak (z tego co pamiętam - na podstawie badań porównawczych stan powietrza w sezonach grzewczych/niegrzewczych oraz okresach zwiększonego ruchu samochodowego, ale nie podam żadnych konkretnych danych, bo po prostu takich rzeczy nie zbieram), że jakieś 70-75% zanieczyszczeń pyłowych miast to niska emisja (piece), ok. 20-25% to transport drogowy, a cała reszta (w tym przemysł) mieści się w tych ostatnich 5-10%. To, o czym Ty piszesz zalicza się do zanieczyszczeń związanych z komunikacją i transportem drogowym. W wielu zachodnich miastach o dużym zaludnieniu stosuje się prewencyjne mycie ulic. W Polsce w Krakowie w tym roku raz tego spróbowano w ramach eksperymentu i rzeczywiście jakieś tam efekty dało - mierzalne, bo robiono to na Alejach, gdzie jest stacja pomiarowa. Oczywiście nie poszły za tym żadne dalsze działania, bo po co? Tak że wpływ jest – konkretny rzekłbym, natomiast w porównaniu do tego, co fundują nam kominy domów i rury wydechowe aut stosunkowo niewielki.
Odpowiedz
Czwartek, 26 listopada 2015, 17:57
A jak do zapylenia powietrza ma sie dodatkowy pył podnoszacy się z niekoszonych i niegrabionych "trawników", poboczy pełnych zeschłych liści, niesprzątanych chodników i ulic? Powiedzmy szczerze - w Rabce jest wielkie sprzatanie głównych ulic późna wiosną i na tym sie kończy. Łany pokrzyw, zarośnięte scieżki, gnijące liście, zatkane studzienki, piach na brzegach jezdni. I spaliny. I dym z kominów. Za te dodatkowe walory klimatyczne kuracjusze płacą opłatę klimatyczną 3,50zł/ dzień a w w przyszłym roku o 10 groszy więcej
Odpowiedz
Czwartek, 26 listopada 2015, 16:29
Sonia spokój. Nie pal gumami w piecu.
Odpowiedz