|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Rabka: zbadaliśmy jakość powietrza

Przez ostatnie dwa tygodnie Radio Kraków wraz z Polskim Alarmem Smogowym mierzyły zanieczyszczenie powietrza w Rabce. Niestety nawet Park Zdrojowy, w którym ulokowany był jeden z pyłomierzy, nie jest wolny od smogu. Podczas pierwszego tygodnia pomiarów w ciągu dwóch dni odnotowano tam tak wysokie stężenia, przy których we Francji ogłoszono by alarm smogowy.

Burmistrz Rabki Ewa Przybyło zadaje pytanie ekoturystom

Fot. Aleksandra Skóra

 

Komentarz do pyłomierza z Parku Zdrojowego w Rabce

Jak pokazały badania pyłomierzem Radia Kraków i Polskiego Alarmu Smogowego, nawet w „uzdrowiskowym sercu” Rabki powietrze jest mocno zanieczyszczone. Przez trzynaście dni pyłomierz ulokowany w Parku Zdrojowym mierzył zanieczyszczenie pyłem zawieszonym (PM10). Aż przez osiem dni jakość powietrza przekraczała tam dopuszczalne normy. Najgorsze powietrze było w dniu 26.11 kiedy stężenie pyłu zawieszonego trzykrotnie przekraczało dopuszczalną wartość. Gdyby Rabka była we Francji to w trakcie ostatnich dwóch tygodni alarm smogowy zostałby ogłoszony aż sześć razy. Rabka jest w Polsce, alarmu nie było.

W uzdrowiskach potrzebne są stałe pomiary jakości powietrza (i to nie tylko w strefie uzdrowiskowej). Pomiary te potrzebne będą tak długo jak uzdrowiska nie poradzą sobie z problemem zadymienia.  

 

Burmistrz Rabki-Zdrój: "W Rabce problem palenia śmieciami nie istnieje"


„Biała sobota” dla mieszkańców Rabki już 21 listopada. Skorzystaj!

 

 

Drugi pyłomierz ulokowany był przez przy ul. Sądeckiej, a następnie w okolicach pomnika św. Mikołaja. W ciągu trzynastu dni pomiarów jedynie przez dwa norma pyłu zawieszonego nie została przekroczona. Przez osiem dni stężenie sięgało 200% dopuszczalnej wartości lub więcej (najwyższe stężenie wyniosło ponad 400% normy). Tak wysokie zanieczyszczenie w krajach takich jak Czechy, Węgry, Francja czy Anglia skutkowałoby ogłoszeniem alarmu smogowego.

Przebieg dobowy stężeń wyraźnie wskazuje na wzrost zanieczyszczeń w godzinach popołudniowych i wieczornych tj. wtedy gdy większość ludzi rozpala kotły na węgiel i drewno. Wskazuje to na dominującą rolę niskiej emisji w zanieczyszczeniu powietrza w Rabce.

Mamy nadzieję, że w najbliższych latach Rabka znów stanie się prawdziwym zdrojem i będzie mogła się poszczycić tym, że jest jedną z pierwszych gmin bezdymnych. Przed władzami Rabki stoi więc poważne wyzwanie, żeby przekonać mieszkańców do ekologicznych źródeł ciepła.

 

Podsumowanie 28.11

Sobota to kolejny dzień, kiedy powietrze w Rabce było bardzo zanieczyszczone - norma została przekroczona ponad trzykrotnie. Stężenie dobowe pyłu PM10 wyniosło 160 ug/m3, a norma to 50 ug/m3. Najwyższe stężenia pyłu odnotowano między 20 a 22 - średnie godzinne oscylowały w okolicach 350 ug/m3.

Podsumowanie 27.11

W piątek w Rabce powietrze było wciąż zanieczyszczone choć w mniejszym stopniu niż w dniach poprzednich. Średnie dobowe stężenie wyniosło 88 ug/m3, a przypomnijmy, że norma to 50 ug/m3. Zapylenie utrzymywało się na podobnym poziomie praktycznie przez cały dzień.

Podsumowanie 26.11

Czwartek to kolejny dzień, kiedy powietrze Rabce było bardzo zanieczyszczone, a norma dla stężenia pyłu została przekroczona niemal czterokrotnie (stężenie pyłu PM10 za dobę wyniosło 188 ug/m3, a norma 50 ug/m3). Tak jak w poprzednich dniach, takie stężenia w wielu krajach UE byłyby uznane za podstawę do wprowadzenia alarmu smogowego. Powietrze było zanieczyszczone w całym województwie.

Podsumowanie 25.11

Środa to kolejny dzień z bardzo wysokimi stężeniami pyłu. Kolejny dzień gdzie według standardów słowackich, czeskich czy węgierskich powinien zostać ogłoszony alarm smogowy. Stężenie pyłu PM10 przekroczyło 400% normy - norma to 50 ug/m3, a wczorajsze stężenie dobiło do 211 ug/m3. Jak zwykle najgorzej było wieczorem, kiedy to w najgorszym momencie, o dziesiątej wieczorem, pyłomierz wskazał 496 ug/m3. Wysokie stężenia pyłów odnotowano wczoraj w całym województwie.

 

Podsumowanie 24.11

We wtorek powietrze w Rabce było bardzo zanieczyszczone. Norma dla stężenia pyłu PM10 została przekroczona ponad trzykrotnie. Dobowe stężenie pyłu PM10 wyniosło 153 ug/m3, a norma to 50 ug/m3. Przy tak wysokich stężeniach w Czechach, na Węgrzech, Słowacji czy we Francji byłby ogłoszony alarm smogowy. Najgorzej było późnym wieczorem, kiedy to odnotowano rekordowe godzinne stężenie na poziomie 506 ug/m3.

Podsumowanie 23.11

Poniedziałek to kolejny dzień, kiedy powietrze w Rabce było bardzo zanieczyszczone - stężenie pyłu PM10 przekroczyło normę ponad dwukrotnie. Średnia za dobę wyniosła 111 ug/m3, a norma to 50 ug/m3. Jak zwykle największe stężenia pyłu odnotowano wieczorem, kiedy to sięgnęły bardzo wysokiego poziomu - 250 ug/m3 (średnia dla godziny).

Burmistrz Rabki Zdrój: "Najważniejsze, że w sercu uzdrowiska pyłomierz nie pokazuje przekroczonych norm"

Podsumowanie pierwszego tygodnia

Na sześć pełnych dni pomiarów na ul. Sądeckiej w Rabce (lokalizacja w dole miejscowości) dwa dni były w normie, dwa charakteryzowały się nieznacznym przekroczeniem normy, a dwa znacznymi przekroczeniami - 200% lub powyżej 200% normy. Powietrze najgorsze było podczas weekendu. Skorelowane jest to z pogorszeniem się jakości powietrza w całym regionie. Najwyższe stężenia notowane są w godzinach wieczornych, kiedy to bardziej intensywnie użytkowane są instalacje grzewcze na węgiel i drewno.

 

 

 

Podsumowanie 22.11

Niedziela to drugi dzień z rzędu kiedy normy jakości powietrza zostały przekroczone - stężenie pyłu zawieszonego PM10 wyniosło 132 ug/m3 (norma to 50 ug/m3). Stężenia były szczególnie wysokie wieczorem - najwyższa średnia godzinna to 348 ug/m3. Tak wysokie stężenia wynikają z jednej strony z faktu, że wielu mieszkańców używa węgla i drewna do ogrzewania domów, a z drugiej z niekorzystnych warunków atmosferycznych, utrudniających rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń.

Podsumowanie 21.11

W sobotę pyłomierz w Rabce wskazał dwukrotne przekroczenie normy - stężenie dobowe PM10 wyniosło 100 ug/m3. Na początku doby stężenia były niskie, po czy zaczęły rosnąć by osiągnąć najwyższy poziom wieczorem, w okolicach 18. Wieczorem stężenia zaczęły rosnąć niemal na wszystkich stacjach Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Powietrza.

Podsumowanie 20.11

W piątek dobowe stężenie pyłu PM10 nieznacznie przekroczyło normę i wyniosło 58 ug/m3. Stężenie pyłu było dość niskie w pierwszej połowie dnia, a następnie zaczęło rosnąć w godzinach popołudniowych. Wyższe stężenia utrzymywały się przez cały wieczór.

 

Podsumowanie 18.11

W środę jakość powietrza w Rabce była bardzo dobra. Stężenie pyłu zawieszonego PM10 za dobę wyniosło 39 ug/m3, a więc było w normie (norma to 50ug/m3). Dzięki silnemu wiatrowi i opadom deszczu w całej Małopolsce oddychaliśmy wczoraj czystym powietrzem.

Podsumowanie 17.11

We wtorek powietrze w Rabce było znacznie lepsze niż pierwszego dnia pomiarów, choć stężenie dobowe pyłu PM10 nieznacznie przekraczało normę (średnia za dobę wyniosła 60 ug/m3, a norma to 50 ug/m3). We wtorek stężenie pyłu PM10 utrzymywało się w normie w niemal w całej Małopolsce (poza Krakowem).
 

Podsumowanie 16.11

Między godz. 15 w poniedziałek a 15 we wtorek zanieczyszczenie powietrza w Rabce było znaczne i wyniosło 118 ug/m3 (norma to 50 ug/m3). Szczególnie wysokie stężenia odnotowano wieczorem i w nocy. Przez większość wtorku zanieczyszczenie utrzymuje się na stosunkowo niskim poziomie. 


Kampania realizowana przy współpracy z Województwem Małopolskim. Projekt sfinansowany ze środków finansowych Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Partnerem akcji jest Polski Alarm Smogowy

Partnerzy akcji:


 

 

87%
13%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 102

smog

Czwartek, 16 marca 2017, 20:56

"wspaniałe" wyniki dla Rabki-Zdrój w 2017: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=169708446874987&set=p.169708446874987&type=3&theater

Odpowiedz

Jaca

Piątek, 17 lutego 2017, 12:51

Witam właśnie zrezygnowałem z leczenia sanatoryjnego w Rabce Zdrój ponieważ płacić klimatyczne a leczyć się w komorze gazowej To nie jest żadna pszyjemność Pozdrawiam panią burmistrz i dziękuję za radę sprawdzenia czym pensjonaty ogrzewają pomieszczenia nie ją za to pieniądze biorę i sprawdzał tego nie będę to jest pani obowiązek a mi wystarczą raporty Ochrony Środowiska pozdrawiam jadę nad morze

Odpowiedz

Jaca

Czwartek, 16 lutego 2017, 20:45

By się pani burmistrz wstydziła bierzecie pieniądze klimatyczne za komory gazowe A to nie wina samochodów tylko złej jakości węgla tensy w Polsce handlarze zarabiają bo sprowadzają ruski węgiel a nasz jest za drogi

Odpowiedz

turysta

Sobota, 14 stycznia 2017, 19:50

@wacek

i pobiera oplate klimatyczna

Odpowiedz

Mieszkaniec

Środa, 2 marca 2016, 08:49

to nie wina palenia węglem lecz ilości samochodów . Dawniej było jeszcze więcej domów co paliły tylko wędlem i jakoś wszystko było ok a teraz Narobili supermarketów w centrum i proszę sobie policzyć ile tirów jeżdzi przez srodek rabki i doworzą towar na dodatek liczba aut się spotęgowała 100 krotnie więc zastanówcie się co piszecie

Odpowiedz

podtruwany

Wtorek, 15 grudnia 2015, 20:07

@Wydaje mi się

wydaje mi się ;) że nie trafiłeś z tym "być może"...ja już od dawna w innej bajce,postawiłem na alternatywne źródła energii i ogrzewając mieszkanie,korzystam z energii elektrycznej:) czysto i przyjemnie...brawo JA! a ty?

Odpowiedz

A.

Środa, 2 grudnia 2015, 14:44

Normy w Parku przekroczone w dzień, czy wieczorem i w nocy?

Odpowiedz

Zatruty turysta

Wtorek, 1 grudnia 2015, 21:53

Władze miasta powinny być zaskarżone do sądu za zatruwanie powietrzem mieszkańców i przebywających tam kuracjuszy. Za co pobierają opłaty klimatyczne, przecież to jawne oszustwo i powinno być ukarane ! Tłumaczenia p. Burmistrz to kpina z ludzi tam przebywających, skandal, do dymisji i to natychmiast !

Odpowiedz

Wydaje mi się

Wtorek, 1 grudnia 2015, 11:46

@podtruwany

Mapa największego zanieczyszczenia powietrza pokaże, gdzie należy szukać przyczyn tego stanu i jak to zmienić. A to, że wdycham powietrze zanieczyszczone, być może przez takich jak ty, to inna bajka

Odpowiedz

podtruwany

Poniedziałek, 30 listopada 2015, 17:23

@Wydaje mi się

"Podsumowanie to wynik średni z tych dwóch pyłomierzy, czy wynik z Sądeckiej, czy koło ronda Św. Mikołaja, czy też z parku ?" skąd by nie był i tak wdychasz "to coś"-niestety.

Odpowiedz

Ponice

Poniedziałek, 30 listopada 2015, 17:17

Do @wydaje mi się. Kuracjusze chodzą po całej Rabce a nie tylko w Parku .Opłata klimatyczna pobierana jest nie w całej Rabce???Pozatym mieszkańcom też się należy swieże powietrze, chyba że będzie reglamentowane no ,no.

Odpowiedz

Wydaje mi się

Poniedziałek, 30 listopada 2015, 14:37

Bylejakość artykułu ! Podsumowanie to wynik średni z tych dwóch pyłomierzy, czy wynik z Sądeckiej, czy koło ronda Św. Mikołaja, czy też z parku ? Dlaczego brak wykresów z dokładnym opisem skąd pomiary. Amatorszczyzna

Odpowiedz

Ojdyro

Poniedziałek, 30 listopada 2015, 12:14

W te dwa dni co są na zielono, to wiały tęgie wiatry w Rabce. Słaby wiatr nie wywieje zanieczyszczeń ze względu na ukształtowanie powierzchni (Niecka Rabczańska). Wniosek jest jeden: należy zająć się poważnie problemem - np: zmienić system ogrzewania na gazowe lub elektryczne, wprowadzić do Rabki panele słoneczne (jak w okolicznych gminach) i co najważniejsze: zmienić mentalność ludzi - boją się migrantów, ale sami potrafią się truć na potęgę.

Odpowiedz

Walczak

Niedziela, 29 listopada 2015, 09:25

@Jarek "Jeremy" Zachwieja

Zmień dilera, bo obecny sprzedaje ci jakiś syf.

Odpowiedz

Ponice

Sobota, 28 listopada 2015, 18:07

Sonia i Fifi z Ponic nie palcie gumami.

Odpowiedz

Kuracjuszka

Czwartek, 26 listopada 2015, 22:39

@górne spalanie

Na rabka.pl jest instrukcja dot. górnego spalania

Odpowiedz

Ekologiczne myslenie

Czwartek, 26 listopada 2015, 21:09

Problem z zanieczyszczonym powietrzem w Małopolsce i nie tylko jest wielk i to od kilku już lat stąd bardzo dużo alergiii nowotworów i choróbw autoimunologicznych.Niestety ale jest niska świadomość społeczna na ten temat.W małych miejscowosciach dla dobra ludności dla zdrowia ich dzieci i bliskich powinni włączyć się urzędnicy ,sołtysi ,media miejscowe nawet parafie. Prawda jest taka jeśli sami nie zadbamy o środowisko będą nasilały sie problemy zdrowotne i pieniądze będziemy wydawać na kosztowne leczenie swoje i swoich bliskich.Może jednak warto się zmobilizować i zacząc cos robić w tym kierunku.Obserwując otoczenie można zauważyć że dymi sie z kominów nie tylko tych biednych domów więc to nie tylko kwestia braku pieniędzy ale brak swiadomości zagrożeń dla zdrowia i życia.Ciekawe jak sobie z tym problemem w innych krajach Unii Europejskiej w ich uzdrowiskach.Bo nie tyko Rabka ma ten problem ale inne uzdrowiska polskie też.

Odpowiedz

Jarek "Jeremy" Zachwieja

Czwartek, 26 listopada 2015, 18:58

Zośka: pełne dane liczbowe są raczej trudne do oszacowania i w każdym miejscu inne. Szacuje się jednak (z tego co pamiętam - na podstawie badań porównawczych stan powietrza w sezonach grzewczych/niegrzewczych oraz okresach zwiększonego ruchu samochodowego, ale nie podam żadnych konkretnych danych, bo po prostu takich rzeczy nie zbieram), że jakieś 70-75% zanieczyszczeń pyłowych miast to niska emisja (piece), ok. 20-25% to transport drogowy, a cała reszta (w tym przemysł) mieści się w tych ostatnich 5-10%. To, o czym Ty piszesz zalicza się do zanieczyszczeń związanych z komunikacją i transportem drogowym. W wielu zachodnich miastach o dużym zaludnieniu stosuje się prewencyjne mycie ulic. W Polsce w Krakowie w tym roku raz tego spróbowano w ramach eksperymentu i rzeczywiście jakieś tam efekty dało - mierzalne, bo robiono to na Alejach, gdzie jest stacja pomiarowa. Oczywiście nie poszły za tym żadne dalsze działania, bo po co? Tak że wpływ jest – konkretny rzekłbym, natomiast w porównaniu do tego, co fundują nam kominy domów i rury wydechowe aut stosunkowo niewielki.

Odpowiedz

Zośka

Czwartek, 26 listopada 2015, 17:57

A jak do zapylenia powietrza ma sie dodatkowy pył podnoszacy się z niekoszonych i niegrabionych "trawników", poboczy pełnych zeschłych liści, niesprzątanych chodników i ulic? Powiedzmy szczerze - w Rabce jest wielkie sprzatanie głównych ulic późna wiosną i na tym sie kończy. Łany pokrzyw, zarośnięte scieżki, gnijące liście, zatkane studzienki, piach na brzegach jezdni. I spaliny. I dym z kominów. Za te dodatkowe walory klimatyczne kuracjusze płacą opłatę klimatyczną 3,50zł/ dzień a w w przyszłym roku o 10 groszy więcej

Odpowiedz

Ponican

Czwartek, 26 listopada 2015, 16:29

Sonia spokój. Nie pal gumami w piecu.

Odpowiedz