|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Dyrektor Teatru Groteska: apeluję o sfinansowanie testów dla aktorów

Apeluję do Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Kultury o sfinansowanie testów dla aktorów i zespołów teatralnych - napisał w czwartek dyrektor Teatru Groteska Adolf Weltschek. Do zajęcia wspólnego stanowiska zachęcił kierujących innymi instytucjami kultury w Krakowie.

By Mach240390 - Praca własna, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=47280158

W swoim liście Adolf Weltschek zwrócił uwagę, że choć twórcy z niecierpliwością wyczekują powrotu do pracy, to na dyrektorów placówek spada odpowiedzialność za zapewnienie im bezpieczeństwa.

"Przy tym niecierpliwym odliczaniu dni i godzin, może z racji mojego doświadczenia zawodowego i wieku, rosną we mnie również coraz mocniej znaki zapytania" - wyjaśnił Weltschek. Wskazał, że jako dyrektor teatru jest odpowiedzialny za zdrowie i bezpieczeństwo nie tylko widzów, ale także wszystkich pracowników - aktorów, członków zespołu technicznego i administracji.

Przypomniał, że w związku z luzowaniem obostrzeń wprowadzonych na terenie kraju z powodu pandemii koronawirusa, niektóre instytucje kultury mogą już wznowić swoją działalność. "Otrzymaliśmy jednocześnie odpowiednie zalecenia – próby teatralne mamy prowadzić w maseczkach i przy zachowaniu dystansu, rekomenduje się również wydzielenie stref poruszania się po planie czy scenie" - podkreślił Weltschek.

Wyjaśnił, że minister kultury Piotr Gliński przypomina dyrektorom instytucji kultury, że "wszystkie procedury związane z zapewnieniem ochrony zdrowia pracowników i publiczności należą do dyrektora danej instytucji".

Odnosząc się do tej kwestii, kierujący krakowskim teatrem przypomniał, że z powodu sytuacji w kraju zamknięte teatry, kina i inne tego typu miejsca "z każdym dniem pogrążają się w coraz głębszej zapaści finansowej". Brakuje także, jak relacjonował, pieniędzy na zakupy środków ochronnych, a także nie ma możliwości przeprowadzenia testów na obecność koronawirusa, które "w sytuacji wznowienia prób stają się niezbędne".

"Jako dyrektor placówki odpowiedzialny, jak przypomina minister, za zapewnienie ochrony pracownikom i publiczności, apeluję o rozważne i odpowiedzialne działania, a jak wykazał w ostatnich dniach przykład Łodzi, takim działaniem są testy na obecność koronawirusa w poszczególnych grupach zawodowych" - napisał Weltschek. "Dlatego apeluję do Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o sfinansowanie testów dla aktorów i zespołów teatralnych" - zaznaczył.

Kierujący Groteską zachęcił także do zajęcia wspólnego stanowiska w tej sprawie innych dyrektorów teatrów i instytucji kultury w Krakowie. "Jestem przekonany, że nasz wspólny apel ma sens właśnie teraz. Zanim rozpoczniemy intensywne próby przed oczekiwanym otwarciem teatrów i wszystkich instytucji kultury" - oświadczył. Weltschek ocenił, że "testowanie grupy zawodowej artystów, którzy niejednokrotnie w bezpośrednim kontakcie wykonują swoją pracę" jest "absolutną koniecznością".

Bądź na bieżąco. Relacje z regionu i kraju w Radiu Kraków 


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

 

(PAP/ko)

33%
67%