|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Przystanek Kulinarny- freeganizm i niemarnowanie

Odmawiaj, ograniczaj, wykorzystuj ponownie – w kwietniowych Przystankach Kulinarnych dużo mówimy o niemarnowaniu – nie bez przyczyny. Po pierwsze statystyki są alarmujące – miliard trzysta milionów ton rok w rok wyrzucanej żywności na świecie, gigantyczne ilości plastikowych opakowań niszczących glebę, oceany i …przedostających się do tego co jemy. Po drugie – jest kolejna okazja by przekonać się, że to każdy z nas może mieć wpływ na środowisko – właśnie przez niemarnowanie i że wcale nie jest to takie trudne – już za tydzień w Radio Kraków wielki festiwal Zero Waste, na który już teraz serdecznie zapraszam. I wreszcie po trzecie – zbliżają się święta – a to jeden z takich okresów w roku, gdy robimy duże zakupy…..często zbyt duże i potem....marnujemy.

Jak się ustrzec nadmiernych zakupów, jak mieć pewność, że kupujemy tylko to co jest nam potrzebne, a tego co kupimy nie zmarnujemy - radziła ambasadorka naszej radiowej akcji Nie Marnuj, autorka bloga kulinarnego „Kuchnia na Wzgórzu” Ulla Pałka.

Posłuchaj rozmowy z Ullą Pałką

Jak wiele żywności się marnuje widać....w koszach dużych sklepów. Są tacy, którzy to co wyrzucają supermarkety ratują. Wykorzystują sami, dają potrzebującym i dzielą się z każdym, kto chce. Taką osobą jest Adam Grycko, freeganin, który tę wzgardzoną żywność ...przytula czyli odzyskuje i ma pełnowartościowe, znakomite posiłki.

Posłuchaj rozmowy z Adamem Grycko

Niemarnowanie to także przykładanie wagi do tradycji - kupowanie tego co lokalne, sezonowe, co pochodzi od małych wytwórców - rolników i hodowców. To sięganie do pięknej kulinarnej historii Polski. O tym właśnie opowiadał szef kuchni Damian Wajda, który właśnie odebrał nagrodę od Warsaw Insider dla wschodzącej gwiazdy.

Posłuchaj rozmowy z Damianem Wajdą

Jak zwykle w Przystanku Kulinarnym nie zabrakło Pauliny Bandury z krakowskiej Księgarni pod Globusem z książkową propozycją.

Posłuchaj rozmowy z Pauliną Bandurą

80%
20%