|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Radio Kraków na XVIII Festiwalu Nauki i Sztuki w Krakowie

Radio Kraków na XVIII Festiwalu Nauki i Sztuki w Krakowie. Relacja na bieżąco w serwisach Radia Kraków w czwartek i piątek, a także w sobotniej audycji Pracują na Nobla. Zapraszamy!

Posłuchaj materiału Joanny Gąski

Fot. Joanna Gąska

17 krakowskich uczelni, 40 namiotów ustawionych na Rynku Głównym w Krakowie i aż 700 wydarzeń naukowo-artystycznych, odbywających się nie tylko pod Ratuszem - tak zapowiada się XVIII Festiwal Nauki i Sztuki w Krakowie, który oficjalnie rozpoczyna się już w czwartek. Główny organizator tegorocznej imprezy - Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego - na patrona festiwalu obrała polskiego psychiatrę, prof. Antoniego Kępińskiego. Hasłem przewodnim wielkiego maratonu nauki będzie "Moc rozumu".

- Zależało nam na tym, żeby to lapidarne sformułowanie otwierało szereg skojarzeń, zarówno nauk humanistycznych, ale też empirycznych i ścisłych. Ktoś powie: moc a rozum,ktoś powie: rozum a serce, ktoś powie: rozum a wiara. Uważamy, że to hasło bardzo dobrze oddaje wielobarwność festiwalu - wyjaśnia prorektor do spraw nauki w Krakowskiej Akademii im. Frycza Modrzewskiego - dr Marcin Pieniążek.

Wydarzeniu patronuje Radio Kraków - w czwartek słuchajcie na antenie relacji i bądźcie na bieżąco!

 

 

Plan wydarzeń festiwalu

 

Co zobaczymy w ramach festiwalu? Między innymi falujące obrazy, rzeźbione kolosy, bajeczne animacje architektury na wyciągnięcie ręki - bo w ten sposób swój udział w wydarzenia zainauguruje Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie. Dla odwiedzających namiot nr 15 artyści przygotowali podróż w głąb wirtualnej rzeczywistości, do poznania której zachęca absolwent Wydziału Grafiki krakowskiej ASP Bartłomiej Chwilczyński. "Za pomocą specjalnych okularów przeniesiemy się w wirtualną przestrzeń zaprojektowaną przez naszego absolwenta, laureata Diamentowego Grantu - Maćka Gniadego. W namiocie ASP zostanie ustawiony ekran, na którym odwiedzający będą mogli z boku obserwować wymyśloną  podróż osoby wyposażonej w gogle VR" - mówi Chwilczyński. 

Na festiwalu czeka nas jeszcze próba odtworzenia najsłynniejszego procesu sądowego na świecie. Studenci Instytutu Prawa Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie przygotowali symulację naukową, która pokaże jak proces Jezusa mógłby współcześnie wyglądać, gdyby Piłat nie umył rąk. Wszystko w zgodzie z literą prawa rzymskiego -  wyjaśnia Dorota Rojek-Koryzna, rzecznik prasowy UP. "Badacze i naukowcy widzą sporo luk w przekazie ewangelicznym. Zostawiamy wątek religijny. Studenci przygotują rozprawę, z oskarżycielem i obrońcą. Będzie wydany wyrok" - zapowiada Dorota Rojek-Koryzna. 

Proces Chrystusa wg prawa rzymskiego rozpocznie się w piątek o godz. 13.45 na estradzie ustawionej na Rynku Głównym. 

Posłuchaj autorów projektu - procesu Chrystusa

Studenci  Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie przygotowali natomiast pokaz doświadczeń fizycznych, chemicznych oraz technik daktyloskopijnych. Każdy kto odwiedzi namiot Wydziału Chemii krakowskiej Alma Mater ustawiony na Rynku Głównym w Krakoiwe będzie mógł wcielić się w rolę Sherlocka Holmesa - zapewnia dr hab. Monika Marzec z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. 

Studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego czekają na Państwa w 10 z 40 namiotów ustawionych na Rynku Głównym!

 

Joanna Gąska/ jgk,ew

100%
0%