|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Ciężarne mieszkanki Krakowa z wysokim stężeniem metali ciężkich we krwi pępowinowej

Upośledzają pracę układu nerwowego, kostnego, płciowego i moczowego, co w przyszłości może skutkować zaburzeniami rozwoju, chorobami nerek, bezpłodnością. Metale ciężkie i ich wpływ na organizm przyszłych matek są przedmiotem badań naukowców Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Specjaliści zmierzyli obecność kadmu, ołowiu i rtęci w łożyskach, krwi pępowinowej i wodach płodowych kilkuset ciężarnych mieszkanek Krakowa i Śląska. Ekspertyzy pokazały wysoką zawartość ksenobiotyków zwłaszcza w organizmach matek z Krakowa.

Posłuchaj rozmowy z prorektorem UP prof. nadzw. Robertem Stawarzem z Zakładu Zoologii Kręgowców i Biologii Człowieka

Zdjęcie ilustracyjne, źródło: pixabay.com

- Należałoby się spodziewać, że metal ciężki, który dostaje się do krwi matki zostanie zatrzymany, bo to jest m.in. jego funkcja i generalnie nie powinniśmy odkrywać obecności metali w krwi pępowinowej ani w płynie owodniowym. Niestety są one tam obecne. Można przypuszczać, że kadm kumulowany we krwi płodu, będzie gromadzony w nerkach - mówił  w programie naukowym Pracują na Nobla  prorektor Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie  prof. nadzw. Robert Stawarz z Zakładu Zoologii Kręgowców i Biologii Człowieka.  Rozmawiała z nim Joanna Gąska.

 

Największym źródłem metali ciężkich, absorbowanych przez organizm matki jest żywność, ale powietrze krakowskie ma także niebagatelne znaczenie.  Na temat wpływu metali ciężkich na organizm ludzki Prof. Robert Stawarz będzie rozmawiał również w programie Przed Hejnałem w piątek o godz. 10.00.

Joanna Gąska

Obserwuj autorkę na Twitterze

 

100%
0%