|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Jeden z niezłomnych - Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka"

Stał się symbolem niezłomności i bohaterstwa żołnierzy, którzy długo nie składali broni walcząc o niepodległą Polskę po II wojnie światowej i oddali za nią życie, skazani na śmierć przez stalinowski wymiar sądowniczy. O Zygmuncie Szendzielarzu ps Łupaszka, majorze kawalerii Wojska Polskiego i Armii Krajowej, komendancie słynnej V brygady wileńskiej Jolanta Drużyńska rozmawiała w Kole kultury ( 1 marca) z Bogdanem Kasprowiczem prawnikiem, socjologiem, poetą, ze Stowarzyszenia Rodziny Szendzielarza .

Jolanta Drużyńska rozmawia z Bogdanem Kasprowiczem

Z.Szendzielarz. Fot. arch. rodziny Szendzielarza

Zygmunt Szendzielarz "Łupaszko urodził się w Stryju w 1910 roku, dowódca szwadronu w 4 pułku ułanów zaniemeńskich  we wrześniu 1939, od 1943 dowódca V Wileńskiej Brygady AK. Po wojnie w podziemiu antykomunistycznym. W czerwcu 1948 roku UB rozpracowało i rozbiło Okręg Wileński AK. W rezultacie 30 czerwca 1948 roku w Osielcu pod Jordanowem Szendzielarz został aresztowany. Przewieziony został do Warszawy do więzienie przy ul Rakowieckiej. Przebywał tam 2,5 roku, do 8 lutego 1951 roku.

23 października 1950 roku rozpoczął się proces byłych członków Okręgu Wileńskiego AK. Jednym z sześciu oskarżonych był także Szendzielarz. Wszyscy oskarżeni oprócz dwóch kobiet, zostali skazani 2 listopada 1950 r. przez sędziego Mieczysława Widaja  na wielokrotną karę śmierci. Szendzielarz aż osiemnastokrotnie! Wyrok wykonano 8 lutego 1951 roku w więzieniu na Mokotowie. Ciało zostało pochowane w tajemnicy w nieznanym przez lata miejscu.

Wiosną  2013 roku ekipa profesora Krzysztofa Szwagrzyka z IPN przeprowadziła ekshumacje w kwaterze "Ł" na Cmentarzu Powązkowskim . 22 sierpnia podczas konferencji prasowej poinformowano, że wśród zidentyfikowanych szczątków ofiar zamordowanych przez komunistów w latach 1945 -56 odnalezione zostały szczątki majora Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki".

Gość programu Bogdan Stanisław Kasprowicz tak opisał to wydarzenie: "To był drugi, a właściwie trzeci punkt naszej batalii o prawdę i sprawiedliwość. I to nie z tych najważniejszych, bo właściwie techniczny, dość zdawałoby się prozaiczny.

Przypomnę tylko, że punktem wyjścia była pamięć – naszym (poniewieranym przez blisko 50 lat członkom rodziny "tego bandyty "Łupaszki") pierwszym podstawowym zadaniem było zachować pamięć i przenieść ją w czasie nie tylko na kolejne pokolenia rodziny, ale również kierować w jak najszersze rzesze społeczeństwa, szczególnie młodych pokoleń. 

Drugi etap – to były prace ekipy prof. Szwagrzyka na "Łączce" uwieńczone sukcesem odnalezienia pośród 170 ciał "niezłomnych" również ciała naszego krewnego Zygmunta Szendzielarza. 

Trzeci krok – to  dzień 9 grudnia na Cmentarzu Północnym w Warszawie, czyli przekazanie przez przedstawicieli Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz Instytutu Pamięci Narodowej rodzinie mjr. Zygmunta Szendzielarza jego doczesnych szczątków w celu zorganizowania uroczystego pochówku w grobie rodzinnym na Wojskowych Powązkach.

Zadanie to jest wykonaniem ostatniej woli córki majora "Łupaszki", śp. Barbary Szendzielarz, która nas (pozostałych członków rodziny) zobowiązała do złożenia jej prochów w jednym grobie razem ze szczątkami ojca – gdyby się kiedyś odnalazły... No i słowo ciałem się stało!"

Nie doczekała się odnalezienia szczątków ojca, ukochana córka majora, Barbara, która zmarła w 2012 roku . 

Uroczystości pogrzebowe Żołnierza Niezłomnego ppłk. Zygmunta Szendzielarza rozpoczną się 24 kwietnia 2016 roku, mszą żałobną w kościele pw. Św. Karola Boromeusza w Warszawie. Następnie szczątki awnasowanego pośmiertnie na ppłk Szendzielarza, zostaną pochowane na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Z. Szendzielarz spocznie w grobie, obok córki Barbary, zgodnie z ostatnią jej wolą. 

Nim pochówek mógł stać się możliwy  Bogdan Stanisław Kasprowicz posadził w Chronowie koło  Nowego Wiśnicza, w ogrodzie swojego domu dęby pamięci, dla tych członków rodziny, którzy z powodu zawieruchy wojennej nie mają swojego grobu. Wśród nich był także wuj "Łupaszko"

... Dąb ostatni ten z wszystkich najtwardszy -

wuj "ŁUPASZKO" partyzant wyklęty,

jeśli z kim, właśnie z nim leśnym marszem

iść na bój z bolszewikiem -  bój święty...

 

83%
17%