Radio Kraków

wybory parlamentarne 2015

Elżbieta Borowska - poselski mandat na początek politycznej kariery

  • date_range 2015-10-28
Postaciami, które podziwia są Roman Dmowski i Ignacy Paderewski a naprawę Polski jej zdaniem należy zacząć od zmian w konstytucji i wprowadzenia systemu prezydenckiego. Elżbieta Borowska z Kobylanki, już niedługo posłanka Ruchu Społecznego Pawła Kukiza, to największa niespodzianka wyborów w okręgu nowosądeckim.

W jaki sposób ustala się liczbę mandatów dla danej partii?

  • date_range 2015-10-27
Co wybory pojawia się tajemniczo a nawet groźnie brzmiąca nazwa metoda D’Hondta, czyli metoda przeliczania liczby oddanych głosów na liczbę mandatów poselskich, które zdobywa dany komitet wyborczy. Zacznijmy więc od początku. Kto to był D’Hondt?

Sześć ministerstw w rządzie PiS dla Małopolan? Są pierwsze przymiarki

  • date_range 2015-10-27
Źródła ściśle związane z kandydatką PiS na premiera, Beatą Szydło potwierdzają, że nowym szefem MSW ma zostać Mariusz Błaszczak, w ostatniej kadencji przewodniczący klubu parlamentarnego PiS. Ministrem obrony narodowej ma zostać Jarosław Gowin a spraw zagranicznych - profesor Ryszard Legutko z Krakowa. Pewna swojego miejsca w rządzie ma być obecna rzeczniczka PiS, Elżbieta Witek. Dla niej zarezerwowano resort edukacji narodowej.

Znane nazwisko receptą na polityczny sukces?

  • date_range 2015-10-27
Wśród polityków, którzy zasiądą w poselskich i senackich ławach, znane nazwiska. Jak magnes przyciągnęły wyborców. Stąd wniosek: jeśli masz znane nazwisko - startuj w wyborach. Sukces prawie zawsze gwarantowany.

Region tarnowski: dwie nowe posłanki PiS dalej będą kierowały szpitalami

  • date_range 2015-10-27
Zostały świeżo upieczonymi posłankami z ramienia PiS, ale nie chcą też rezygnować z dotychczasowego zajęcia. Dyrektorka szpitala w Tarnowie - Anna Czech, oraz jej koleżanka po fachu ze szpitala w Brzesku - Józefa Szczurek-Żelazko zostaną tak zwanymi "posłami niezawodowymi". To znaczy, że nie dostaną części pieniędzy przysługujących posłom, ale będą mogły pozostać na stanowiskach dyrektorskich w szpitalach.

Poseł A. Mularczyk z rekordowym wyborczym wynikiem: "Sukces PiS to szansa dla regionu"

  • date_range 2015-10-26
"Pora na zmiany w sejmiku Małopolskim, w którym Sądecczyzna potrzebuje mocniejszej reprezentacji – mówił w Radiu Kraków poseł Arkadiusz Mularczyk, który w okręgu nowosądeckim, startując z siódmego miejsca na liście zjednoczonej prawicy zdobył najlepszy wynik. Głosowało na niego ponad 36 tys. wyborców. Zdaniem Mularczyka sukces PiS to szansa dla regionu, który był marginalizowany przez rządy PO-PSL.

Region tarnowski: zdecydowana wygrana PiS. Po jednym mandacie dla PO, PSL i Kukiz'15

  • date_range 2015-10-26
Prawo i Sprawiedliwość zdecydowanym zwycięzcą wyborów do Sejmu w regionie tarnowskim. Kandydaci PiS zdobyli ponad 50 procent głosów, co na pewno przełoży się na 6 mandatów. Wyprzedzili Platformę Obywatelską, która z 14% poparciem zdobędzie tylko 1 mandat, podobnie jak Kukiz'15 (9,32%) oraz PSL (7,84%). W Tarnowie frekwencja wyniosła 54,6%, w całym okręgu wyborczym 51,8%.

Zmiana sił politycznych na Podhalu. Co dalej z obiecanymi inwestycjami?

  • date_range 2015-10-26
Na Podhalu - również zmiana politycznych sił. Z najnowszych wyników wiadomo, że na Podhalu Platforma Obywatelska przegrała, a z trzech mandatów pozostanie jej jeden. Dostanie go najprawdopodobniej Andrzej Czerwiński z Nowego Sącza. To oznacza, że w parlamencie nie znajdzie się dotychczasowy poseł z Zakopanego Andrzej Gut-Mostowy. Wszystkim zmianom z uwagą przyglądają się samorządowcy. Czy wpłyną one na prace przy obiecanych ważnych dla regionu inwestycjach?

Beata Szydło zdobyła 34% głosów. To już oficjalne wyniki

  • date_range 2015-10-26
Na zachodzie Małopolski Beata Szydło zmiażdżyła rywali. Według oficjalnych wyników kandydatka na szefową nowego rządu w powiecie chrzanowskim, suskim, oświęcimskim, myślenickim i wadowickim otrzymała ponad 96 tysięcy głosów. Drugi wynik uzyskał marszałek Małopolski Marek Sowa z Platformy Obywatelskiej, który zdobył nieco ponad 20 tysięcy głosów. Frekwencja wyborcza w Małopolsce zachodniej sięgnęła 54,46%.

Szykują się zmiany we władzach województwa. Kto zostanie marszałkiem?

  • date_range 2015-10-26
Wybory do parlamentu mocno namieszają we władzach województwa małopolskiego. Prawdopodobnie konieczny będzie wybór nowego marszałka, bo Marek Sowa, kandydujący z pierwszego miejsca w okręgu chrzanowskim - ma duże szanse, by wejść do Sejmu. W sumie w tych wyborach kandydowało czterech z sześciu członków zarządu województwa. Oprócz Sowy są to Wojciech Kozak i Stanisław Sorys z PSL i Jacek Krupa z PO.

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię