|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Burmistrz Rabki zarzuca PAS nagonkę medialną. Sprawa skończy się w sądzie?

Pomiary jakości powietrza robione przez PAS są "niewiarygodne"? Tak twierdzi burmistrz Rabki Zdrój Ewa Przybyło. Jako dowód przedstawia pismo od Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. W listopadzie ubiegłego roku Alarm Smogowy przez dwa tygodnie mierzył jakość powietrza w Rabce. Badania wykazały, że przez osiem dni normy były tam przekroczone. Burmistrz uzdrowiska przekonuje, że PAS wykorzystuje te dane do "nagonki medialnej". Zapewnia też, że powietrze w jej miejscowości jest lepsze, niż twierdzą członkowie PAS. Ci z kolei odpowiadają, że działanie Ewy Przybyło "to odwracanie uwagi od poważnego problemu".

Posłuchaj relacji Karola Surówki

Rabka Zdrój. Fot. RK

Władze Rabki skierowały pismo do Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska z prośbą o zaopiniowanie pyłomierzy używanych przez Alarm Smogowy. W odpowiedzi Inspektorat napisał, że urządzenia "nie są właściwymi do pomiarów powietrza" (...) w rozumieniu prawa polskiego. Korzystają bowiem z innej metody badań, niż ta zalecana przez Unię Europejską. 

Alarm Smogowy odpowiada, że ich badania mają tylko uświadomić problem, a nie konkurować z Inspektoratem Ochrony Środowiska. Działacze PAS dodają też, że "inna metoda" nie oznacza "gorsza metoda", a wyniki ich urządzeń są rzekomo zbieżne z wynikami dużych urządzeń Inspektoratu.

"Rabka ma od dawna udokumentowany problem z poważnym zanieczyszczeniem powietrza. Nie widać żadnych działań w kierunku jego rozwiązania" - mówi Radiu Kraków Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego. 

Jak dodaje Andrzej Guła, z analiz Urzędu Marszałkowskiego wynika, że Rabka wykonała w ciągu ostatnich trzech lat 0,1 % planu walki ze smogiem. Awantura wokół pyłomierzy to, jego zdaniem, próba odwrócenia uwagi właśnie od tego problemu. 

Zdaniem Ewy Przybyło, podawanie tych danych jest niesprawiedliwe. "Rabka już wcześniej miała zgazyfikowane wszystkie budynki komunalne, nie dziwne więc, że nie było "poprawy". To, czego Andrzej Guła nie podaje to fakt, że w ciągu roku kilkadziesiąt gospodarstw przyłączyło się do sieci gazowej"- mówi burmistrz Rabki Zdrój. Przybyło podkreśla, że zdaje sobie sprawę z tego, że w uzdrowisku jak i i gminach sąsiednich konieczna jest walka o lepsze powietrze. Dodaje jednak, że powinno się to dziać za pośrednictwem rozważnych i zaplanowanych działań a nie "nagonki". 

Nieoficjalnie wiadomo, że spotkanie władz Rabki z Alarmem Smogowym przed sądem to tylko kwestia czasu. 


 

Burmistrz Rabki Zdrój - Ewa Przybyło kontra Polski Alarm Smogowy. CZYTAJ 

 

(Karol Surówka/ew)

Obserwuj autora na Twitterze: 

 

15%
85%