|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Smog dusi Małopolan. Czy będzie uchwała antysmogowa dla całego województwa?

98% Małopolan oddycha rakotwórczym powietrzem - alarmuje urząd marszałkowski. Bo choć województwo wymieniło już ponad 3 tysiące starych pieców, 10 tysięcy nowych, tzw. "kopciuchów" zostało zainstalowanych. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego podjął inicjatywę, która ma na celu zapobiec takim praktykom. Chodzi o uchwałę antysmogową dla całego województwa. Województwo zainaugurowało też kampanię „Dymem z pieca zabijasz”.

Posłuchaj co mówi wicemarszałek województwa małopolskiego, Wojciech Kozak

Fot. Damian Radziak

Rusza kampania „Dymem z pieca zabijasz”

"Mam nadzieję, że przyjmiemy to jednogłośnie, że od połowy przyszłego roku w nowo powstałych obiektach nie będzie można montować pieców niższej klasy niż piąta" - mówił wicemarszałek województwa małopolskiego, Wojciech Kozak. Dodał, że jeżeli program zostanie zrealizowany właściwie, w 2023 zdecydowanie zmaleje stężenie pyłów zawieszonych i rakotwórczego benzoapirenu w małopolskim powietrzu.

Billboardy, plakaty, spoty informacyjne w telewizji i radiu – to elementy kampanii „Dymem z pieca zabijasz”, którą zainaugurowało województwo małopolskie. Akcja ma uświadamiać Małopolanom, że ich decyzje mają wpływ na zdrowie i życie wielu osób. Województwo uruchomiło też bezpłatną infolinię – pod nr tel. 12 63 03 100 konsultant udzieli informacji związanych z ochroną środowiska, rad i wskazówek.

„Kampania ma wzbudzić w naszych mieszkańcach refleksje, czy nie używają pieców w taki sposób, że szkodzą zdrowiu własnemu i innych” – mówił podczas wtorkowego briefingu prasowego marszałek Małopolski Jacek Krupa i dodał: „Chcemy, aby od 2023 r. w woj. małopolskim nie palono w piecach poniżej piątej klasy, by w całej Małopolsce było czyste powietrze”.

Z kolei prezydent Krakowa Jacek Majchrowski podziękował władzom Małopolski za to, że kampania trwa w całym województwie. „Powietrze nie zna granic” – mówił prezydent Krakowa zwracając uwagę, że do miasta zanieczyszczone powietrze napływa także z okolicznych miast i wiosek. „Akcja województwa małopolskiego to jest naprawdę krok do przodu”.

„Wprowadziliśmy uchwałę antysmogową dla Krakowa, realizujemy program Life, na który otrzymaliśmy 10 mln euro z Komisji Europejskiej (a cały jego budżet wynosi 17 mln euro) i aktualizujemy "Program ochrony powietrza". Dzięki funduszom europejskim wspieramy wymianę starych pieców węglowych” – wyliczał wicemarszałek Małopolski Wojciech Kozak.

Założeniem projektu Life jest utworzenie sieci ekodoradców w małopolskich gminach, którzy będą m.in. wspierać wdrażanie „Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego” oraz pozyskiwać środki zewnętrzne na działania ograniczające emisję zanieczyszczeń.

Trwają konsultacje społeczne projektu "Programu ochrony powietrza" - do 30 listopada każdy może zgłosić uwagi.

W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 na politykę energetyczną zarezerwowano 420 mln euro, m.in. na: zwiększenie wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, ekoprzedsiębiorstwa, poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych i sektora publicznego, niskoemisyjny transport miejski oraz redukcję emisji zanieczyszczeń do powietrza. W tym ostatnim przypadku do podziału jest 100 mln euro, m.in. na wymianę starych kotłów węglowych. 

Pod petycją o stworzenie uchwały antysmogowej dla całej Małopolski podpisało się już ponad 3 tysiące osób. Autorzy petycji, aktywiści z Polskiego Alarmu Smogowego, liczą na co najmniej 5000 podpisów. WIĘCEJ

 


Smog znów dusi

A skoro mowa o zanieczyszeniu. W Małopolsce przed południem nie było miejsca, w którym można odetchnąć czystym lub nawet w miarę czystym powietrzem. O godz. 11.00 czujniki we wszystkich miastach notowały przekroczenia dopuszczalnych norm stężenia szkodliwych pyłów zawieszonych. Najgorzej było w Krakowie i Nowym Targu, gdzie normy przekroczone były trzykrotnie. W Olkuszu, Trzebini i Skawinie pyłów w powietrzu było dwukrotnie więcej niż dopuszcza norma. Przekroczenia norm, choć już nie tak duże notowały także Zakopane, Nowy Sącz i Tarnów.

Krakowski obwarzanek, gdzie w ramach wspólnej akcji Radia Kraków i Polskiego Alarmu Smogowego rozstawione są przenośne pyłomierze, też dusi smog. O 11.00 najgorzej było w Zabierzowie, gdzie choć sytuacja się nieco poprawiła, normy przekroczone były ponad czterokrotnie. Ponad dwukrotne przekroczenie odnotowano w Mogilanach. Najlepiej było w Wieliczce, choć i tam o czystym powietrzu mowy być nie może. Stężenie pyłu PM10 wynosiło tam 69 mikrogramów na metr sześcienny a norma to pięćdziesiąt.

ZOBACZ AKTUALNE POMIARY

 

 

(Martyna Masztalerz, PAP/ew)

Obserwuj autorkę na Twitterze: 

 

17%
83%
WARTO ZOBACZYĆ
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 17

sentinel

Środa, 16 listopada 2016, 00:48

@Wiem

Niby na co mam wymienić piec, na mini reaktor? Ogrzewamy dom gazem od lat `70. Gaz był wtedy tak śmiesznie tani, że nie opłacało się bawić z węglem czy koksem dla paru groszy oszczędności. Tylko trzeba pomyśleć o tych, którzy nie mają rury z gazem pod oknem. Masz pojęcie ile kosztuje 100 m przyłącza i jak chętnie gazownia podłącza pojedyncze domy jednorodzinne poza miastem? Zakaz stosowania paliw stałych dla całego województwa byłby absurdalny, gdyż wiele gospodarstw zostałoby całkowicie pozbawionych możliwości ogrzewania. Rozbudowa sieci gazowej poza miastem to inwestycja na wiele lat (podobnie jak kanalizacja), a organem decyzyjnym jest PSG, która ze zrozumiałych względów woli przyłączyć osiedle 40 domów, niż tę samą ilość domów w dziesięciu różnych lokalizacjach. A co z domami, które wymagają termomodernizacji, a ogrzewanie ich gazem w stanie obecnym skończyłoby się bankructwem po pierwszym sezonie? Co z budynkami, które z różnych względów nie uzyskają warunków na przyłącze ? Rzeczywistości naszego społeczeństwa nie trzeba zaklinać, bo dla większości jest ona od dawna zaklęta w pieniądzu. Nikt normalny, dla czystego fanatyzmu nie będzie ogrzewał domu węglem parszywej jakości, skoro stać go na gaz. Wyjątki stanowią margines, notabene sam miałem takiego sąsiada. O paleniu śmieci i odpadów nie będę dyskutował, bo to jest patologia wymagająca stanowczych i brutalnych metod przeciwdziałania. Jako skuteczne antidotum i zamiennik śmiesznego mandatu proponowałem kiedyś demontaż pieca (+ złomowanie gratis) przez wyspecjalizowany zakład oraz konkretną fakturę za usługę dla właściciela przyłapanego na paleniu śmieci.

Odpowiedz

Krakus

Wtorek, 15 listopada 2016, 23:56

Tragedia. Dusimy się.

Odpowiedz

Mani

Wtorek, 15 listopada 2016, 22:21

@Myśliwy

Łapania nie bedzie. Nikt z samorządowców nie ma tego w interesie. Półmetek kadencji wiec lepiej nie narażać się wyborcy kontrolami i karami. A tych, którzy są przeciw paleniu śmieciami od razu postrzega się jako złłoooo... Lepiej pogadać, pogonić ale nie próbować złapać!

Odpowiedz

Myśliwy

Wtorek, 15 listopada 2016, 19:47

Możeby przestać łapać króliczka, tylko go złapać? To na razie są przygotowania do łapania. Finału nie będzie.

Odpowiedz

Folunat

Wtorek, 15 listopada 2016, 19:24

@olo

Bez przesady z tą Azją. Nie trzeba koloryzować, by stwierdzić że jest źle i należy działać

Odpowiedz

Wiem

Wtorek, 15 listopada 2016, 19:23

@sentinel

Zamiast zaklinać rzeczywistość, wymień piec. I tęp palenie śmieci.

Odpowiedz

Wiem

Wtorek, 15 listopada 2016, 19:23

@krakus

Owszem, palono, i wtedy powietrze w Krakowie było jeszcze gorsze.

Odpowiedz

adm

Wtorek, 15 listopada 2016, 19:21

@sentinel

Najlepiej samemu nic nie robic. Zwalic wine na Wladze ze zabudowuje dzialki. No i oczywiscie palic w piecach bo tak jest taniej.

Odpowiedz

Mieszkanka

Wtorek, 15 listopada 2016, 19:16

@sentinel

Zgodzę się ze wszystkim oprócz zwalania winy na sąsiednie gminy. Bo one niestety w dużej mierze dokładają się do efektu jaki mamy. Oprócz uwarunkowań geograficznych Krakowa ogrzewania w domach prywatnych w przylegających miejscowościach stanowią ogromny problem. Mieszkam w Zabierzowie, gdzie dzis normy były przekroczone 8 (sic!) krotnie. Pracuje w Krakowie i niestety z całą stanowczością stwierdzam, że powietrze w Krakowie to butla tlenowa dla nas z podkrakowskich wsi. Sama mam piec gazowy a muszę wdychać wszystkie śmieci palone przez okolicznych mieszkańców. Tak, widzę też jakie ilości śmieci są oddawane w lecie a jakie w zimie. Plastikowych butelek itp praktycznie nie ma. I nawet nie ma gdzie interweniować bo Straży Gminnej w naszej gminie nie ma

Odpowiedz

HutaAluminium

Wtorek, 15 listopada 2016, 17:50

Dla mnie reklamówka, którą można usłyszeć w Radiu Kraków dotycząca smogu jest nie do przyjęcia. Czy musimy używać takich "młotkowych" argumentów. Mój syn w wieku trzech lat dusił się w wyniku nieoczekiwanej, bardzo silnej reakcji alergicznej. Dokładnie mi to ta durna reklama przypomina. Dla mnie jest to powracająca taruma - z każdą wysłuchaną reklamą. Czy Wam już totalnie od smogu w rozumach odbiło? Każde środki dozwolone?

Odpowiedz

krakus

Wtorek, 15 listopada 2016, 16:36

@sentinel

Pełna zgoda , jakby tylko węgiel był odpowiedzialny to powinniśmy dawno nie żyć, przecież w latach 60 palono tylko węglem w każdej kamienicy i na każdym osiedlu a Huta pracowała na 100% , jeśli powietrze jest złe, to w pierwszej kolejności odpowiadają za to samochody i zbyt gęsta zabudowa.

Odpowiedz

sentinel

Wtorek, 15 listopada 2016, 14:40

To już po prostu zaczyna być nudne. Kiedy nad Małopolskę nadciągają mroźne wyże, a wraz z nimi ustaje dobroczynny wietrzyk, nagle wszyscy dostają małpiego rozumu, jakby mieszkali w okolicy od wczoraj. Kraków ma odwieczny problem z naturalnym przewietrzaniem miasta, podobnie jak wiele miejscowości położonych w nieckach i kotlinach. Sytuacja w Krakowie pogarsza się dodatkowo wraz z gęstniejącą wysoką zabudową, a ta jest wynikiem bezkarnego betonowania i bandyckiej deweloperki uprawianej w mieście od wielu lat. Nie pomogą żadne programy i żadne pieniądze, bo jest to walka z prawami fizyki. Jednak trzeba jakoś wytłumaczyć mieszkańcom, dlaczego mimo coraz większych nakładów i szumu medialnego stan krakowskiego powietrza jest wciąż tragiczny. Dlatego uruchomiono program szukania łosia zastępczego i objęto monitoringiem sąsiednie gminy. Jeśli nie da się zrzucić winy na sąsiednie gminy, to zacznie się szukanie winnych w sąsiednich powiatach, potem na Śląsku itd. Żadne uchwały - czy to miejskie, czy wojewódzkie - nic tu nie wniosą i z podobnym skutkiem można ustawowo zakazać ubóstwa, jak to kiedyś proponował postkomunista Szumi. Warunkiem dalszej egzystencji miasta jest przede wszystkim natychmiastowe wstrzymanie betonowania zieleni i plombowania każdego metra wolnej przestrzeni. Dalsze upychanie nowych lokatorów na każdy metr kw. zielonej przestrzeni skończy się katastrofą ekologiczną.

Odpowiedz

precz z węglem

Wtorek, 15 listopada 2016, 14:13

szczególnie zakazać w gminach gdzie mieszkają krety, chrzanów, brzeszcza, Oświęcim, trzebinia, lubiąż. i na nic ich płacz o kosztach! jak nie chcą zmienić paliwa to zakręcić im kurek z kasą z województwa i skończy się obstrukcja!

Odpowiedz

Łowca czarownic

Wtorek, 15 listopada 2016, 14:09

W pierwszej kolejności to należy przeprowadzić PEŁNE badania składu powietrza - nie tylko pyły ale również pierwiastki i związki chemiczne. Potem niezależny zespół naukowców powinien dokonać ich analizy i przedstawić wnioski. Wielu byłoby zdziwionych.Obecnie działania przypominają łapanie much w ciemnym pokoju.Działania na oślep, bo coś przecież trzeba zrobić.

Odpowiedz

olo

Wtorek, 15 listopada 2016, 13:43

Teraz wychodzi, że w Zabierzowie to ludzie w zasadzie mieszkać nie powinni. Po tylu latach ktoś robi dokładne badanie a nie legendy sadzi, że ktoś coś widział i czuł. prawda jest taka, że od jutra kasę przeznaczyć na wymianę pieców, nie na żadne kładki, mosty, drogi itd. Zwyczajnie się udusimy, dane są zatrważające, a pamiętajmy, że normy i tak mamy bardzo zawyżone a mimo to jest masakra. Nie dziwcie się, że dzieci mają astmy, uczulenia są na porządku dziennym i katary non stop. Żyjemy jak w najgorszych rejonach krajów azjatyckich.

Odpowiedz

Wawel Smoczek

Wtorek, 15 listopada 2016, 13:31

Wina Majchrowskiego bo zabudował kanały w Liszkach, Zabierzowie i Niepołomicach, dopuścił nocny ruch samochodowy i nie zamknął huty. Państwo nie wiedzą ale w lecie też mamy smog.

Odpowiedz

Wtorek, 15 listopada 2016, 13:04

I co z tego! Władze województwa tylko alarmują, a nic z tym konkretnego, od wielu lat nie robią. Nagonka na przypomnienie o świątecznym smogu z rejonu Krakowa i Tarnowa! Takie wielkie pierdololo z pisaniem o smogu i o piecach węglowych bo ludzie i tak w dupie mają prace nad zmianą tej sytuacji!

Odpowiedz