Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Smog dusi Małopolan. Czy będzie uchwała antysmogowa dla całego województwa?

  • Aktualności
  • date_range Wtorek, 2016.11.15 10:18 ( Edytowany Niedziela, 2021.05.30 23:08 )
98% Małopolan oddycha rakotwórczym powietrzem - alarmuje urząd marszałkowski. Bo choć województwo wymieniło już ponad 3 tysiące starych pieców, 10 tysięcy nowych, tzw. "kopciuchów" zostało zainstalowanych. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego podjął inicjatywę, która ma na celu zapobiec takim praktykom. Chodzi o uchwałę antysmogową dla całego województwa. Województwo zainaugurowało też kampanię „Dymem z pieca zabijasz”.

Fot. Damian Radziak

Rusza kampania „Dymem z pieca zabijasz”

"Mam nadzieję, że przyjmiemy to jednogłośnie, że od połowy przyszłego roku w nowo powstałych obiektach nie będzie można montować pieców niższej klasy niż piąta" - mówił wicemarszałek województwa małopolskiego, Wojciech Kozak. Dodał, że jeżeli program zostanie zrealizowany właściwie, w 2023 zdecydowanie zmaleje stężenie pyłów zawieszonych i rakotwórczego benzoapirenu w małopolskim powietrzu.

Billboardy, plakaty, spoty informacyjne w telewizji i radiu – to elementy kampanii „Dymem z pieca zabijasz”, którą zainaugurowało województwo małopolskie. Akcja ma uświadamiać Małopolanom, że ich decyzje mają wpływ na zdrowie i życie wielu osób. Województwo uruchomiło też bezpłatną infolinię – pod nr tel. 12 63 03 100 konsultant udzieli informacji związanych z ochroną środowiska, rad i wskazówek.

„Kampania ma wzbudzić w naszych mieszkańcach refleksje, czy nie używają pieców w taki sposób, że szkodzą zdrowiu własnemu i innych” – mówił podczas wtorkowego briefingu prasowego marszałek Małopolski Jacek Krupa i dodał: „Chcemy, aby od 2023 r. w woj. małopolskim nie palono w piecach poniżej piątej klasy, by w całej Małopolsce było czyste powietrze”.

Z kolei prezydent Krakowa Jacek Majchrowski podziękował władzom Małopolski za to, że kampania trwa w całym województwie. „Powietrze nie zna granic” – mówił prezydent Krakowa zwracając uwagę, że do miasta zanieczyszczone powietrze napływa także z okolicznych miast i wiosek. „Akcja województwa małopolskiego to jest naprawdę krok do przodu”.

„Wprowadziliśmy uchwałę antysmogową dla Krakowa, realizujemy program Life, na który otrzymaliśmy 10 mln euro z Komisji Europejskiej (a cały jego budżet wynosi 17 mln euro) i aktualizujemy "Program ochrony powietrza". Dzięki funduszom europejskim wspieramy wymianę starych pieców węglowych” – wyliczał wicemarszałek Małopolski Wojciech Kozak.

Założeniem projektu Life jest utworzenie sieci ekodoradców w małopolskich gminach, którzy będą m.in. wspierać wdrażanie „Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego” oraz pozyskiwać środki zewnętrzne na działania ograniczające emisję zanieczyszczeń.

Trwają konsultacje społeczne projektu "Programu ochrony powietrza" - do 30 listopada każdy może zgłosić uwagi.

W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 na politykę energetyczną zarezerwowano 420 mln euro, m.in. na: zwiększenie wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, ekoprzedsiębiorstwa, poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych i sektora publicznego, niskoemisyjny transport miejski oraz redukcję emisji zanieczyszczeń do powietrza. W tym ostatnim przypadku do podziału jest 100 mln euro, m.in. na wymianę starych kotłów węglowych. 

Pod petycją o stworzenie uchwały antysmogowej dla całej Małopolski podpisało się już ponad 3 tysiące osób. Autorzy petycji, aktywiści z Polskiego Alarmu Smogowego, liczą na co najmniej 5000 podpisów. WIĘCEJ

 


Smog znów dusi

A skoro mowa o zanieczyszeniu. W Małopolsce przed południem nie było miejsca, w którym można odetchnąć czystym lub nawet w miarę czystym powietrzem. O godz. 11.00 czujniki we wszystkich miastach notowały przekroczenia dopuszczalnych norm stężenia szkodliwych pyłów zawieszonych. Najgorzej było w Krakowie i Nowym Targu, gdzie normy przekroczone były trzykrotnie. W Olkuszu, Trzebini i Skawinie pyłów w powietrzu było dwukrotnie więcej niż dopuszcza norma. Przekroczenia norm, choć już nie tak duże notowały także Zakopane, Nowy Sącz i Tarnów.

Krakowski obwarzanek, gdzie w ramach wspólnej akcji Radia Kraków i Polskiego Alarmu Smogowego rozstawione są przenośne pyłomierze, też dusi smog. O 11.00 najgorzej było w Zabierzowie, gdzie choć sytuacja się nieco poprawiła, normy przekroczone były ponad czterokrotnie. Ponad dwukrotne przekroczenie odnotowano w Mogilanach. Najlepiej było w Wieliczce, choć i tam o czystym powietrzu mowy być nie może. Stężenie pyłu PM10 wynosiło tam 69 mikrogramów na metr sześcienny a norma to pięćdziesiąt.

ZOBACZ AKTUALNE POMIARY

 

 

(Martyna Masztalerz, PAP/ew)

Obserwuj autorkę na Twitterze: 

 

Tematy:
Źródło:
Polska Agencja Prasowa

Wyślij opinię na temat artykułu

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię