|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33
12 630 60 00
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Chcą stworzenia uchwały antysmogowej dla całej Małopolski. Jest petycja

Już ponad 3000 osób podpisało się pod petycją o stworzenie uchwały antysmogowej dla całej Małopolski. Autorzy petycji, aktywiści z Polskiego Alarmu Smogowego, liczą na co najmniej 5000 podpisów. Petycja ma trafić do władz województwa.

Posłuchaj co mówi Andrzej Guła

Fot. Damian Radziak

Polski Alarm Smogowy chce, by wprowadzono w całej Małopolsce normy jakości pieców węglowych i węgla, a także by z domostw w regionie zniknęły tzw. kopciuchy. Aktywiści zlecili ankietę wśród mieszkańców wszystkich gmin, z której wynika, że w Małopolsce około 300 tysięcy domów ogrzewanych jest kotłami węglowymi starego typu. Emitują one nawet 25 razy więcej pyłu zawieszonego niż nowsze piece. "Spala się tam nie tylko węgiel, często drewno i... odpady" - podkreśla Andrzej Guła z PAS. 

Aktywiści podkreślają, że nie chcą całkowitego zakazu palenia węglem w Małopolsce. Jak mówią, wprowadzenie takiego zakazu byłoby zbyt czasochłonne i kosztowne. 

Uchwała antysmogowa obowiązuje na razie tylko w Krakowie. Zakłada ona wprowadzenie zakazu palenia węglem na terenie gminy od stycznia 2019 roku. 

Petycję można podpisać na stronie chceoddychac.pl. 

Wspólnie z Polskim alarmem Smogowym sprawdzamy, czym oddychają mieszkańcy gmin okalających Kraków, w których nie ma stałej stacji monitoringu Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. W każdej z 9 gmin, które znalazły się na trasie drugiej edycji akcji „Małopolska bez smogu”, jakość powietrza monitorujemy przez dwa tygodnie. 

Zobacz aktualne pomiary z pyłomierzy w Zabierzowie i Wieliczce

 

 

(Karol Surówka/ew)

Obserwuj autora na Twitterze:


 

50%
50%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 13

Ciekawy cz. 3

Środa, 16 listopada 2016, 06:51

@Mami

Jeśli funkcjonuje u Ciebie Straż Gminna/Miejska - to ich. Jak nie funkcjonuje to policje. Policja, oczywiście, nic nie zrobi, bo ma ciekawsze zajęcia, ale jak zgłosisz 20 razy i oni 20 razy nie podejmą interwencji, to zgłoś w prokuraturze ich niedopełnienie obowiązków - jeśli takich jak Ty będzie wielu, to może służby zaczną się wywiązywać ze swoich obowiązków.. Przy czym musisz być pewien tego, że sąsiad spala śmieci, bo inaczej sam narazisz się na konsekwencje nieuzasadnionego zgłoszenia. Najlepiej rób zdjęcia kolorowego, czy "ciężkiego" dymu (tak zapylonego, że od razu opada poniżej komina - przypadki ekstremalne, ale sam takie widywałem)

Odpowiedz

Mami

Wtorek, 15 listopada 2016, 22:26

@Ciekawy cz. 1

Chętnie poinformuję służby, nawet mogę codziennie tylko jakie? Straż pożarną???

Odpowiedz

Terefere

Wtorek, 15 listopada 2016, 10:16

@Krakowianka

Różnica w cenie tzw. kopciucha, a pieca V generacji to kilka tysięcy złotych. Jak ktoś buduje sobie dom za pół miliona, to te kilka tysięcy więcej jest kwota nie do osiągnięcia? To niech kupi mniejszą działkę, albo zbuduje mniejszy dom. Natomiast odwracając Twoje argumenty, mogę napisać, że każdy jeździ takim samochodem, na jaki go stać. I nie, nie każdy może zrezygnować z samochodu, bo nie wszędzie dociera komunikacja publiczna w takim standardzie, jak pod Twój blok. Podsumowując: pleciesz bzdury :)

Odpowiedz

Kołatka

Wtorek, 15 listopada 2016, 10:02

@Krakowianka

Bzdury piszesz. Popatrz na monitoring powietrza w podkrakowskich miejscowościach i uwierz. Ludzie w Liszkach, Zabierzowie czy innych Zielonkach nie wsidają do samochodu o 18 czy 19 żeby pojeździć i podnieść wartości pylomierzy tylko raozpalają w piecach i nie jest to problem jako tako węgla tylko niestety palenia w piecu ŚMIECI!!! Pampersy, butelki pet, opakowania typu tetrapack wszystko ląduje w piecach a w konsekwencji w naszych płucach.

Odpowiedz

Krakowianka

Wtorek, 15 listopada 2016, 09:01

Ludzie mają takie piece na jakie ich było stać kiedy budowali dom i kupują taki węgiel na jaki ich stać. Nie bardzo wyobrażam sobie za co mieliby wymieniać te piece na droższe i droższe w eksploatacji. Zdecydowanie należałoby się przyglądnąć samochodom, których jest coraz więcej. Jeżeli ktoś ma stary samochód, który zatruwa powietrze, to z pewnością może z niego zrezygnować. Natomiast nie można zrezygnować z ogrzewania domu w zimie. Sama mieszkam w Krakowie, mam centralne ogrzewanie i korzystam z ciepła miejskiego, ale nawiasem mówiąc z kominów w Łęgu czasami buchają takie czarne dymy że aż strach!

Odpowiedz

Krakus

Wtorek, 15 listopada 2016, 08:25

Wiocha i samochody trują Kraków!

Odpowiedz

Ciekawy cz. 2

Wtorek, 15 listopada 2016, 06:45

@słuchacz

Węgiel jest "tani" tylko dlatego, że wiecznie dokłada się do nierentownych kopalń, które sprzedają go poniżej cen wydobycia. Także czego ludzie nie zapłacą w cenie węgla, to płacą w podatkach. Nooo, ale Was - kopciuchy - to nie interesuje, bo większość i tak na zasiłku lub w szarej strefie, więc podatkami się nie przejmuje :) leczyć się z chorób dróg oddechowych i innych spowodowanych smogiem też chodzicie za cudze składki, więc co tam, hulaj duszo, piekła nie ma :)

Odpowiedz

Ciekawy cz. 1

Wtorek, 15 listopada 2016, 06:40

Jak taki zakaz miałby być skonstruowany i kto go wyegzekwuje, skoro straże gminne póki co w ogóle nie radzą sobie ze spalaniem odpadów w piecach? W Krakowie jest nadzieja, bo łamanie całkowitego zakazu łatwo zobaczyć, a uprzejmi sąsiedzi na pewno doniosą gdzie trzeba. A co w wioskach dookoła? Skąd pieniądze i ludzie na masowe kontrole? Bo nie ma co liczyć, że ktoś poinformuje służby, skoro tam wszyscy palą śmieciami. Kolejna inicjatywa dla idei, bez szans na realizację i sensu wdrożenia, jak krzaczki na alejach :)

Odpowiedz

elkonrado

Poniedziałek, 14 listopada 2016, 21:24

ta petycja jest za bardzo ograniczona, podpisałem ją ale to za mało, trzeba również drastycznego zwiększenia kar za każdą awarii w zakładach przemysłowych która kończy się emisją trucizn do środowiska.

Odpowiedz

Wojtek

Poniedziałek, 14 listopada 2016, 18:34

Nie potrzeba żadnej uchwały a jedynie obniżenia cen gazu i prądu o 40 procent od listopada do marca. Ewentualnie zlikwidowania opłat przesyłowych i innych w sezonie grzewczym. Wtedy każdy za darmo zmieni ogrzewanie. Ot, taką rewolucję proponuję.

Odpowiedz

precz z węglem

Poniedziałek, 14 listopada 2016, 16:00

@słuchacz

dokładnie , nie ważne czy ich stać czy nie. ważniejsze jest zdrowie niż interes kreta.

Odpowiedz

słuchacz

Poniedziałek, 14 listopada 2016, 13:06

@precz z węglem

Tak wszystkich rozstrzelac, nie ważne czy ich stać, niech zdychaja w zimnie, prawdziwie hitlerowskie metody, gratuluję wam remonty

Odpowiedz

precz z węglem

Poniedziałek, 14 listopada 2016, 12:58

popieram. ale jak przekonać kretów z okolic chrzanowa czy lubiąża? jeśli te gminy nie będą chciały zakazu palenia węglem to należy im zakręcić kurek z kasą z województwa. i koniec certolenia się z kretami.

Odpowiedz