Radio Kraków

Ukraińcy w Polsce: od pomocy do niechęci

Polityka i sztuka to są rzeczy bardzo mocno powiązane

Sofia Reznichenko i Gleb Dovzhuk z kolektywu UKRAiNATV mieszkają w Polsce od kilku lat. Tak, jak wielu innych obywateli Ukrainy, w Polsce doświadczyli zarówno wsparcia i zrozumienia, jak i niechęci, niesprawiedliwości, niczym nie uzasadnionego poczucia wyższości. UKRAiNATV, której są współtwórcami, rozpoczęła swą działalność tuż po 24 lutego 2022 roku. Projekt pozwolił im znaleźć swoje miejsce, rozwinąć twórczą, artystyczną i polityczną ekspresję.

Polak i Ukrainiec w krainie spisków i uprzedzeń. "Ta trucizna jest przekazywana z pokolenia na pokolenie"

- Pomyślmy, jak wygląda wychowanie dziecka w rodzinie, w której rodzice są straumatyzowani. Bardzo często w tych rodzinach nie mówi się o traumatycznym doświadczeniu. Nie mówi się o tym, co nas spotkało. Przekazuje się wszystko, co z tego może wynikać. Głęboką niepewność i lęk wobec otaczającego świata - mówi profesor Michał Bilewicz, psycholog społeczny i polityczny.

Jakie obywatelstwo mają ukraińskie dzieci urodzone w Polsce?

Jaka jest sytuacja dzieci ukraińskich urodzonych w Polsce? Jakie mają obywatelstwo i czy trzeba zalegalizować ich pobyt w naszym kraju? Z Anną Urban - Toczek z Wydziału Spraw Cudzoziemców Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie rozmawia Marzena Florkowska

Ilu obywateli Ukrainy przebywa w Małopolsce?

Przygotowywane są nowe rozwiązania prawne z myślą o Ukraińcach przebywających w Polsce. Ile jest takich osób i jaka część chce tu pozostać na stałe? Z Anną Urban-Toczek z Wydziału Spraw Cudzoziemców Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie rozmawia Marzena Florkowska.

Jak się żyje w Ukrainie? Są problemy, o których się nie mówi

Jak wygląda teraz życie mieszkańców Ukrainy? Z jakimi problemami się zmagają? - Niewiele mówi się o chorobach przewlekłych, które pojawiają się, jeżeli organizm, nawet młody i silny, jest przez wiele miesięcy, lat, wystawiany na potężny stres, na bezsenność, na niedobór jedzenia, wody - mówiła na antenie Radia Kraków Anna Bałdyga z Fundacji Solidarność bez granic. - Dzieci bardzo potrzebują pomocy psychologicznej. Wśród osób, z którymi współpracujemy są kilkulatki, które nie pamiętają, jak było przed wojną - dodaje Anna Białko z Fundacji Solidarność bez granic.

Małopolscy politycy o Ukraińcach w Polsce: Część obywateli Ukrainy zaczęła wykorzystywać państwo polskie

Powinniśmy pomagać, ale musimy to robić w taki sposób, żeby nasi sąsiedzi, nasi przyjaciele z Ukrainy przychodzili do nas pracować, a nie korzystali z socjalu. Albo zasilali szarą strefę – mówił na naszej antenie Grzegorz Małodobry, radny małopolskiego Sejmiku. Gośćmi Radia Kraków byli też poseł PiS Łukasz Kmita i Ryszard Śmiałek, wicewojewoda małopolski (Lewica). Rozmowa z nimi to część Tematu tygodnia, którym jest „Ukraińcy w Polsce: od pomocy do niechęci”.

W tym mieście migranci czują się dobrze. "Tu się zakorzeniają"

Wyniki badania, które prowadziliśmy wspólnie z Urzędem Marszałkowskim na temat postrzegania migrantów, pokazały, że w Krakowie migranci wszelcy - patrzyliśmy na bardzo różne profile i zmienne - byli najlepiej postrzegani. Ewidentne jest to, że w Krakowie się czują dobrze. I tutaj się zakorzeniają - mówił w rozmowie z Jackiem Bańką profesor Konrad Pędziwiatr z Centrum Zaawansowanych Badań Ludnościowych i Religijnych Uniwersytetu Ekonomicznego.

Michał Olszewski: "Trudno jest dyskutować z człowiekiem, który ma pistolet przy skroni"

Rozumiem, że rachunek krzywd istnieje i rozumiem, że dla jakiejś części społeczeństwa polskiego, pewnie niemałej, Rzeź wołyńska to nieopowiedziana i niezamknięta historia. Niemniej jednak, z mojego punktu widzenia, bardziej istotne jest teraz osądzenie morderców odpowiedzialnych za rzeź w Buczy – mówił pisarz i dziennikarz Michał Olszewski na antenie Radia Kraków. Jego tekst, w ramach cyklu „Ukraińcy w Polsce: od pomocy do niechęci”, można przeczytać na naszej stronie.

Rzeczywistość Ukraińców żyjących w Polsce. „Ważne jest, aby nie utracić swojej tożsamości”

Pomoc dla dzieci ofiar Majdanu była tylko początkiem – dziś Fundacja ZUSTRICZ rozszerza swoją działalność na uchodźców i migrantów, oferując wsparcie psychologiczne, prawne oraz edukacyjne. Aleksandra Zapolska, założycielka Fundacji, opowiedziała Sylwii Paszkowskiej o drodze, jaką przeszli oraz o aktualnych wyzwaniach, z jakimi mierzą się Ukraińcy w Polsce.

Wojna widziana przez obiektyw. Czy fotografia może zmienić rzeczywistość?

Fotografia jest nie tylko narzędziem do rejestrowania chwil, ale również sposobem na zmienianie rzeczywistości i uwrażliwianie społeczeństwa. W rozmowie Sylwii Paszkowskiej z Maciejem Zygmuntem, fotografem, który od lat działa w obszarze dokumentowania wydarzeń związanych z konfliktami zbrojnymi oraz kryzysami humanitarnymi, dowiadujemy się, jak ważną rolę odgrywa zdjęcie nie tylko jako wizualne medium, ale także jako akt zaangażowania społecznego. Historia jego pracy, zwłaszcza w kontekście wojny w Ukrainie, która zmieniła nie tylko jego życie, ale i jego podejście do codziennego funkcjonowania w świecie.

Ziemowit Szczerek: Ukraińcy w Polsce nie są na obcej ziemi

Opowiadają swoim rodakom Polskę. Mówią co jest u nas fajnego, zachwycają się, ale bywają również krytyczni. Dobrze znają nasz kraj i interesują tym, co tutaj się dzieje. Doskonale wiedzą, czym Polska żyje - mówił w Radiu Kraków Ziemowit Szczerek, pisarz i felietonista, autor, między innymi, książki „Tatuaż z tryzubem”. Na stronie www.radiokrakow.pl można przeczytać jego najnowszy tekst. Przez cały tydzień będziemy też rozmawiali o życiu Ukraińców w Polsce i o tym, jak wyglądają nasze relacje.

Ziemowit Szczerek: "Ukraińcy w Krakowie? Trudno o lepszych nowych współmieszkańców"

Po 24 lutego 2022, a więc po pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę liczba Ukraińców w Krakowie przekroczyła mocno ponad sto tysięcy, co sprawiło, że są oni zdecydowanie największą mniejszością w naszym mieście. Jak Ukraińcy się tu czują?

Michał Olszewski: "Polacy chcą spokoju. Cierpienia Ukraińców poruszają tylko garstkę zapaleńców"

Być może nic innego nie mogło się zdarzyć i zadziałały zwyczajne prawa fizyki: wojna w Ukrainie i cierpienie narodu ukraińskiego zdają się poruszać w Polsce już tylko garstkę zapaleńców, którzy organizują zbiórki, transporty, pomagają cywilom i żołnierzom, i próbują budzić sumienia, pogrążające się w otępieniu. Być może to normalny proces: mamy prawo czuć się znużeni, ponieważ zrobiliśmy tyle dobrego, ponieważ nasze ciężary i nasze obowiązki, jak zwykle, są najważniejsze. Ogień, który płonął ku zadziwieniu świata, zgodnie z prawami fizyki wyraźnie przygasł i coraz częściej przysłania go gryzący dym.

Nasi ukraińscy sąsiedzi, nasze nacjonalistyczne demony

"Co się stało z naszą solidarnością i empatią dla ukraińskich uchodźców? Bardzo możliwe, że kiedy uchodźcy zamienili się w sąsiadów, którzy tak jak my rano idą do pracy, po południu na zakupy, a weekend odpoczywają w parku, na wycieczce czy w restauracyjnym ogródku, obudziły się nasze nacjonalistyczne demony..."

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię