Wyszukiwanie
El Sistema, czyli darmowa edukacja muzyczna
El Sistema to Narodowy System Orkiestr i Chórów Dziecięcych i Młodzieżowych Wenezueli. Program został stworzony w 1975 roku przez José Antonio Abreu, który jako pianista i dyrygent rozumiał wielką wartość muzyki w procesie kształcenia młodych ludzi, a jako ekonomista i polityk potrafił przekonać władze lokalne i państwowe do finansowania bezpłatnego systemu edukacji muzycznej. Obecnie program kształci ponad milion dzieci w wieku od 2 do 16 lat w blisko 450 ośrodkach rozproszonych po całej Wenezueli – i liczby te stale rosną. Ten program praktykowany jest niemal w każdym kraju - tylko nie w Polsce. Tomasz Zięba, profesor muzyki w Oklahoma City University i Tomasz Kostecki, radny gminy Zielonki chcą go zapoczątkować w Zielonkach. O projekcie rozmawiają z Wiolettą Gawlik.
Japońskie drzeworyty w Krakowie. Wystawa Utamaro w Muzeum Narodowym
Ten uchodzący za znawcę i piewcę kobiecego piękna artysta był jednym z pierwszych Japończyków, którzy zafascynowali świat zachodni już w XIX wieku. Genialne i ponadczasowe osiągnięcia stylistyczno-formalne – m.in. zbliżenia kadru postaci,
Wielokulturowa rodzina, czyli "Kraków kolędowe serce świata"
Dzieli ich wiele, ale znacznie więcej łączy. Każdy urodził się w innym kraju, ale wszyscy obecnie mieszkają w Krakowie. Od 5. lat spotykają się, by wspólnie kolędować. To pozwala im wrócić pamięcią do rodzimych stron. 'Dziś tworzymy wielokulturową rodzinę' - mówią uczestniczki koncertu oraz organizatorka Katarzyna Freiwald. Zaprasza Wioletta Gawlik.
Edukatorka seksualna o "Babygirl": "To jest dobry film"
„Babygirl” to film erotyczny i boleśnie przekonał się o tym niejeden widz i widzka w trakcie kinowej jego lektury. Nerwowy śmiech i głośne komentarze w odpowiedzi na sceny orgazmu czy akty seksualnej dominacji w duchu porozumienia to – jak się wydaje – w polskich kinach norma. Tymczasem „Babygirl” Haliny Reijn to nie kolejne „50 twarzy Greya” czy „365 dni”. Seks na ekranie nie zawsze musi być tanim efekciarstwem, czasem, jak w tym przypadku, może – zresztą jak w życiu – odsłaniać głęboką prawdę o tym co w codziennym życiu nienakarmione. W Magazynie filmowym Tadeusz Marek rozmawia z dr Alicją Długołęcką - pedagożką, doświadczoną edukatorką seksualną i psychoterapeutką.
"Dziewczyna z igłą" w kinach – rozmawiamy z reżyserem filmu
Najnowszy film Magnusa von Horna - film doceniony przez światową krytykę walczył już w tym roku o Złotą Palmę w Cannes a teraz znalazł się na oscarowej shortliście. - „Dziewczyna…” jest horrorowo – baśniowym studium zła osadzonym w Kopenhadze czasów pierwszej wojny światowej. Wydało mi się atrakcyjne włożenie niejednoznacznych psychologicznie i moralnie bohaterek w baśniowy świat moralnych kontrastów. Poza tym chciałem pobawić się horroem – mówił Tadeuszowi Markowi reżyser.
„Sztuka pięknego życia” – film napędzany chemią
Prawdopodobnie bez takiej obsady otrzymalibyśmy tkliwy, wymuskany, melodramatyczny ulep. Tymczasem dzięki Florence Pugh i Andref Garfieldowi powstała otulająca opowieść o rozmawianiu w związku, o związku – jak wskazuje gościni Magazynu Filmowego, krytyczka Małgorzata Steciak – jako materii żywej, adaptującej się do zastanych okoliczności, w końcu o miłości. Najważniejsze jednak jest to, że w opowieść tę można uwierzyć. Są oczywiście tacy, którzy nie wierzą, ale z tym już niczego nie możemy zrobić. Audycję prowadził Tadeusz Marek.
Prezydent zawodnikiem numer 1. Andrzej Duda otworzył 11. charytatywny Slalom Maraton w Zakopanem
Prezydent Andrzej Duda w niedzielę otworzył 11. charytatywny Slalom Maraton na Polanie Szymoszkowej w Zakopanem. Zrobił to po raz ostatni jako głowa państwa, ale wyraził nadzieję, że w kolejnych latach nadal będzie brał udział w wydarzeniu.
Na narty z Oświęcimia? Można się wybrać razem z MOSiR-em
Narciarze mają okazję, by skorzystać z wyjazdów z Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Oświęcimiu. W okresie ferii, mimo że miasto nie ma naturalnych stoków, zorganizowało transport w pobliskie góry Beskidu Śląskiego dla dzieci i młodzieży wraz z opiekunami.
Dyrektor Muzeum Auschwitz: w sposób szczególny chcemy się skupić na ocalałych
Około 50 byłych więźniów niemieckich obozów weźmie udział 27 stycznia w ceremonii 80. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz. Dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr Cywiński podkreślił, że to na nich zogniskuje się uwaga świata. Liczy, że w ich głosach będą wskazówki, jak kształtować świat.
Wyjątkowo udany początek ferii na południu Małopolski. Padł rekord!
Pierwszy weekend ferii wygląda na wyjątkowo udany. Na południu Małopolski panują bardzo dobre, zimowe warunki. Krynicka Jaworzyna przeżywa prawdziwe oblężenie. W pierwszej połowie soboty frekwencja w tamtejszej stacji narciarskiej przekroczyła 3,5 tysiąca gości.
Dziś konkurs indywidualny w Zakopanem. Paweł Wąsek powalczy o podium. TRANSMISJA W RADIU KRAKÓW
Paweł Wąsek powalczy o podium w niedzielnym konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w Zakopanem. Na Wielkiej Krokwi wystartują też Aleksander Zniszczoł, Jakub Wolny, Dawid Kubacki i Kamil Stoch. Zawody rozpoczną się o godzinie 16. Wtedy też na antenie Radia Kraków rozpocznie się transmisja z tych zawodów.
Kiedyś był tu słynny hipermarket. Dziś powstaje ogromny apartamentowiec
Dom handlowy Gigant spłonął 28 maja 2003 roku. Mieścił się przy ulicy Wybickiego w Krakowie. Dwie firmy, zarządcy Giganta, długo współużytkowały teren przekazany im przez gminę Kraków w latach 90. Na miejscu budynku pozostały tylko fundamenty.
Coraz mniej tarnowian. Prezydent: kategoria mieszkańca jest dziś abstrakcyjna
Tarnowian jest coraz mniej. W ubiegłym roku w mieście zameldowanych na pobyt stały i czasowy było 98 tysięcy 885 osób. To pokazuje, że miasto żegna się z mianem 'stutysięcznika'. Tendencja odpływu mieszkańców trwa już kilka lat. Prezydent Tarnowa Jakub Kwaśny, podkreśla jednak, że nadal w statystykach Głównego Urzędu Statystycznego Tarnów ma ponad sto tysięcy mieszkańców.
Niedziela z mgłami i raczej niską temperaturą. Są kłopoty na lotnisku w Balicach
Rośnie liczba rejsów przekierowanych z lotniska w podkrakowskich Balicach do portu w Pyrzowicach. Przyczyną są trudne warunki atmosferyczne w Kraków Airport. Mgła uniemożliwia samolotom latanie. Do Pyrzowic przekierowano rejsy z Pizy, Malty, Wenecji-Treviso, East-Midlands, Malagi, Bristolu i Shannon. Oprócz tego z Katowic odlecą również krakowskie rejsy do Pizy, East-Midlands, Wenecji-Treviso i na Maltę. Pasażerowie pomiędzy portami przewożeni są transportem naziemnym zorganizowanym przez linie lotnicze. Pogoda w Balicach poprawia się i jest szansa, że sytuacja zacznie się stabilizować.
PŚ w skokach - Polacy na piątym miejscu w Zakopanem, wygrali Austriacy
Aleksander Zniszczoł, Kamil Stoch, Dawid Kubacki i Paweł Wąsek zajęli piąte miejsce w drużynowym konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w Zakopanem. Wygrali Austriacy przed Słoweńcami i Norwegami.
Szef MON: Polska powinna być transatlantykiem
Polska powinna być transatlantykiem, musi łączyć Europę ze Stanami Zjednoczonymi - podkreślił w sobotę w Wierzchosławicach wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak Kamysz.
Luk Perceval o spektaklu "Seks, hajs i głód, kronika rodzinna według Emila Zoli": pytam, jak to możliwe, że żyjemy w takim świecie
Zadaję sobie te same pytania, co Emil Zola: jak to możliwe, że żyjemy w takim świecie, wiedząc tak wiele o historii i naszej przeszłości? - mówi o swoim spektaklu 'Seks, hajs i głód, kronika rodzinna według Emila Zoli' reżyser Luk Perceval. Premiera w sobotę 18.01 w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie. Reżyser wystawianych na tej scenie '3SIÓSTR' (koprodukacja z TR Warszawa) i 'Pewnego długiego dnia' tym razem przygotował adaptację powieści z cyklu 'Les Rougon-Macquart' Emila Zoli.
- chevron_left
- 1
- 2
- ...
- 1045
- 1046
- 1047
- ...
- 10229
- 10230
- chevron_right