Rok 2022 został ustanowiony przez Sejm RP Rokiem Wandy Rutkiewicz - w tym roku mija bowiem 30 lat od śmierci jednej z najwybitniejszych himalaistek świata. Jej postać i niezwykłą historię przypomnieć chcemy poprzez znakomity spektakl Teatru Bagatela zatytułowany „Ostatnie 300 metrów”. Zapraszamy w niedzielę 27 listopada o godz. 17.00 do Studia im. Romany Bobrowskiej i do słuchania Radia Kraków – spektakl będzie transmitowany na antenie.

 „Ostatnie 300 metrów” w reżyserii Bartosza Kulasa (który jest również autorem scenografii i projekcji) i według scenariusza Patrycji Babickiej i Magdaleny Zarębskiej-Węgrzyn to spektakl będący próbą odtworzenia owianych tajemnicą od ćwierćwiecza chwil kończących życie himalaistki. Ostatni kontakt z Rutkiewicz miał miejsce tuż pod szczytem Kanczendzongi. Czy zdobyła swój dziewiąty ośmiotysięcznik – nie wiadomo. Ten czas, którego nigdy nie poznamy, jest tematem przedstawienia, które swoją premierę miało w 2018 roku na kameralnej scenie Teatru Bagatela. Twórcy poszukują odpowiedzi na pytanie o ostatnią drogę Wandy Rutkiewicz zarówno w wymiarze realistycznym, jak i symbolicznym. W przejmującej roli Wandy Rutkiewicz zobaczymy i usłyszymy Lidię Olszak.

Scenariusz (…) jest wypadkową dostępnych publikacji na temat życia i osoby Wandy. Czasem z nimi dyskutuje, czasem obraca je o 180 stopni na własne potrzeby, jednak niewątpliwie jest próbą reinterpretacji mitu Rutkiewicz. Wieńcząca go scena, na którą mógłbym patrzeć w nieskończoność, ukazuje nam zwycięstwo Wandy Rutkiewicz w najpiękniejszej, ale i zarazem najtrudniejszej walce człowieka, jaką jest życie samo w sobie. [Łukasz Mucha, „Inspirowani Tatrami”]

Wanda Rutkiewicz była pierwszą kobietą, która zdobyła drugi co do wysokości ośmiotysięcznik na świecie, K2. Jako pierwsza Polka i pierwsza Europejka stanęła na szczycie „dachu świata”, czyli Mount Everestu. Zaginęła na stokach Kanczendzongi 12 maja 1992 roku na wysokości około 8200 metrów. Miała wówczas 49 lat. Jej ciała nigdy nie odnaleziono. 26 maja 1992 roku agencja Reutera podała komunikat o zaginięciu Wandy Rutkiewicz. Za oficjalną datę jej śmierci uznano 13 maja – pierwszy dzień, w którym nie nawiązano z nią kontaktu przez radiotelefon.

 

Trailer:

 

Fanpage:

www.facebook.com/Ostatnie300metrow

 

„Ostatnie 300 metrów”. Historia inspirowana życiem Wandy Rutkiewicz.

Niedziela, 27.11, godz. 17.00, Studio im. Romany Bobrowskiej – zaproszenia na antenie.

Transmisja spektaklu w Radiu Kraków.

 

W roli Wandy Rutkiewicz – Lidia Olszak.

Scenariusz: Patrycja Babicka, Magdalena Zarębska-Węgrzyn.
Reżyseria, scenografia, projekcje: Bartosz Kulas.
Kostiumy: Małgorzata Chruściel.
Muzyka: Łukasz Pieprzyk.
Produkcja: Teatr Bagatela.

 

bon.png (82 KB)