|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

"Niespodzianka"

Premiera najnowszego słuchowiska Radia Kraków odbyła się 1 kwietnia w Studiu im. Romany Bobrowskiej i na antenie Radia Kraków.

Słuchowisko powstało na podstawie dramatu Karola Huberta Rostworowskiego, wyreżyserował je Łukasz Fijał, a zagrali: Dariusz Gnatowski, Ewa Kolasińska, Aleksander Talkowski Adrianna Kućmierz oraz Andrzej Róg. Muzykę do słuchowiska skomponował i wykonał na żywo Łukasz Rudnicki. Premiera z udziałem publiczności odbyła się 1 kwietnia  w Studiu im. Romany Bobrowskiej. Premierze towarzyszyła uroczystość wręczenia nagród Radia Kraków za najważniejsze wydarzenia kulturalne roku 2018: Marek i Supermarki Radia Kraków.

 

„Na bidę patrzyć nie wystarca. – Trza z niom jak z własnom babom. – W łóżku, za stołem – wsendy. Dopiro woncas się wi, co ona jes i być potrafi.” - Ojciec, Niespodzianka, akt III

Kiedy Rostworowski zmarł w 1938 roku, nazywany był „następcą Wyspiańskiego” i był jednym z najważniejszych dramatopisarzy Młodej Polski i międzywojnia. Rostworowski jest mi bliski, bo znajduję u niego rozważania nad polską tożsamością, odwołania do naszej historii i tradycji (ale też jej chłodną krytykę), trafne diagnozy „polskości”, umiejętność tworzenia jaskrawych, wiarygodnych postaci studentów, profesorów, alkoholików, robotników, artystów. Autor stawia swoich bohaterów w skrajnych sytuacjach, bywa dla nich okrutny, nie stroni od czarnego humoru, i nade wszystko – nie stosuje niepotrzebnych słów.

Irena Solska mówiła, że role Rostworowskiego są jak „dobrze dopasowane buty”. Aktorka grała Matkę w Niespodziance, która jest najwybitniejszym dramatem pisarza. Historia dzieje się w biednej podkrakowskiej wsi. Ojciec alkoholik, znerwicowana matka, nastoletnia córka bez perspektyw na przyszłość, syn - student, na którego wykształcenie wydano cały majątek, starszy syn w Ameryce, od kilku lat nie daje znaku życia. Pewnego wieczora rodzice zastają w domu przybysza, nieznajomego, który zasnął, a w jego bagażu znajdują mnóstwo pieniędzy. Czy można go zamordować aby zapewnić byt własnym dzieciom i przestać żyć w nędzy? W dramacie jest wiele kolejnych „niespodzianek”. Utwór bywa porównywany do „Króla Edypa”; jest odczytywany jako opowieść o tragedii losu ludzkiego, w której artysta stawia fundamentane pytana o miłość, życie i śmierć. A wszystko dzieje się pod Krakowem, a opowiedziane jest w trzech dialektach: gwarze podkrakowskiej wsi, dialekcie żydowski i nowomowie intelektualistów.

Rostworowski jest bardzo „krakowski”; mieszkał na ul. św. Jana, później na Salwatorze. Akcja wielu jego dramatów dzieje się w Krakowie, zaś w „Zmartwychwstaniu” autor „ożywił” pomnik Mickiewicza stojący na krakowskim Rynku: wieszcz rusza w Polskę i obserwuje zmartwychwstałą ojczyznę, odrodzoną w 1918 roku w wyniku „Wojny powszechnej za wolność ludów”, o którą modlił się w „Litanii pielgrzymskiej.” Właśnie przypada 90. rocznica napisania „Niespodzianki”, a diagnozy o nas samych formułowane przez Rostworowskiego brzmią zaskakująco aktualnie.

Słuchowisko poświęcamy pamięci Marii Rostworowskiej.

„Niespodzianka” – słuchowisko na podstawie dramatu Karola Huberta Rostworowskiego

Premiera: 1 kwietnia 2019, godz. 19.00, Studio im. Romany Bobrowskiej Radia Kraków
Wystąpią: Dariusz Gnatowski (Ojciec), Ewa Kolasińska, (Matka), Aleksander Talkowski (Franek), Adrianna Kućmierz (Zośka), Andrzej Róg (Bramek)

Reżyseria: Łukasz Fijał

Muzyka: Dawid Rudnicki

Realizacja radiowa, asystent reżysera: Wojciech Gruszka

Redakcja: Justyna Nowicka

Transmisja słuchowiska na antenie Radia Kraków / transmisja wideo na www.radiokrakow.pl

Premierze towarzyszyć będzie uroczystość wręczenia nagród Radia Kraków za najważniejsze wydarzenia kulturalne roku 2018: Marek i Supermarki Radia Kraków.

 

Partner: Kraków Airport

84%
16%