W niedzielę, 31 maja rozpoczął się 60. Krakowski Festiwal Filmowy, który w tym roku  całości odbywa się w sieci. W uroczystej gali inaugurującej tę wyjątkową odsłonę festiwalu wzięli udział laureaci pierwszej edycji: Witold Giersz oraz Jerzy Hoffman, reżyser filmu otwarcia “Pollywood” Paweł Ferdek, a także Prezydent Miasta Krakowa, Jacek Majchrowski.

“Ten festiwal jest szczególny, bo jubileuszowy. Ale nie będzie sześćdziesięciu tortów przy pobliskim skwerze Andrzeja Wajdy. Nie będzie toastów, nie będzie koncertu w teatrze Słowackiego, ale będzie piękny program, który wypełnimy od początku do końca, nad którym pracowaliśmy przez ostatnie sześć miesięcy” - powitał gości przed ekranami we własnych domach dyrektor festiwalu, Krzysztof Gierat. 

Podczas ceremonii odbył się pokaz filmu animowanego „Mały western” Witolda Giersza oraz filmu dokumentalnego „Dwa oblicza Boga” Jerzego Hoffmana i Edwarda Skórzewskiego, które zostały nagrodzone w Krakowie w 1961 roku. Obaj twórcy wirtualnie wzięli udział w uroczystości dzięki nagraniom wideo.

Prezydent Miasta Krakowa, Jacek Majchrowski tradycyjnie już otworzył festiwal. "To nie tylko jeden z najstarszych, ale też najważniejszych i najlepszych festiwali tego typu na świecie. - podkreślił. - “To miejsce debiutu wielu wybitnych reżyserów. To historia polskiego dokumentu, to coś, co śmiało można nazwać ikoną polskiego filmu"

Po prezentacji wszystkich składów jurorskich każdego z czterech festiwalowych konkursów filmowych odbył się seans filmu “Pollywood” Pawła Ferdka. Projekcja tego pełnometrażowego dokumentu, który bierze udział w konkursie polskim odbyła się w wypełnionej po brzegi wirtualnej sali kinowej, a po projekcji reżyser na żywo odpowiadał na pytania widzów.

To była wyjątkowa ceremonia, którą poprzedził dzień obfitujący w pokazy premierowych filmów, a także spotkania z twórcami, bohaterami i jurorami. Internetowe sale festiwalowe pękały w szwach, świetna frekwencja dopisywała na wydarzeniach towarzyszących, a publiczność aktywnie włączała się w dyskusje.

Przed widzami festiwalu tydzień filmowych doznań wypełniony projekcjami najnowszych i najciekawszych filmów dokumentalnych, animowanych i krótkometrażowych fabuł z polski i z całego świata. W ramach ponad 190 seansów pokazanych zostanie ponad 170 filmów. Codziennie na widzów czekają też transmisje spotkań z twórcami i wyjątkowe wydarzenia specjalne.

Nagranie gali otwarcia festiwalu można ponownie obejrzeć na kanale YouTube Krakowskiej Fundacji Filmowej: https://www.youtube.com/watch?v=nnMUFVEGjGE&feature=youtu.be&fbclid=IwAR3fpmOEEsiYQWKD82GmYcSt_zcZCOwg1NFNV-BV7HkfZ3GR0e705E3RRk0 .

Zapraszamy uczestników festiwalu do wirtualnej grupy na Facebooku, gdzie dzielimy się opiniami i wrażeniami oraz gdzie publikowane są ciekawostki na temat filmów z programu: https://www.facebook.com/groups/230563351368546/

Krakowski Festiwal Filmowy jest na ekskluzywnej liście wydarzeń kwalifikujących do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategoriach krótkometrażowych (fabuła, animacja, dokument) oraz pełnometrażowego filmu dokumentalnego, a także rekomenduje do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach.

Jubileuszowy 60. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w całości w sieci! Najnowsze filmy dokumentalne, animowane i krótkie fabuły ze świata, oczekiwane polskie premiery, a także spotkania z twórcami będą dostępne online, bez wychodzenia z domu. Szczegółowy program jest dostępny na stronie festiwalu www.krakowfilmfestival.pl

60. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie online się w dniach od 31 maja do 7 czerwca 2020.