Już za miesiąc w Nowohuckim Centrum Kultury zostaną pokazane najlepsze ujęcia nagrodzone w konkursie organizowanym przez Fundację World Press Photo. Na 64. edycję konkursu napłynęło przeszło 74 tysiące zdjęć nadesłanych przez ponad 4 tysiące fotografów ze 125 krajów.

 

Zdjęciem roku została fotografia duńskiego fotografa Madsa Nissena - Pierwszy uścisk. 85-letnia pacjentka domu opieki w Sao Paulo (Brazylia) Rosa Luzia Lunardi przytula się do pielęgniarki Adriany Silva da Costa Souza. To pierwszy uścisk od pięciu miesięcy - ze względu na pandemię COVID-19 kontakty międzyludzkie zostały ograniczone do niezbędnego minimum.

Dla mnie jest to historia nadziei i miłości w najtrudniejszych czasach. Kiedy dowiedziałem się o pogłębiającym się w Brazylii kryzysie związanym z negującą powagę sytuacji postawą prezydenta Bolsonaro poczułem, że trzeba działać. - Mads Nissen

Wśród laureatów konkursu znaleźli się Polacy: Karolina Jonderko -  II miejsce w kategorii projektów długoterminowych (fotoreportaż „Odrodzenie” opowiadający o kobietach, które opiekują się lalkami do złudzenia przypominającymi niemowlęta), Natalia Kepesz – III miejsce w kategorii Portrety (cykl reportażowych zdjęć portretowych pod tytułem „Niewybuch” przedstawiających polski, młodzieżowy obóz militarny) oraz Tomasz Markowski – III miejsce w kategorii Sport (dynamiczne zdjęcie kraksy rowerowej podczas Tour de Pologne). 

 

Uwaga – na ekspozycji World Press Photo niektóre fotografie są drastyczne, mogą wzbudzać lęk oraz poczucie niepokoju. Wejście na wystawę na własną odpowiedzialność, dzieci – pod opieką dorosłych.

 

WORLD PRESS PHOTO – 64. edycja

10 września - 5 października 2021 r.

czynna codziennie od 11.00 do 19.00, Biała Galeria CENTRUM NCK

wernisaż wystawy – 9 września (czwartek), g. 18.00 - wstęp na podstawie zaproszeń

 

Wystawa odbywa się w ramach wydarzenia SIŁA FOTOGRAFII

 

Bilety:

15/10 zł - bilet na wystawę WORLD PRESS PHOTO

30/25 zł - bilet łączony na wystawy: WORLD PRESS PHOTO, Galeria Jerzego Dudy-Gracza, Galeria Zdzisława Beksińskiego