Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Msza uroczysta na zakończenie 76. sezonu artystycznego Filharmonii Krakowskiej

  • Wioleta Rapacz
  • Patronaty
  • date_range Czwartek, 2021.06.24 13:13 ( Edytowany Czwartek, 2021.06.24 13:23 )
  • Data wydarzenia: 2021-06-25 19:30
  • money Wydarzenie biletowane
76. sezon artystyczny Filharmonii Krakowskiej zwieńczy wykonanie Missy solemnis Ludwiga van Beethovena – w piątek 25 czerwca 2021 roku o godz. 19.30 i w sobotę 26 czerwca br. o godz. 18.00.

fot. K. Kalinowski

Orkiestrę i Chór Filharmonii Krakowskiej poprowadzi światowej sławy włoski dyrygent i dyrektor artystyczny Rossini in Wildbad. Belcanto Opera Festival w Niemczech – Antonino Fogliani, w partiach solowych wystąpią Iwona Sobotka – sopran, Anna Radziejewska – alt, Rafał Bartmiński – tenor oraz bas, Eugenio Di Lieto.
Uwielbiany na całym świecie utwór powstał z myślą o wykonaniu go podczas uroczystości z okazji objęcia w 1819 roku arcybiskupstwa ołomunieckiego przez Rudolfa Johanna Habsburga – mecenasa i przyjaciela Beethovena. Niestety artysta spóźnił się z oddaniem rękopisu przed ceremonią – uroczysta premiera dzieła odbyła się dopiero w kwietniu 1824 roku w Sankt Petersburgu.


W czasie pisania Mszy stadium utraty słuchu przez Beethovena było już na tyle głębokie, iż mógł on porozumiewać się z otoczeniem prawie wyłącznie za pomocą zeszytów konwersacyjnych. Dzieło to jest więc świadectwem geniuszu muzycznego kompozytora, gdyż powstało w jego umyśle i nigdy nie mogło zostać zweryfikowane przez słyszalne dźwięki.


Na partyturze Missa solemnis Ludwig van Beethoven napisał „Z serca – oby do serc trafiła”. Myśl kompozytora stała się mottem jednego z najważniejszych utworów religijnych wszechczasów, a Msza uroczysta op. 123 znalazła miejsce w sercach ogromnej rzeszy melomanów.


Nad koncertami objął patronat i wsparł finansowo Włoski Instytut Kultury w Krakowie.


Adres

Autor:
Wioleta Rapacz

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię