Organizowany już po raz czwarty Festiwal, jest jedynym wydarzeniem w Małopolsce w całości dedykowanym harfie.  Podczas IV Dni Harfy w Krakowie zaplanowano koncerty, masterclass, prelekcję dotyczącą budowy harfy oraz wystawę harf firmy Camac. Podczas koncertów będzie można poznać różne oblicza tego instrumentu.

IV Dni Harfy w Krakowie rozpoczną się 18 marca o godz. 15.00 w sali koncertowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. B. Rutkowskiego w Krakowie, gdzie Jakez François – prezes firmy Camac Harps France wygłosi prelekcje na temat budowy harfy.

Wieczorem o godz. 19.00 usłyszymy recital na harfie celtyckiej światowej sławy harfisty François Pernel.

François Pernel jest absolwentem Conservatoire de Reims. Dużą część swojej pracy poświęca pogłębianiu wiedzy dotyczącej muzyki celtyckiej. Artysta koncertuje zarówno na harfie celtyckiej, pedałowej, jak i harfie chromatycznej Philippa Volant. Jako prawdziwy ambasador harfy François z wielką swobodą wykonuje zarówno repertuar muzyki klasycznej, współczesnej, jazzowej, jak i muzykę tradycyjną. Koncertował m.in. w Irlandii, USA, Holandii, Niemczech czy Izraelu.

W niedzielę 19 marca od godz. 11.00 François Pernel poprowadzi kursy mistrzowskie dla uczniów z całej Polski grających na harfie celtyckiej.

Festiwal zakończy wyjątkowy koncert zatytułowany „Jazz Night”, który odbędzie 19 marca o godzinie 17.00. W Sali koncertowej Szkoły Muzycznej I i II st. wystąpi wybitny harfista łączący muzykę jazzową z tradycyjną muzyką kolumbijską: Edmar Castaneda.

 Edmar Castaneda znakomicie łączy tradycyjny jazz z różnorodną gamą stylów i gatunków. Ugruntował miejsce harfy w jazzie wprowadzając innowacyjną technikę i wyjątkową kreatywność.  Wśród artystów z którymi współpracował są: Sting, Bela Fleck, John Scofield, Ricki Lee Jones, Hiromi, John Patitucci, Pedrito Martinez, Marcus Miller, Gonzalo Rubalcaba, Ivan Lins, The Yellowjackets, Paco De Lucia i wspierający go wybitny Paquito D’Rivera. D’Rivera stwierdził, iż Edmar „ma ogromny talent, wszechstronność i charyzmę, wydobył harfę z cienia i stał się jednym z najbardziej oryginalnych muzyków Wielkiego Jabłka”

Festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa harf firmy Camac.

Wszystkie wydarzenia odbywają się w Szkole Muzycznej I i II st. im. B. Rutkowskiego w Krakowie ul. Józefińska 10, 30-529 Kraków

 

Strona wydarzenia:

www.facebook.com/dniharfy

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Wymagana rezerwacja miejsc. Rezerwacji można dokonać́: dniharfy2023@gmail.com