Radio Kraków
 • A
 • A
 • A

Wielki finał licytacji na rzecz Chorwacji!

Zakończyła się licytacja na rzecz pomocy Chorwacji w odbudowie zniszczonych w trzęsieniu ziemi zabytków. Wylicytowano aż 15 500 zł! Chorwacja to jeden z najczęściej wybieranych przez Polaków kierunków wakacyjnych. Urzeka pięknem krajobrazu oraz wyjątkowymi zabytkami! Niestety podczas dwóch trzęsień ziemi, jakich doświadczyli Chorwaci w 2020 roku, zostało uszkodzonych aż 26 tysięcy budynków! Ucierpiały zarówno zabytki, jak i szkoły, szpitale czy kościoły. Teraz mamy okazje pomóc temu krajowi w odbudowie choć części z nich. Licytacja organizowana przez Konsulat Republiki Chorwacji i Radio Kraków to nie tylko wsparcie finansowe, ale również uwrażliwienie mieszkańców Krakowa i całej Małopolski na losy zniszczonej w trzęsieniu ziemi Chorwacji i jej mieszkańców.

Do wylicytowania były niezwykłe i atrakcyjne fanty! Na radiowym FB można było licytować koszulki z autografem Luki Modrićia i Zbigniewa Bońka, chorwacką piłkę podarowaną przez Konsula Honorowego w Polsce; no i to, co lubimy najbardziej: tygodniowy pobyt dla całej rodziny na czterogwiazdkowym campingu w Chorwacji, wejście na Mnicha z przewodnikami tatrzańskimi oraz profesjonalny kurs golfa!

Wielki finał licytacji odbył się 23 czerwca na antenie oraz na FB Radia Kraków.

Rozstrzygnięcie licytacji każdego z 6 fantów głównych:

 1. Piłka w barwach Chorwacji przekazana przez Konsula Honorowego Republiki Chorwacji
  - od godziny 15.00 do 16.00. Wylicytowane za 750 zł

 2. Profesjonalny kurs golfa przekazany przez Royal Kraków Golf & Country Club
  - od godziny 15.00 do 16.00. Wylicytowane za 800 zł

 3. Koszulka Luki Modricia z autografem
  - od godziny 16.00 do 17.00. Wylicytowane za 2900 zł

 4. Wycieczka z przewodnikiem krakowskiego Koła Przewodników Tatrzańskich na szczyt Mnich w polskich Tatrach
  - od godziny 16.00 do 17.00. Wylicytowane za 1300 zł

 5. Koszulka Zbigniewa Bońka z autografem
  - od godziny 17.00 do 18.00. Wylicytowane za 555 zł

 6. Tygodniowy pobyt wakacyjny w Chorwacji w domku mobilnym dla 7 osób (5 dorosłych i 2 dzieci) na kempingu Belvedere (4*) w miejscowości Seget Vranjica obok Trogiru przekazany przez Mediteran Travel
  - od godziny 17.00 do 18.00. Wylicytowane za 7000 zł

  Oprócz fantów głównych do wylicytowania  były „fanty-niespodzianki”:

  - jednodniowe pobyty w Termach Szaflary

  - książki podróżnicze E. A. Lisowskich z autografami

  - bilety na koncert charytatywny Zespołu Pieśni i Tańca „LADO” w ICE Kraków, 29.06

  - książki kulinarne R. Makłowicza z autografami


  Dokładny opis idei licytacji:

  W niedzielny poranek, 22 marca 2020 roku mieszkańców Zagrzebia zbudziło silne trzęsienie ziemi o sile 5,5 w skali Richtera. W konsekwencji 26 tysięcy budynków zostało mocno uszkodzonych, w tym wiele budynków zabytkowych, szpitali, szkół i kościołów oraz wiele budynków użyteczności publicznej. Wyrządzone szkody szacuje się na 46 miliardów złotych, co stanowi około 60% budżetu chorwackiego państwa i przewyższa wszystko, czego doświadczyła wcześniej Chorwacja.

  Również w dniu 28 grudnia 2020 roku, mieszkańców Sisaku i Petrinji zbudziło silne trzęsienie ziemi. Największe zniszczenia dotknęły zabytkowe części miast, mniejsze objęły niemal całe miasta i okolice.

  Tragedia ta wydarzyła się w jednym z najbardziej przyjaznych Polsce krajów Europy. W kraju mającym wspólne słowiańskie korzenie, podobny język, religię i kulturę, czy historię długotrwałych walk o niepodległość. W kraju, który jest ulubionym miejscem setek tysięcy polskich rodzin przyjeżdżających nad chorwacki Adriatyk, dla jego piękna ale również dla poczucia pełnego bezpieczeństwa i spotkania przyjaznych sobie ludzi.

  Kiedy poprzednie trzęsienie ziemi nawiedziło Zagrzeb i okolice, a zdarzyło się to w 1880 roku i niemal całkowicie zrujnowało ówczesny Zagrzeb, jego kościoły i zabudowania, z pomocą ruszyli licznie Polacy, głównie mieszkańcy Krakowa i Lwowa, ówczesnej Galicji.

  Idąc śladami poprzedników z roku 1880 Konsulat Republiki Chorwacji organizuje akcję zbiórki pieniężnej, dołączając do innych z pomocą w odbudowie zniszczonych zabytkowych obiektów.

  W ramach akcji pomocy Chorwacji odbędzie się:

  - licytacja przedmiotów przekazanych przez Małopolan organizowana przez konsulat i Radio Kraków,

  - koncert charytatywny chorwackiego Zespołu Pieśni i Tańca „LADO” z gościnnym występem zespołu Śląsk 29 czerwca o godz. 19:00 w Centrum Kongresowym ICE w Krakowie.

  - koncert charytatywny organizowany przez Filharmonię Krakowską, z udziałem chorwackiej pianistki Mia Pećnik, pod batutą światowej sławy chorwackiego dyrygenta Mladena Tarbuka, pod patronatem marszałka Małopolski Witolda Kozłowskiego. Koncert odbędzie się 9 października 2021 roku.

  Środki finansowe zebrane z tych trzech akcji zostaną przeznaczone na odbudowę zabytkowego budynku w Zagrzebiu i na odbudowę szkoły muzycznej w Petrinji.

  Według przewidywań Ministerstwa Turystyki i Sportu Chorwacji ten kraj odwiedzi w tym roku  1,1 miliona turystów z Polski, o 10 procent więcej niż w rekordowym roku 2019. Chorwacja to jeden z najczęściej wybieranych kierunków wakacyjnych przez Polaków. Pomóżmy w jego odbudowie!


  Organizatorami licytacji jest Konsulat Republiki Chorwacji oraz Radio Kraków.
Pliki

download
regulamin-konkursu-dla-chorwacji.docx (33 KB)
Opracowanie:
Jowita Gałka-Kucharska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię