|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Antoni Krupa: Więc wędrowałaś tak... (recenzja)

"Więc wędrowałaś tak..." to kolejny album muzyka i wieloletniego dziennikarza Radia Kraków, a zarazem jednej z najbardziej barwnych postaci muzycznego Krakowa. Antoni Krupa, przed laty znany m.in. jako muzyk zespołu Marka Grechuty, The Lessers i Jazz Band Ball Orchestra, jest też autorem świetnej książki-albumu "Miasto błękitnych nut”, ale przede wszystkim animatorem i komentatorem krakowskiej sceny muzycznej, promującym nowych obiecujących wykonawców bluesa i okolic.

Pamiętany z wspaniałego albumu "Amela" (2012), muzyk i znawca bluesa, już w 2018 roku przypomniał o sobie albumem"Evening" nagranym wraz z  Agatą Ślazyk i Stefanem Błaszczyńskim, firmowanym szyldem The New Lessers nawiązującym do działającego w latach 60-tych zespołu.
"Więc wędrowałaś tak..." to płyta autorska, nagrana i wyprodukowana w okresie kwiecień-czerwiec 2019 przez Antka Krupę w Studio Radia Kraków z reżyserem dźwięku, Wojciechem Gruszką.

Krakowskiemu bluesmanowi towarzyszy gitara i harmonijka ustna, a na program albumu złożyły się zarówno kameralne wersje własnych kompozycji znanych z albumu "Amela" (w tym przygotowanych wspólnie z nieodżałowanym Jarkiem Śmietaną:"Nie zaznasz szczęścia" i "Ostatni blues"), jak wyposażone w polskie przekłady tekstów (Jakub Olesiński-Krupa) utwory: Jimiego Hendrixa ("Little Wing"), The Rolling Stones ("Paint It Black") i Johna Mayalla ("Jenny"). Są też dwa utwory mające swą premierę fonograficzną: "Mgła" i "Balansujemy" (zwieńczony gitarowym cytatem z pomnikowego "Stairway To Heaven").

Utwór tytułowy będący nową polskojęzyczną wersją "Little Wing"Hendrixa, w dwóch wersjach stanowi koncepcyjną klamrę wdzięcznie spinającą cały program.

Częściej melodeklamowanym zachrypniętym głosem niż śpiewanym tekstom, towarzyszy raz gitara elektryczna, raz akustyczna, a w kliku przypadkach (m.in. "Nie zaznasz szczęścia"i "Ostatni blues") także harmonijka ustna.

Antoni Krupa jest artystą z założenia tworzącym dla grona swych wiernych odbiorców, dlatego każdy jego projekt pozbawiony jest choćby nikłego śladu komercyjnego blichtru, za to pełen autentycznych uczuć i emocji.

Taka właśnie jest ta płyta. Nie znajdziemy na niej wirtuozerskich popisów gitarowych, czy "zrzucających papcie z nóg" solówek. Zresztą sam muzyk do swej twórczości podchodzi z wielkim dystansem twierdząc iż tak naprawdę: "nie potrafi ani grać ani śpiewać".

Bluesowy bard i prawdziwy współczesny trubadur od czasu do czasu wędrujący po Polsce z gitarą po kameralnych klubach i scenach, ofiarował nam piękną i autentyczną bluesową płytę, skłaniającą do refleksji i zadumy, a jednocześnie pełną emocji i prawdziwych niczym nie skażonych uczuć.

Album ukazał się 13 lipca 2019.

 

 

 

 

Robert Ratajczak, longplayrecenzje.blogspot.com

50%
50%