Radio Kraków

Muzeum KL Plaszow

Tak będzie wyglądało Muzeum KL Plaszow

Na nowe Muzeum-Miejsce Pamięci KL Plaszow i wystawy stałe jeszcze trochę poczekamy

Na terenie dawnego nazistowskiego obozu koncentracyjnego w Krakowie powstaje nowe Muzeum-Miejsce Pamięci KL Plaszow. Zobaczymy tam nowe wystawy stałe dotyczące historii obozu, wytyczone zostaną nowe i odnowione już istniejące ścieżki dla zwiedzających.

Konflikt magistrat - mieszkańcy wokół Miejsca Pamięci KL Plaszów

Kraków rozpoczął oczyszczanie terenu pod budowę Miejsca Pamięci KL Plaszów, ale mieszkańcy i aktywiści domagają się wstrzymania prac na 90 dni. Jak mówią - planowana wycinka ponad 550 drzew to dewastacja zieleni. Chcą, aby w czasie tej przerwy urzędnicy jeszcze raz zastanowili się nad tym, jak pogodzić upamiętnienie pomordowanych w obozie koncentracyjnym z poszanowaniem terenu, który w planie miejscowym jest przeznaczony pod zieleń. Pierwsze drzewa poszły już pod topór, a na sobotę zapowiedziano kolejny protest.

Ogłoszono konkurs dot. aranżacji plastycznej wystawy stałej Muzeum KL Plaszow

Ogłoszono konkurs na koncepcję aranżacji plastycznej wystawy stałej w Muzeum - Miejsce Pamięci KL Plaszow w Krakowie. Ekspozycja będzie mieścić się w dwóch budynkach: w nowo projektowanym Memoriale i w zachowanym na terenie dawnego obozu zabytkowym Szarym Domu.

Teren byłego obozu KL Plaszow: zielony, bez grodzenia i biletów

Muzeum KL Plaszow przedstawiło we wtorek plany zagospodarowania terenu byłego niemieckiego nazistowskiego obozu pracy i koncentracyjnego oraz terenu bezpośrednio z nim sąsiadującego. W latach 1942-1945 więziono tam ponad 30 tysięcy osób, a liczba zamordowanych jest oceniana na około 5 tysięcy. Jak zapewniają muzealnicy - nie będzie znacznej ingerencji w obszar zielony, grodzenia, a także biletowania.

"Musimy się wreszcie uporać z jednym z najstraszniejszych miejsc w całej historii Krakowa"

Musimy się wreszcie uporać z jednym z najstraszniejszych miejsc w całej historii Krakowa - tak o przygotowywanym Muzeum-Miejsce Pamięci KL Plaszow mówi Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Krakowa. Prace nad nową instytucją mają potrwać niespełna 5 lat. Wiadomo, że powstanie tylko jeden obiekt kubaturowy - Memoriał, w którym znajdzie się m.in. część wystawiennicza. O Muzeum-Miejsce Pamięci Kraków Plaszow z Michałem Niezabitowskim rozmawiał Jacek Bańka.

Wicepremier Piotr Gliński odwiedził Muzeum – Miejsce Pamięci KL Plaszow

Muzeum KL Płaszów to jedno z ostatnich tego typu miejsc, które nie zostało właściwie zaopiekowane przez polskie państwo - mówił podczas dzisiejszej (18.08) wizyty w Krakowie Piotr Gliński, wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Na terenie obecnego Muzeum ma powstać nowa instytucja kultury pod nazwą: "Muzeum Miejsce Pamięci KL Plaszow w Krakowie. Niemiecki nazistowski obóz pracy i obóz koncentracyjny (1942-1945)". Na mocy podpisanego w marcu tego roku dokumentu zarządzać nią będą Gmina Miejska Kraków i resort kultury. Zgodnie z umową strony współprowadzące przeznaczą po 25 mln zł na realizację inwestycji muzealnej.

Muzeum KL Plaszow zaprasza wieczorem na ceremonię upamiętnienia

  • date_range 2021-08-08
Godzinę przed zachodem słońca na terenie dawnego obozu w krakowskim Podgórzu będzie można posłuchać relacji byłych więźniów. Odczytają je chętni krakowanie. Spotkanie zatytułowano "Pamięć/Zachor" - mówi Marta Śmietana z Miejsca Pamięci KL Plaszow.

Słowa ocalałych zabrzmią w KL PLaszow

  • date_range 2021-08-04
Pamięć/Zachor to wydarzenie organizowane w tym roku po raz pierwszy przez Muzeum KL Plaszow. W niedzielę 8 sierpnia na terenie byłego obozu będzie można usłyszeć przejmujące relacje byłych więźniów. Podczas spotkania fragmenty obozowych wspomnień przeczytają krakowianie.

Muzeum KL Plaszow od 1 marca jest współprowadzone przez MKDNiS

  • date_range 2021-03-05
Minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński podpisał umowę z Krakowem o współprowadzeniu nowej instytucji kultury: Muzeum - Miejsce Pamięci KL Plaszow w Krakowie. Niemiecki nazistowski obóz pracy i obóz koncentracyjny (1942-1945). Umowa obowiązuje od 1 marca 2021 do 31 grudnia 2051 r.

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię