20 kwietnia 1943 roku o godz. 9:48 roku żołnierze oddziału specjalnego Armii Krajowej „Osa-Kosa 30” przeprowadzili „Akcję Krüger”.  25 kwietnia 2022 roku o godzinie 13:35 na antenie Radia Kraków rozpocznie się pierwsza edycja Konkursu wiedzy historycznej poświęcona zamachowi na niemieckiego zbrodniarza, wyższego Dowódcę SS i Policji w Generalnym Gubernatorstwie Friedricha Krügera.

Na laureata lub laureatkę Konkursu czeka podwójna nagroda: czytnik e-booków oraz zestaw publikacji IPN. By taką podwójną nagrodę wygrać, trzeba dziś na antenie Radia Kraków poprawnie odpowiedzieć na dwa pytania. Pierwsze z nich – pytanie eliminacyjne, zdradzamy już teraz:

Jakie stanowisko w kierownictwie Generalnego Gubernatorstwa piastował SS-Obergruppenführer Friedrich Wilhelm Krüger i z powodu jakiej ważnej dla Niemców rocznicy żołnierze AK planujący na niego zamach mogli przewidywać, że 20 kwietnia 1943 roku Krüger będzie obecny w Krakowie?

Powyższe pytanie zostanie powtórzone dziś o godz. 13:35 na antenie Radia Kraków podczas audycji „O tym się mówi”, a osoba, która jako pierwsza udzieli na nie przez telefon poprawnej odpowiedzi, otrzyma pytanie finałowe, również tematycznie związane z zamachem na Krügera.