|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

HORTITERAPIA - leczenie ogrodem

Czy zastanawiali się kiedyś Państwo, jakie potrzeby może zaspokajać posiadanie ogrodu, działki, czy choćby małego balkonu z zadbanymi roślinami? Czemu otaczanie się roślinami i chęć dbania o nie są takie ważne? Dla wielu osób warunki życia w mieście, a więc przebywanie w ciągłym hałasie, wśród spalin, w ruchu i pośpiechu, są tak uciążliwe, że własny ogród wyobrażamy sobie jako zaciszne miejsce, w którym codzienny kontakt z naturą złagodzi te stresogenne doznania, czujemy się też zrelaksowani. Poza tym kontakt z roślinami i z naturą zaspokaja nasze potrzeby estetyczne – w zadbanym, pięknym, czystym otoczeniu lepiej się nam żyje, po prostu. Coraz ważniejszy dla nas staje się powrót do natury, do tego co zielone i kwitnące. Zanim zabetonowaliśmy naszą Planetę, wszyscy żyliśmy blisko natury, więc grzebanie w ziemi to taki trochę atawizm.

Fot. Barbara Błaszczyk

Na poziomie naukowym wspomina się o rosnącej roli zdrowotnej roślin, zarówno w ogrodach, jak i wewnątrz mieszkań. Z zadowoleniem obserwujemy, jak rośliny rozwijają się, kwitną, owocują. Dostrzegamy, jaki mają cykl rozwojowy i mamy możliwość obserwowania zmian związanych z porami roku. Mamy wielką satysfakcję i radość z otrzymanych plonów, jest to też sposób na fajną aktywność fizyczną i to dla osób w różnym wieku.
Przebywanie wśród roślin może mieć również działanie terapeutyczne: budzi wiarę w siebie, zachęca podejmowanie samodzielnych działań, sprzyja pokonywaniu bólu i lęków. Kontakt z przyrodą prowadzi do poznawania roślin, uczenia się odpowiedzialności, cierpliwości, systematyczności, rozwija wyobraźnię i kreatywność, zwiększa ciekawość świata, motywuje do uczenia się, zwiększa pewność siebie, obniża poziom stresu i poprawia relacje z najbliższymi.
 
Dlaczego prace w ziemi sprawiają nam tyle przyjemności?
Okazuje się, że w glebie żyją bakterie, dzięki którym możemy być szczęśliwsi. Mamy nawet na to naukowe dowody. W 2007 w czasopiśmie Neuroscience badacze z University of Bristol oraz z University College London opublikowali wyniki badań nad Mycobacterium vaccae. Jest to „dobra” bakteria glebowa, którą spożywamy lub wdychamy, gdy spędzamy czas na łonie natury. Dowiedziono, że w grupie pacjentów z nowotworami leczonych nimi odnotowano zdecydowany wzrost jakości życia. Stwierdzono, że efekt ten może być spowodowany aktywacją w mózgu neuronów zawierających serotoninę. A serotonina to przecież hormon szczęścia i jej niedobór może powodować u ludzi depresję! Odpowiedni poziom serotoniny zwiększa także zdolności poznawcze, ułatwiać naukę i wzmacniać pamięć. A więc kontakt z ziemią i z naturą jest konieczny dla naszej efektywności w pracy i podnoszenia poziomu szczęścia w pracy.
Przeprowadzono liczne laboratoryjne badania na myszach, które miały sprawdzić powyższą hipotezę. I potwierdziły! Podawanie myszom Mycobacterium vaccae zwiększało metabolizm serotoniny w korze przedczołowej (rejon mózgu odpowiedzialny za funkcje poznawcze i regulację nastroju). Te badania pokazują coś, co intuicyjnie każdy ogrodnik czuje – że zdrowy układ odpornościowy jest niezbędny do utrzymania zdrowia psychicznego.
 
Co to wszystko oznacza dla nas?
Dbanie o zdrowie, także o zdrowie psychiczne to nie tylko konieczność, ale i przywilej naszych czasów. Pamiętajmy o tym jednak, że efekt jest wzmacniany częstotliwością działań, więc im częściej zaglądasz do ogródka, tym lepiej! Ja zawsze mówiłam, że ogród lubi, jak się go odwiedza codziennie. Nawet jeśli tylko po to, żeby pogadać.

 

Barbara Błaszczyk i Anna Łoś
 

100%
0%