|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Bratki - wiosenny pewnik

Dzięki wczesnej porze kwitnienia i odporności na chłody są chętnie sadzone jako pierwsze rośliny rabatowe: do donic, skrzynek i innych pojemników balkonowo-tarasowych.

Posłuchaj audycji

Fot. Pixabay

Dostępna obecnie na rynku mnogość odmian bratków wywodzi się z krzyżówki fiołków trójbarwnych (Viola tricolor), fiołków rogatych (V. cornuta) oraz fiołków ałtajskich (V. altaica). Zazwyczaj są niewielkie (max do około 15-20 cm wysokości), rosną zwykle w formie małej kępki, ale bywają też odmiany kaskadowe, świetnie wyglądające w wiszących pojemnikach. Dawniej najłatwiej dostępne były formy wielkokwiatowe, ale od kilku lat nasze serca zdobywają formy drobnokwiatowe, ale bardzo obficie kwitnące.

fot. Pixabay

Bratek jest rośliną dwuletnią – w pierwszym roku wytwarzają liście, a dopiero w drugim kwitną, po czym zamierają. Na nic więc nasze starania, by kwitnące bratki przechować do następnego roku. Nasiona wysiewamy w czerwcu, kiedy siewki podrosną i mają kilka liści, pikujemy je pojedynczo do doniczek. Na miejsce stałe w ogrodzie można je posadzić już jesienią, we wrześniu, październiku. Jeśli zamierzamy wypełnić nimi rabatę, to trzeba ich przewidzieć około 16 szt. na każdy m kwadratowy (lub więcej!). Te, które będą zimować donicach na balkonie, trzeba lekko osłonić matą słomianą. Tych rosnących w ogrodzie w zasadzie nie trzeba przykrywać, ale nie zaszkodzi lekkie okrycie z gałązek iglastych. Zazwyczaj jednak sadzimy je wraz z wiosennymi porządkami w ogrodzie, czyli w marcu lub na początku kwietnia.

fot. B. Błaszczyk

Na rabacie czy w donicach można je komponować z niskimi trawami ozdobnymi lub różnymi roślinami cebulowymi – hiacyntami, tulipanami, szafirkami. W donicach mogą mieć za towarzystwo również stokrotki, niezapominajki. Mogą to być zarówno kompozycje stonowane (biało-niebieskie, żółto-białe) jak i kontrastowe zestawienia bordowych bratków z różowymi stokrotkami. Naprawdę można tu poszaleć… wszak to kompozycja tylko na chwilę, zanim nie posadzimy roślin rabatowych letnich. Bratki słabo wyglądać zaczynają wtedy, kiedy zaczynają się wiosenne bardzo ciepłe dni i wtedy jest to sygnał do ich wymiany na takie rośliny, którym upały niestraszne.

Nie są wymagające, ale do intensywnego kwitnienia potrzebują odpowiedniego zasobu składników pokarmowych w glebie, więc najlepiej sadzić je do żyznego podłoża. Niech też ono będzie niezbyt zwięzłe, ciężkie i o odczynie lekko kwaśnym. Oczywiście wystarczy zwykła ziemia ogrodowa, lekko wymieszana z uniwersalnym podłożem do roślin balkonowych. Dobrze rosną w pełnym słońcu, ale będą tolerować również półcień.
Gleba powinna być stale lekko wilgotna, ale nie mokra, bo bratki mają delikatne korzenie, które łatwo zagniwają. Kupując bratki, sprawdzajmy, w jakim stanie jest bryła korzeniowa i korzenie. Bywa, że są przerośnięte i są zbite w gęsty filc, który utrudnia przyjmowanie na rabacie. Taki filc trzeba koniecznie rozluźnić przez nacięcie na krzyż.

W czasie, kiedy rosną u nas, trzeba je zasilać nawozem do roślin kwitnących, by tych kwiatów zapewnić sobie mnogość. Żeby kwitnienie było obfite trzeba też usuwać przekwitłe kwiaty, co jest szczególnie ważne w przypadku odmian o kwiatach dużych. Te drobnokwiatowe czyszczą się w zasadzie same. Usuwanie przekwitłych kwiatów uniemożliwia również zawiązywanie nasion, a to zapewnia pojawianie się kolejnych pąków kwiatowych i obfite kwitnienie.

Kwiaty bratków są jadalne – można ich używać do dekorowania sałatek wiosennych lub innych dań, w których będzie można je zjeść.

fot. Pixabay

 


B.Błaszczyk i A.Łoś

0%
0%