Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Audycja z dn. 21.12.2014 r.

ZAGADKA REGIONALNA (21.12.)

 

Architekt, rzeźbiarz, dyrektor Państwowej Szkoły Przemysłu Drzewnego w Zakopanem, syn znanego krakowskiego architekta Tadeusza.

Urodził się w 1887 r. w Krakowie zmarł przed 82 laty 21 grudnia 1932 r. w Warszawie. Absolwent krakowskiego gimnazjum im. króla Jana III Sobieskiego, studiował architekturę w Zurichu oraz  rzeźbę w Paryżu. Pierwszym  jego sukcesem  było zwycięstwo w 1912 r. w konkursie na projekt mieszkań robotniczych w Krakowie.  

Ważniejsze jego realizacje to:  
gmach Instytutu Propagandy Sztuki w Warszawie,
skocznia narciarska Wielka Krokiew  w Zakopanem,
schroniska tatrzańskie: nad Morskim Okiem i  nieistniejące już w tej postaci na  Hali Gąsienicowej i w  Dolinie Pięciu Stawów Polskich,
mauzoleum  Jana  Kasprowicza na Harendzie w Zakopanem,  
odbudowa i rozbudowa kościoła św. Jana Chrzciciela w Radłowie.
Zgodnie z ostatnią wolą spoczywa na starym cmentarzu na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem.

 

Proszę podać jego imię i nazwisko.

ADRES INTERNETOWY: [email protected]
                                                do godz. 7.30 dnia 21.12.14 r.

 

UPOMINKI:

3 egzemplarze „Monografii Słomnik” KLAUDII  SKRĘŻYNY
3 egzemplarze płyty CD  „Kapela Hanki Wójciak na Święta”.

 

 

 

W NIEDZIELĘ 21 GRUDNIA W PROGRAMIE:

KLAUDIA SKRĘŻYNA pochodzi ze Słomnik. Jest historykiem, obecnie przygotowuje rozprawę doktorską na temat Słomnik i wsi należących do klucza dóbr królewskich w okresie nowożytnym.
Przed dwoma laty Miejsko-Gminne Centrum Kultury wydało pierwszą część monografii miasta, autorstwa Klaudii Skrężyny, druga powinna ukazać się pod koniec 2015 r.

 

fot. Jarosław Kruk/wikipedia

 


 

W Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni czynna jest wystawa malarstwa ADAMA FAGLIO  "Dziś są moje urodziny".

Adam Faglio (rocznik 1954) urodził się w Nowym Wiśniczu, dlatego najchętniej o sobie mówi "malarz z Wiśnicza". Absolwent  Liceum Ogólnokształcącego w Bochni, pracował w różnych zawodach i instytucjach, najdłużej w konserwacji zabytków w kraju i za granicą (między innymi w stolicy Estonii Tallinie oraz kilku niemieckich miastach).
Cały czas malował i pokazywał swoje prace na wystawach. W 1983 roku komisja Ministerstwa Kultury i Sztuki wydała mu zaświadczenie stwierdzające fakt wykonywania zawodu artysty malarza. Od roku 1991 zajmuje się wyłącznie malarstwem.

 

Adam Faglio

 


 

Mija sto lat od bitwy pod Łowczówkiem stoczonej z Rosjanami od 22 do 25 grudnia 1914 r. przez I Brygadę Legionów, walczącą u boku armii austro-węgierskiej.
Dramatyczne wydarzenia  tamtego Bożego Narodzenia przypomina regionalista z Tuchowa Józef Kozioł autor publikacji "Straceńców los, czyli o legionistach spod Łowczówka".

Cmentarz Legionistów Polskich nr 171 w Łowczówku. Fot. Paweł Opioła/wikipedia

Autor:
Jan Stępień

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię