Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Sensacyjne odkrycie na Babiej Górze. Chodzi o kwiaty z rodziny astrowatych

Sensacyjne odkrycie na Babiej Górze. Chodzi o dwa nowe endemiczne, czyli występujące wyłącznie na danym terenie, gatunki jastrzębca. To kwiaty z rodziny astrowatych. Pierwszy otrzymał nazwę Hieracium babiogorense, a drugi - Hieracium besseri - wyjaśnia Tomasz Pasierbek, dyrektor Babiogórskiego Parku Narodowego.

Fot. Pixabay

Mówi Tomasz Pasierbek

Zostały one stwierdzone przez pana profesora Zbigniewa Szeląga z Krakowa, który opublikował dwa nowe dla nauki i endemiczne dla Babiej Góry gatunki. Jest to o tyle interesujące, że Babia Góra z racji swojego położenia  i niewielkiej powierzchni masywu nie obfituje w gatunki endemiczne. Każdy kolejny, który zostanie stwierdzony na Babiej Górze, jest tym bardziej interesujący dla nas.Babiogórski Park Narodowy poinformował także o rzadkiej obserwacji na swojej terenie. Ornitolodzy odnotowali pokrzewkę aksamitną. Jest to piąte stwierdzenie tego ptaka w naszym kraju.

Autor:
Magdalena Zbylut-Wiśniewska

Opracowanie:
Jowita Gałka-Kucharska

Wyślij opinię na temat artykułu


Zobacz także

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię