Powieść noblisty książką grudnia w Kole Kultury.

"Willa Triste" Patricka Modiano, w tłumaczeniu Joanny Polachowskiej (Znak)  została przez jurorów programu wybrana książka miesiąca. Niewielka powieść o młodości i rodzącym się uczuciu, historia rozgrywająca się w czasie upalnego francuskiego lata jest jedną z najważniejszych książek w dorobku tegorocznego laureata literackiej nagrody Nobla.
"Willa Triste" jest niewątpliwie poruszającą historią dorastania do samego siebie i opowieścią o śmierci, tajemnicach oraz o głodzie życia bez przywiązania do czegokolwiek. Trudno mi orzec, na ile powieść sprzed blisko czterdziestu lat jest reprezentatywna i czy na jej podstawie można wypowiadać sądy o pisarstwie Modiano. Jest w niej na pewno dużo skrytego fatalizmu, który nie pozwala jego bohaterom na szczęście.  Jarosław Czechowicz, Krytycznym okiem.

Wyboru dokonało jury w składzie:  Paulina Małochleb. Małgorzata I. Niemczyńska, Anna Marchewka, Marcin Wilk i Jarosław Czechowicz. Program prowadzi Barbara Gawryluk.

 

 

Pozostałe nominacje:

Jurij Andruchowycz, Paweł Smoleński  "Szcze ne wmerła i nie umrze"(Czarne).
Zapis rozmów prowadzonych w Berlinie przez Andruchowycza i Smoleńskiego. Opowieść o wspólnej historii, nieporozumieniach, dramatach i przelewie krwi. Najwięcej  miejsca Andruchowycz i Smoleński poświęcają aktualnej sytuacji na Ukrainie. Ukraiński pisarz opowiada ze szczegółami o wydarzeniach na Majdanie, analizuje, szuka odpowiedzi, wybiega w przyszłość. Dowiadujemy się też jak wygląda życie, również to  literackie w dzisiejszych ukraińskich miastach. Andruchowycz w rozmowie z Radiem Kraków przyznał, że ignorancja o historii sąsiada jest rozłożona po równo. "Uważam, że do dzisiaj brak nam, Ukraińcom" świadectw na przykład okresu Solidarności, czy okoliczności późniejszej drogi przez reformy. To mogłoby być zachwycające" - mówi Jurij Andruchowycz w rozmowie z Radiem Kraków.

 

 

 

Szczepan Twardoch „Drach”, Wydawnictwo Literackie
Najnowsza powieść autora nagradzanej „Morfiny”.
Drach to smok. Drach to przynależność do ziemi. Górny Śląsk to za mało, by nakreślić zasadnicze miejsce akcji książki. Znaczna jej część bowiem kryje się pod ziemią. Tam, dokąd latami po doświadczeniach frontu pierwszej wojny światowej zjeżdżał Josef Mangor, Nikodemowy pradziad i tam, gdzie pewnego dnia chciał się skryć przed hańbą i własnym okrucieństwem. Bo tylko ziemia jest sprawiedliwa, przyjmuje wszystkich i nikomu nie odmawia schronienia. Jarosław Czechowicz, Krytycznym okiem.

W Kole Kultury jurorzy wybrali  najważniejsze dla Krakowa i Małopolski  książki roku 2014.

 Paul Auster Dziennik zimowy,  Znak
 Iljas Churi   Jalo,  Karakter
 Paweł Dunin Wąsowicz Fantastyczny Kraków,  Narodowe Centrum Kultury
Mikołaj Grynberg Oskarżam Auschwitz Czarne
 Magdalena Grzebałkowska Beksińscy ,  Znak
Jace hugo-Bader Broad Peak. Długi film o miłości. Znak
 Tahar Ben Jelloun Święta noc,  Karakter
  Margaret Laurence Kamienny anioł,  Bona
  Anna Marchewka Ślady nieobecności,  Dodo Editor
 Andrzej Stasiuk Wschód,  Czarne
Zadie Smith Londyn NW , Znak
 Mariusz Szczygieł 100/XX Antologia polskiego reportażu, Czarne
Olga Tokarczuk Księgi Jakubowe,  WL
Magdalena Tulli Szum,  Znak
Paulina Wilk Znaki szczególne,  WL
 Ewa Winnicka  Angole,  Czarne

 

 

 

W drugiej godzinie programu dwoje gości i dwa literackie wydarzenia.


Krzysztof Siwczyk, poeta, wydawca, animator kultury i krytyk literacki, tym razem będzie mówic przede wszystkim o swojej poezji i ostatni tomie pt. „Dokąd bądź”, który ukazał się w Krakowie nakładem wydawnictwa a5.

http://www.radiokrakow.pl/audycje/tomy-i-tomiki/najnowsza-ksiazka-poetycka-krzysztofa-siwczyka/

Ludwika Włodek zabierze nas w podróż do Azji Środkowej. Jej książka „Wystarczy przejść przez rzekę” to opowieść o miejscach, historii, kulturze, zwyczajach, ludziach mieszkających w Kirgistanie, Uzbekistanie, Kazachstanie, Tadżykistanie.

http://www.radiokrakow.pl/audycje/tomy-i-tomiki/fascynujaca-podroz-do-azji-srodkowej/


...........................