Czym innym jest pamięć, a czym innym historia. Ale czasem zdarza się tak, że ci, którzy historię pamiętają - mieli udział w jej tworzeniu. 26 kwietnia 1988 r. w nowohuckim kombinacie metalurgicznym rozpoczął się strajk. Hutnicy żądali m.in. wyższych pensji i rekompensat podwyżek cen wprowadzonych przez władze w lutym 1988 roku.
– Bardzo zależało nam na tym, żeby ludzie odebrali ten strajk nie tylko jako nasz protest, hutników walczących o swoje sprawy, ale znacznie szerzej, dlatego dołączyliśmy postulat dotyczący rekompensat dla nauczycieli, służby zdrowia, emerytów i rencistów. Dyrekcja huty miała przygotowane pieniądze na zaspokojenie potrzeb płacowych, ale nie miała kompetencji, by prowadzić negocjacje w sprawie szerszych żądań – mówił PAP Maciej Mach, uczestnik strajku.
1 maja przybyli do kombinatu ks. Kazimierz Jancarz z ks. Józefem Orawczakiem. W Święto Konstytucji 3 maja zjawił się ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, który po odprawieniu dwóch mszy zdecydował się pozostać ze strajkującymi. Robotnicy mieli nadzieję na porozumienie, tymczasem 5 maja o godzinie 1 w nocy brygada antyterrorystyczna, funkcjonariusze ZOMO oraz funkcjonariusze SB przystąpili do pacyfikacji strajku. Zatrzymano 79 osób. Przebywający ze strajkującymi ks. Isakowicz-Zaleski po krótkim pobycie na komendzie został przewieziony do kurii metropolitalnej.
W reportażu udział wzięli: Stanisław Handzlik,Jan Ciesielski, Leszek Jaranowski, Stanisław Malara i ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Audycję zrealizowano w 2008 roku.
- A
- A
- A
"Strajk" - reportaż Ewy Szkurłat
Mija 35 lat od brutalnej pacyfikacji strajku w kombinacie w Nowej Hucie. Władza tak właśnie uczciła Dzień Hutnika.Najnowsze
-
10:47
Bartosz Batra o prawdziwej sportowej walce wypaczonej przez tzw. gale sportów walki
-
10:32
Małopolska Noc Naukowców w Tarnowie
-
10:23
W co się bawią zwierzeta???
-
09:02
Konsystorz pod przewodnictwem papieża, który mianuje nowych kardynałów, wśród nich abpa Rysia
-
08:54
W Beskidach deszczowo; warunki na szlakach dość dobre
-
08:49
Zmarł literaturoznawca i językoznawca profesor Michał Głowiński
-
08:42
10 kolejka piłkarskiej ekstraklasy. Dzisiaj zagrają zespoły z Małopolski.
-
08:02
Do 10 października można wspomóc czworonogi ze schroniska dla bezdomnych zwierząt "Rafik" w Boleławiu
-
07:59
Nowy spot przedwyborczy PiS
-
07:55
IMGW: sobota z przelotnym deszczem i temperaturą do 23 stopni Celsjusza
-
07:44
Księżyc Żniwiarzy w Białce Tatrzańskiej
-
07:37
Czas na październikowe roje meteorów - Drakonidy i Orionidy
-
07:21
W niedzielę rozpoczną się pierwsze w Chrzanowie senioralia
-
07:14
Za nami Małopolska Noc Naukowców
-
22:00
GOPR-owcy tracą cierpliwość. Apele o odpowiednie obuwie w górach trafiają w próżnię
-
21:31
Tragiczny upadek polskiego turysty z Wysokiej na Słowacji
-
20:46
Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU
-
18:19
Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF
-
15:39
#PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I
-
13:55
RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…