Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Skarby Małopolski #8 - Stary Sącz

Kolejnym przystankiem na wakacyjnej trasie Radia Kraków pod szyldem Skarbów Małopolski było miasto świętości i kontemplacji. W 1999 roku zawitał do Starego Sącza papież Jan Paweł II z ważną misją – kanonizacji świętej Kingi, czego pamiątką jest zachowany do dziś ołtarz polowy na Błoniach. Nie ściągają tutaj jednak wyłącznie pielgrzymi, ale również miłośnicy górskich wycieczek. To przecież „brama Beskidu Sądeckiego” i początek szlaków na najwyższe wierzchołki Pasma Radziejowej oraz Jaworzyny.

Bartosz Niemiec i Magdalena Zbylut-Wiśniewska / Fot. Damian Radziak

Bartosz Niemiec i Magdalena Zbylut-Wiśniewska / Fot. Damian Radziak

Turystyka

Stary Sącz nazywany jest bramą do Beskidu Sądeckiego, dlatego najpierw warto pospacerować po górach, a później odpocząć w urokliwym miasteczku. Gdzie się wybrać? Przede wszystkim na Przechybę (1173 m n.p.m.)! Szczyt słynie z pięknych widoków na Tatry i Pieniny, schroniska PTTK oraz wieży przekaźnikowej, którą dostrzec można z wielu kilometrów. Konieczne trzeba też zdobyć królową Beskidu Sądeckiego, czyli Radziejową (1266 m n.p.m.). Najwyższy szczyt tego pasma górskiego jest cały zalesiony, ale dzięki drewnianej wieży widokowej można sporo zobaczyć – otwiera nam się widok na Tatry i Pieniny, ale także pasmo Jaworzyny Krynickiej, Beskid Niski, Wyspowy i Żywiecki oraz Gorce. Pomysły na wędrówki po górach ze Starego Sącza zdradziła nam Maria Dominik, przewodnik PTTK.
Posłuchaj rozmowy z Marią Dominik Maria Dominik / Fot. Damian Radziak

Maria Dominik / Fot. Damian Radziak

„Leśne molo”

Zanim zwiedzimy centrum Starego Sącza, warto jeszcze wspiąć się na Miejską Górę. To tam znajduje się niewielki podest, z którego możemy podziwiać panoramę na miasteczko, a za Popradem można dostrzec Nowy Sącz. Miejską Górę oplata także sieć ścieżek spacerowych, a niedawno pojawiły się gigantyczne szklane kule. To symboliczne krople rosy, do których już wkrótce będzie można wejść i zdobyć wiedzę o płazach. Następnie mieszkańcy i turyści będą mogli wybrać się na spacer po „leśnym molo”. Taką nazwę zyskała już starosądecka ścieżka w koronach drzew o długości ponad 200 metrów. Atrakcja dla turystów będzie dostępna dopiero we wrześniu, ale zastępca burmistrza Starego Sącza Kazimierz Gizicki zabrał nas nieco wcześniej na krótki spacer.

Posłuchaj rozmowy z Kazimierzem Gizickim

Rynek


Po spacerze „w chmurach” docieramy do rynku w Starym Sączu, który jest jednym z nielicznych w Małopolsce, gdzie zachowały się kocie łby. Rynek otoczony jest niskimi kamieniczkami. Najstarszy budynek to „Domek na dołkach”, gdzie obecnie mieści się Muzeum Regionalne. Na rynku rośnie kilka dorodnych lip, z których najstarsza została posadzona w 1877 roku. Drzewa otaczają zabytkową, liczącą trzy wieki studnię. Kiedyś na środku rynku stał też okazały ratusz, ale spłonął podczas wielkiego pożaru w 1795 roku. Można powiedzieć, że to właśnie „wielki ogień” nadał obecny wygląd starosądeckiemu rynkowi. O szczegółach opowiedział nam Andrzej Długosz, kustosz Muzeum Regionalnego, a zarazem prezes Towarzystwa Miłośników Starego Sącza.
Posłuchaj rozmowy z Andrzejem Długoszem Andrzej Długosz / Fot. Damian Radziak

Andrzej Długosz / Fot. Damian Radziak

Oficyna Raczków


Będąc na starosądeckim rynku koniecznie trzeba zajrzeć do kamienicy pod adresem Rynek 21, gdzie znajduje się tzw. Oficyna Raczków. Bartosz Niemiec odwiedził to miejsce z Marcinem Marczykiem z Centrum Informacji Turystycznej w Starym Sączu.
Posłuchaj rozmowy z Marcinem Marczykiem z Centrum Informacji Turystycznej w Starym Sączu

Ołtarz Papieski


Stary Sącz ma dwóch patronów. Oficjalną patronką miasta jest święta Kinga, nieoficjalnym Jan Paweł II, który św. Kingę kanonizował podczas mszy na starosądeckich błoniach 16 czerwca 1999 roku. Starosądecki ołtarz polowy jest jedynym w Polsce, który nie został rozebrany po papieskiej pielgrzymce.

Sięgnijmy do archiwum Radia Kraków. Przed rokiem Marek Mędela rozmawiał z księdzem Mariuszem Żabą, ówczesnym dyrektorem Diecezjalnego Centrum Pielgrzymowania Opoka i Adamem Ziobrowskim, opiekunem ołtarza.

Posłuchaj materiału Marka Mędeli

Klasztor Klarysek


Stary Sącz rocznie odwiedza ponad 200 tysięcy pielgrzymów. Przyciąga ich jednak nie tylko ołtarz papieski, ale również klasztor klarysek. Rozmawiamy z Danutą Sułkowską, autorką książki "Za klauzurą. Starosądecki klasztor Klarysek od założenia do współczesności".
Posłuchaj rozmowy z Danutą Sułkowską Danuta Sułkowska / Fot. Damian Radziak

Danuta Sułkowska / Fot. Damian Radziak

Kulinaria

Pierogi


W Pracowni AMAR w Starym Sączu umiejętność lepienia pierogów jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. Receptury nie ma, przynajmniej oficjalnie. Wszystko robi się na oko. Tylko jeden składnik jest dokładnie wymierzony. Jaki? Najprościej rzecz ujmując - miłość do tego, co się robi.

O pracy, która jest pasją, a także o cieście idealnym i o 30 różnych rodzajach pierogów opowiada Emilia Marczyk, współwłaścicielka zakładu.
Posłuchaj rozmowy z Emilią Marczyk

Bryjka sądecka


Jak smakuje kuchnia starosądecka? Prosto i smacznie. Jedną z ważniejszych i bardziej rozpoznawalnych potraw jest bryjka, choć coraz mniej osób ją potrafi ugotować. Podstawą dla niej jest mąka razowa i słonina. Bryjkę gotowali dziś dla nas Tadeusz Olszowski, Irena Cięciel i Cecylia Janik ze Stowarzyszenia Mostki Razem i KGW Mostki.
Posłuchaj o bryjce sądeckiej

Bezpieczne wakacje


W cyklu "Bezpieczne wakacje" podejmujemy dziś nieco inny temat. Jak poruszać się po drogach historycznym samochodem? Nasze zaproszenie przyjął Paweł Tokarz ze Stowarzyszenia Miłośników Pojazdów Zabytkowych "Galicya".

Posłuchaj rozmowy z Pawłem Tokarzem

Sport i rekreacja

Bobrowisko


Kultowym miejscem na mapie Starego Sącza jest bez wątpienia „Bobrowisko”. To enklawa przyrodnicza utworzona w widłach dwóch rzek – Dunajca oraz wpadającego do niego Popradu. To tu, w ciszy i spokoju można podziwiać dziką przyrodę. Po liczącej 800 metrów ścieżce oprowadził nas Marek Kroczek, kierownik Popradzkiego Parku Krajobrazowego.

Do „Bobrowiska” w łatwy sposób można dojechać na rowerze, ponieważ tuż obok przebiegają trasy VELO Dunajec z Zakopanego oraz Euro VELO, która ciągnie się z Muszyny. Po obcowaniu z naturą można odwiedzić starosądeckie stawy rekreacyjne, gdzie jest strzeżone kąpielisko, boiska do piłki siatkowej, grillowisko czy plaża. Można też wynająć rowerki wodne i popływać po stawie, z którego rozciąga się piękny widok na najwyższe szczyty Beskidu Sądeckiego.
Posłuchaj rozmowy z Markiem Kroczkiem

Nordic walking

Nordic walking ma coraz więcej miłośników. Poprawia pracę układu sercowo-naczyniowego i oddechowego. Przyczynia się do obniżenia ciśnienia, poziomu cukru oraz cholesterolu. I to tylko część korzyści.

Do naszego studia zawitali Sławomir Szczepaniak i Julia Dziedzic ze Stowarzyszenia Aktywny Stary Sącz.

Posłuchaj rozmowy z Julią Dziedzic i Sławomirem Szczepaniakiem Julia Dziedzic i Sławomir Szczepanik / Fot. Damian Radziak

Julia Dziedzic i Sławomir Szczepanik / Fot. Damian Radziak

Agnieszka Barańska / Fot. Damian Radziak

Agnieszka Barańska / Fot. Damian Radziak

Muzyka


Muzycznie Stary Sącz rozbrzmiewa operowymi ariami i żywiołowymi koncertami orkiestr dętych.  Agnieszka Barańska rozpoczęła spacer po urokliwym miasteczku od wizyty w tutejszym Muzeum Regionalnym. W pomieszczeniu poświęconym Adzie Sari znajdziemy jej zdjęcia, przedmioty, którymi się otaczała oraz usłyszymy fragmenty arii operowych. Śpiewała je na najsłynniejszych światowych scenach, ale do rodzinnego domu w Sączu powracała chętnie. Po ekspozycji pamiątek związanych ze słynną sopranistką oprowadzał nas Andrzej Długosz - kustosz Muzeum Regionalnego.
Posłuchaj rozmowy z Andrzejem Długosz
Wielbicielom ognistych, bałkańskich brzmień Stary Sącz kojarzy się z niedalekimi Barcicami i festiwalem Pannonica, który rokrocznie gromadzi wielotysięczną publiczność z całego świata. Warto jednak pamiętać, że Sącz ma swoją własną, niezwykłą Orkiestę Miejską. Pasjonaci, którzy ją tworzą podejmują się najbardziej karkołomnych muzycznych zadań. W tych wyzwaniach prowadzi ich i pomaga dyrygent z Niemiec - Georg Weiss.
Wielbicielom ognistych, bałkańskich brzmień Stary Sącz kojarzy się z niedalekimi Barcicami i festiwalem Pannonica, który rokrocznie gromadzi wielotysięczną publiczność z całego świata. Warto jednak pamiętać, że Sącz ma swoją własną, niezwykłą Orkiestę Miejską. Pasjonaci, którzy ją tworzą podejmują się najbardziej karkołomnych muzycznych zadań. W tych wyzwaniach prowadzi ich i pomaga dyrygent z Niemiec- Georg Weiss.
Posłuchaj rozmowy z Georgiem Weissem George Weiss / Fot. Damian Radziak

George Weiss / Fot. Damian Radziak

Na koniec dotarliśmy do Pannoniki- festiwalu, który od 2013 roku stanowi wręcz światową wizytówkę tutejszych stron. Festiwal jest spotkaniem z  bogactwem kultury „panońskiej”, okazją do poznania  tradycji węgierskiej, bałkańskiej, cygańskiej i karpackiej. Oczywiście także Polskiej, bo grają tu najsłynniejsze nasze grupy takie jak Kroke, Dikanda czy Sokół Orkestar. O plejadzie gwiazd zagranicznych nie ma co wspominać, najlepiej samemu zafundować sobie ognistą zabawę „pośrodku niczego”, „w krzakach nad Popradem”- jak mawia o  umiejscowieniu wydarzenia jego organizator. Agnieszka Barańska odwiedziła Wojciecha Knapika - Dyrektora Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari i pomysłodawcę Pannoniki w nowym i zupełnie nietypowym dla Starego Sącza  miejscu.
Posłuchaj rozmowy z Wojciechem Knapikiem Wojciech Knapik / Fot. Damian Radziak

Wojciech Knapik / Fot. Damian Radziak

Autor:
Magdalena Zbylut-Wiśniewska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

3196091

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię