Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Rezerwat przyrody "Góra Stołowa im. Ryszarda Malika"

Rezerwat przyrody "Góra Stołowa im. Ryszarda Malika" położony jest w sąsiedztwie Jaroszowca w Gminie Klucze. Zajmuje obszar blisko 100 hektarów, a kolejne 100 stanowi otulina. To teren porośnięty buczynami poprzecinany wapiennymi ostańcami tworzącymi Stołową Górę, Ostrą Górę i Skałę pod Wieżą.

Fot. Marek Lasyk

Posłuchaj audycji

W Małopolsce jest to 86. rezerwat, a na terenie Nadleśnictwa Olkusz - czwarty, obok rezerwatów: Smoleń, Ruskie Góry i Pazurek. Można tam uprawiać turystykę zarówno pieszą jak i rowerową. Nie wolno jednak schodzić z wyznaczonych szlaków, ani zostawiać żadnych śladów swojej obecności.

Ryszard Malik - patron rezerwatu Góra Stołowa był pracownikiem Nadleśnictwa Olkusz i człowiekiem wyjątkowo zaangażowanym w ochronę jurajskiej przyrody. Zmarł w 2015 roku.

Skarby Małopolski w Radiu Kraków, sobota o 18:05. Goście audycji: Jan Bodziarczyk oraz Jerzy Szwagrzyk z Uniwersytetu Rolniczego, Marcin Polak - nadleślniczy Nadleśnictwa Olkusz oraz ornitolodzy Joanna Przyborowska oraz Artur Ruba. Zaprasza Magdalena Zbylut-Wiśniewska.

Autor:
Magdalena Zbylut-Wiśniewska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

3146034

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię