ZAGADKA REGIONALNA (2.03)
- A
- A
- A
"Pejzaże regionalne" Audycja z dn. 2.03.2025 r.
Wieś w gminie SZCZUROWA w powiecie BRZESKO.
W 1886 r. urodził się tam JĘDRZEJ CIERNIAK, pedagog, działacz oświatowy, organizator amatorskich teatrów ludowych, zamordowany przez Niemców 2.03. 1942 r. w PALMIRACH koło Warszawy.

Mieszkańcy tej wsi Paweł, Karolina i Stefan Mika otrzymali tytuł "Sprawiedliwych wśród narodów świata" za ratowanie w czasie II wojny światowej tamtejszych Żydów Józefa Langdorfa i Mendela Tidera.

We wsi znajduje się klasycystyczny pałac - dworek z XIX w., który do 1945 r. należał do rodziny Dąbskich. Obecnie niezagospodarowany.

Proszę podać nazwę tej wsi.
ADRES INTERNETOWY: [email protected]
do godz. 7.30 dnia 2.03.2025 r.
UPOMINKI:

książka Bartłomieja G. Sali "SEKRETY KRYNICY I OKOLIC"

książka Zdzisława Gajdy " O ulicy KOPERNIKA w szczególności, o WESOŁEJ w ogólności"

album "Cztery Pory Roku w Gminie Mszana Dolna"

tom poezji Zbigniewa Mirosławskiego " W słów oceanie. In the ocean of words"

książka Mateusza Kołodzieja " ELŻBIETA DRUŻBACKA pierwsza poetka czasów saskich"

Miała być konserwatorem mebli, ukończyła nawet szkołę w tej specjalności, ale życie potoczyło się inaczej.
JULIA DZIEDZIC, od 45 lat mieszkanka STAREGO SĄCZA, jest właścicielką kwiaciarni i prowadzi warsztaty florystyczne dla dzieci i młodzieży.

Zachęca, by przez cały rok pozyskiwać materiał (zioła i trawy) do tworzenia późniejszych kompozycji.
Oczywiście najłatwiej robić to od wiosny do lata, ale i zima, to idealny czas, by wybrać się do lasu i nazbierać omszałe gałązki, dobrze widoczne przed okresem wegetacji.

A trawy na polskie wielkanocne palmy pochodzą ze zbiorów roku poprzedniego, tak więc trzeba pomyśleć o tym z dużym wyprzedzeniem.
Posłuchaj!


Program "MAŁOPOLSKIE WIZYTY MUZEALNE" ma na celu wsparcie rozwoju muzealnictwa w regionie przez tworzenie przestrzeni do współpracy między dużymi instytucjami muzealnymi a mniejszymi ośrodkami.

W ramach programu Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach, we współpracy z Muzeum Tatrzańskim im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem oraz wsparciu Małopolskiego Instytutu Kultury w Krakowie, powstała wystawa „CHODŹŻE W GÓRY!. Od kęckich pionierów w Tatrach do niedzielnych turystów w Beskidach”, która będzie czynna jeszcze do 23.03.2025 r. w Muzeum w KĘTACH.

Ekspozycja prezentuje historię górskich wędrówek oraz osób związanych z Kętami, które miały znaczący wpływ na rozwój krajoznawstwa, ochrony tatrzańskiej przyrody oraz popularyzację turystyki górskiej.

Wystawa ukazuje ewolucję doświadczenia wędrówki – od pierwszych pionierów górskich z Kęt, przez zmianę podejścia do turystyki, aż po współczesny sposób przeżywania kontaktu z naturą.

Częścią jest także przestrzeń partycypacyjna, gdzie odbiorcy mają możliwość pozostawienia własnych wspomnień z górskich wypraw, a także rekomendacji tras i miejsc, co czyni ekspozycję żywą opowieścią pełną osobistych narracji.

Na wystawie w kęckim Muzeum zgromadzono wyjątkowe eksponaty wypożyczone z Muzeum Tatrzańskiego oraz zbiory pozyskane od prywatnych kolekcjonerów – dawne pamiątki, sprzęt, fotografie oraz elementy odzieży, które wiernie oddają ducha historycznych wypraw górskich.

O wystawie opowiada jej kurator, historyk PAULA WOJEWODZIC z Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach.
Posłuchaj!


Historia Muzeum w KRZESZOWICACH rozpoczyna się w 1975 r. kiedy to grupa osób założyła Społeczny Komitet Organizacyjny Izby Regionalnej.
3 lata później powstało Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Krzeszowickiej, które do dziś społecznie prowadzi Muzeum Ziemi Krzeszowickiej.

Muzeum zbiera i prezentuje artefakty historyczne oraz dokumenty związane z ziemią krzeszowicką, inicjuje i wspiera inicjatywy lokalne skupione na pamięci osób i wydarzeń istotnych dla dziejów Krzeszowic i okolic, a także zajmuje się działalnością wydawniczą.

O działalności Muzeum, które mieści się przy ulicy Krakowskiej 30, opowiadają członkowie Stowarzyszenia: ANNA GERTNER, RENATA WRÓBEL (członek Zarządu) oraz ZBIGNIEW DURCZOK (były prezes i wiceprezes).

Posłuchaj!


Wieś MOSZCZANICA w 1976 r. została włączona w granice miasta ŻYWIEC.
Od 1890 r. należała do rodziny KĘPIŃSKICH.

Jesienią 1934 r. w Dworku Władysława i Marii Kępińskich przebywał na wypoczynku Marszałek JÓZEF PIŁSUDSKI.

O tym pobycie oraz o tradycji legionowej na ziemi żywieckiej opowiada MIROSŁAW MIODOŃSKI regionalista, redaktor naczelny Rocznika "GRONIE" wydawanego przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Żywieckiej.

Posłuchaj!


Pochodzący z ŁĘGU TARNOWSKIEGO historyk MIECZYSŁAW CZOSNYKA przypomina sylwetkę dziewiętnastowiecznego chłopa WOJCIECHA BONIORA (1811 - 1861), który także urodził się w tej miejscowości.

6. kwietnia 1848 r. w Wiedniu, wraz z innym poddanym księcia Władysława Sanguszki chłopem ze Skrzyszowa STANISŁAWEM MIELAKIEM, stanął przed obliczem cesarza FERDYNANDA I HABSBURGA (1793 – 1875).

Jaki był cel tej audiencji i jak wspominał wyjazd do Wiednia Wojciech Bonior?
Posłuchaj!
Komentarze (0)
Najnowsze
-
06:27
Child Alert odwołany. 11-letnia Patrycja została odnaleziona
-
06:08
Dziś ostatni akcent egzaminu ósmoklasisty - język obcy. Ponad 98 proc. wybrało angielski
-
06:06
Aktualności komunikacyjne Radia Kraków 15.05
-
21:14
Przez lata zasłaniały malowniczą panoramę Tatr. Billboardy znikną z okolic Zakopianki
-
19:25
Policja uruchomiła Child Alert. Trwają poszukiwania 11-letniej Patrycji
-
18:47
Cięcia w rozkładach tramwajów i autobusów. Mieszkańcy: remont mostu Grunwaldzkiego to tylko pretekst
-
18:11
Grupa Azoty tonie w długach. Ratunkiem proch i nitroceluloza dla zbrojeniówki?
-
17:29
„Czesław Dźwigaj w Krakowie”
-
17:26
Groźny incydent na stacji kolejowej w Trzebini. Maszynista zignorował sygnał "Stój"
-
16:26
Podtarnowskie gminy rozbudowują żłobki i przedszkola. Jest zapotrzebowanie
-
16:08
Nowoczesna Otolaryngologia w Szpitalu Rydygiera: Oddział po remoncie i z robotem da Vinci
-
15:56
"Pod ziemią, ale z głową" – budowa metra w Krakowie oczami eksperta z AGH
-
15:16
Intencja i zamiar, czyli jak interpretować publikacje w sieci