Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

"Pejzaże regionalne" Audycja z dn. 11.11. 2021 r. (Święto Niepodległości)

Wadowice (fot. Jstudnicki/Wikipedia)

Kapitan Wojska Polskiego.

Urodził się w TARNOWIE w 1920 r. w rodzinie Mieczysława - kapitana piechoty.

Dzieciństwo spędził w WADOWICACH, gdzie jego ojciec pełnił służbę w 12 pułku piechoty. Razem z Karolem Wojtyłą, uczęszczał do miejscowego Gimnazjum.

3 września 1939 roku wstąpił do Wojska Polskiego i wziął udział w Wojnie Obronnej Polski.

20 września dostał się do niemieckiej niewoli, ale w marcu 1940 r. udało mu się zbiec i powrócił do Wadowic.

3 maja tegoż roku wstąpił do Związku Walki Zbrojnej przyjmując pseudonim „Kęczyński" Został mianowany szefem łączności Obwodu Wadowice i dowódcą III Rejonu. Wziął udział w organizacji tajnego nauczania.

Po II wojnie światowej w 1950 roku zamieszkał w CHRZANOWIE i został zatrudniony w tamtejszej szkole średniej, w której uczył geografii i geologii, astronomii i logiki, rysunku i wychowania fizycznego.
W 1960 roku rozpoczął pracę w Chrzanowskich Zakładach Materiałów Ogniotrwałych „Stella”. Był kierownikiem Zakładowego Domu Kultury, a następnie kierownikiem działu wojskowego ChZMO.
Przyjaźnił się z generałem Mieczysławem Borutą - Spiechowiczem oraz papieżem Janem Pawłem II, z którym utrzymywał listowną korespondencję przez cale lata, również podczas posługi Jana Pawła II w Watykanie.

(fot. Michał Bulsa / Wikipedia)

(fot. Michał Bulsa / Wikipedia)

W 1975 roku przeszedł na emeryturę. Zmarł w Chrzanowie w 1982 r.

Został pochowany na cmentarzu parafialnym w RADŁOWIE, w kwaterze żołnierzy poległych we wrześniu 1939 roku w obronie przeprawy przez Dunajec.

Proszę podać jego imię i nazwisko

ADRES INTERNETOWY: [email protected]

do godz. 7.30 dnia 11.11. 2021 r.

UPOMINKI:

3 egzemplarze Śpiewnika Pieśni Patriotycznych i Niepodległościowych Górali Beskidzkich "DALEJ DO DZIEŁA, JESZCZE NIE ZGINĘŁA"

2 egzemplarze książki Krzysztofa Sikory "HARCERSKI KURHAN NA SUCHEJ GÓRZE".

płyta CD Julian Ursyn Niemcewicz "ŚPIEWY HISTORYCZNE" vol. 1 Dynastia Piastów

( fot. ze zbiorów autora)

( fot. ze zbiorów autora)


ANDRZEJ BORYCZKO z urodzenia myśleniczanin, mieszka obecnie w OSIECZANACH.

Kolekcjonuje wszelkie przedmioty związane z MYŚLENICAMI: dokumenty, pocztówki, znaczki, wydawnictwa o tym mieście.

Takie kolekcjonowanie zapoczątkował jeszcze jego ojciec MARIAN BORYCZKO, a teraz syn rozwija i powiększa tę kolekcję.

Specjalne miejsce w jego zbiorach mają austriackie znaczki pocztowe, z polskimi nadrukami z końca 1918 r.

Po odzyskaniu niepodległości przez Polską w obiegu były jedynie zapasy zaborczych, austriackich znaczków.

Polskie pojawiły się dopiero w 1919 r.

(fot. ze zbiorów autora)

(fot. ze zbiorów autora)

Kierując się głównie względami patriotycznymi prowincjonalne urzędy pocztowe zaczęły umieszczać na posiadanych zapasach znaczków zaborczych różne nadruki stwierdzające objęcie poczty przez władze polskie.

Znaczki " spolszczano" różnymi metodami.

W Myślenicach głównym inicjatorem takich działań był JAN SZCZĘSNY "POBRATYMIEC" PŁATKOWSKI, sekretarz starostwa, pisarz, filatelista i żarliwy patriota.

Jakie nadruki wykonywał i w czym pomógł mu siostrzeniec, legionista RAJMUND BERGEL?

Posłuchaj!

Andrzej Boryczko

Andrzej Boryczko



W ten weekend w sobotę 13 i w niedzielę 14 listopada - odbędzie się w Krakowie Finał 22. Ogólnopolskiego Festiwalu Dzieci i Młodzieży "Piosenki Jana Wojdaka".


Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią, to muzyczne wydarzenie, którego celem jest popularyzacja polskiej piosenki, propagowanie kultury muzycznej oraz rozwijanie wrażliwości oraz aktywności artystycznej, powraca do Nowohuckiego Centrum Kultury.

W sobotę od godz. 9.00 rozpoczną się przesłuchania około stu finalistów, wyłonionych w 6. eliminacjach regionalnych, w czterech kategoriach wiekowych od 7. do 21. lat.

Natomiast koncert laureatów rozpocznie się w niedzielę 14 listopada o godz. 11.00 w Nowohuckim Centrum Kultury.

Patronat nad Festiwalem objęło Radio Kraków podobnie jak i inne media publiczne: Radio Katowice, Radio Kielce, Radio Łódź i Radio Lublin, a także ośrodki regionalne Telewizji Polskiej w tych miastach.

Głównym sponsorem Festiwalu jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które przeznaczyło na nagrody łącznie 10 tysięcy złotych, a Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych ufundowało nagrodę „GRAND PRIX” w wysokości tysiąca Euro.

Nagrody atrakcyjne, ale najważniejsza jest muzyka, więc przypomnę Nowohuckie Centrum Kultury w sobotę przesłuchania od godz. 9.00, w niedzielę 14 listopada od godz. 11.00 koncert finałowy.

Każdemu finałowi Ogólnopolskiego Festiwalu Dzieci i Młodzieży "Piosenki Jana Wojdaka". towarzyszy promocja nowej płyty. W tym roku nosi ona tytuł "NASZE WYBRANE" Zawiera 10 piosenek, które są wspólnymi kompozycjami krakowianina Jana Wojdaka i warszawianina Aleksandra Pałaca (obaj panowie są Kawalerami Orderu Uśmiechu).

Z płyty "Nasze wybrane" muzyczna premiera po godz. 7. 30 piosenki "Nigdy nie będzie za późno" - do tekstu Anny Grabowskiej, w wykonaniu zespołu "NOWE"

(fot.Wikipedia)

(fot.Wikipedia)

Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” – to najstarsza polska organizacja gimnastyczna, której członkowie przyczynili się do popularyzacji gimnastyki,powstania wielu klubów sportowych i Związku Harcerstwa Polskiego.

Jednym z celów towarzystwa – było również podtrzymywanie i rozwijanie świadomości narodowej oraz postaw obywatelskich.

Do momentu powstania niepodległego państwa polskiego w 1918 roku organizacja nie była jednorodna i początkowo istniało wiele oddzielnych, regionalnych organizacji działających w trzech zaborach.

Wenanty Piasecki

Wenanty Piasecki

W 1894 r. w ZAKOPANEM postało Gniazdo Towarzystwa Gimnastycznego "SOKÓŁ". O jego założycielu dr WENANTYM PIASECKIM (1832 - 1909) oraz o wsparciu materialnym zakopiańskiego Gniazda przez hr. WŁADYSŁAWA ZAMOYSKIEGO (1853 -1924) opowiada historyk i archiwista dr JERZY ROSZKOWSKI.

Posłuchaj !

( fot. K.Puchała/Wikipedia)

( fot. K.Puchała/Wikipedia)

W listopadzie 1918 r. Polska odzyskała niepodległość, ale jeszcze kilka lat trwała walka o ostateczne wytyczenie i uznanie granic nowego państwa. Także tej południowej granicy.


O orędownikach przyłączenia po I wojnie światowej Orawy i Spisza do Polski; o ks. Ferdynandzie Machayu (1889 Jabłonka – 1967 Kraków), Piotrze Borowym (1858 Rabczyca - 1932 Lipnica Wielka) oraz Wojciechu Halczynie (1863 Lendak – 1932 Lendak) opowiada prof. TADEUSZ TRAJDOS z Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

Posłuchaj!



Piotr Borowy (fot.Wikipedia)

Piotr Borowy (fot.Wikipedia)

( fot.Wikipedia)

( fot.Wikipedia)

I wojna światowa przyniosła Polsce wiele zniszczeń budynków, infrastruktury, architektury miejskiej i wiejskiej.

Dobitnym tego przykładem jest zburzenia KALISZA w sierpniu 1914 r. najpierw przez uciekające oddziały rosyjskie, a potem przez nowych niemieckich zaborców .

Jak po roku 1918 odbudowywano niepodległą, ale wyniszczoną Polskę, jakie tendencje i kierunki dominowały wówczas w projektach architektów wyjaśnia dr hab. inż. architekt ANDRZEJ GACZOŁ z Politechniki Krakowskiej.

Posłuchaj!



Autor:
Jan Stępień

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 19:18

    Co sprawia, że młodzi ludzie coraz częściej odsuwają się od kościoła?

  • 19:05

    Dariusz Martynowicz: Oczekujemy zapowiadanego cięcia podstawy programowej o 20 procent, a nie pudrowania trupa

  • 19:05

    Wisła-Podbeskidzie - czyli rywal "pod kreską"! TRANSMISJA

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

  • 16:13

    RT @magdalenazbylu1: Zyngierki z Maruszyny i Mali Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej zgarniają pierwszą nagrodę na Festiwalu Złote Kierp…

  • 15:12

    Z kolei w miejscowości Kąclowa w woj. nowosądeckim na drodze wojewódzkiej 981 doszło do kolizji 3 aut. Tu na szcz… https://t.co/xyILn3RcVd

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię