Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Osada młynarska Boroniówka

Osada młynarska Boroniówka w Grodzisku to miejsce, gdzie prezentowane są zabytkowe obiekty przemysłowe. Urządzenia zarówno w młynie, jak i tartaku stanowią żywą ekspozycję, ponieważ każdorazowo są uruchamiane dla zwiedzających.

Fot. Marek Lasyk

Posłuchaj
Osada młynarska Boroniówka

Historia Boroniówki sięga XV wieku. Początkowo młyn należał do Zakonu Sióstr Klarysek. Dopiero w 1816 roku wydzierżawił go Jan Boroń. Gospodarstwo działało oficjalnie do końca II wojny światowej. Potem stopniowo popadało w ruinę. Dopiero w 2013 roku rodzina Piwowarskich, czyli nowi właściciele, rozpoczęli odbudowę i ponownie uruchomili młyn i tartak wodny.

O wyjątkowości tego miejsca stanowi nie tylko pasja właścicieli, ale przede wszystkim urokliwe położenie. To Ojcowski Park Narodowy i Dolina Prądnika. Wyjazd do Boroniówki może być celem, a także punktem startowym bądź zwieńczeniem dłuższej wycieczki.

W 2021 roku Boroniówka będzie otwarta dla zwiedzających tylko w cztery weekendy: 1-3 maja, 3-6 czerwca, 14-15 sierpnia i 18-19 września. Wtedy też uruchamiana jest kawiarenka.

Skarby Małopolski w Radiu Kraków, sobota o godzinie 18:05. Gość audycji: Andrzej Feliksik, przewodnik. Zaprasza Magdalena Zbylut-Wiśniewska.

Wyślij opinię na temat artykułu

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię