Nie wyobrażam też sobie grudniowego domu bez cyklamenów. Spotyka się odmiany standardowe, o dużych liściach i kwiatach oraz miniaturowe, świetnie nadające się do dekoracji stołów świątecznych.Roślina ta lubi pomieszczenia jasne, ale koniecznie dość chłodne – optymalną temperaturą ich uprawy jest 15-18°C. Przy wyższej temperaturze należy zwiększyć wilgotność powietrza, ale uważać trzeba jednocześnie, by donica z cyklamenem nie stała w wodzie, bo ma delikatne i łatwo gnijące korzenie, dlatego też podlewać należy umiarkowanie. Cyklameny nie znoszą zraszania zarówno liści jak i kwiatów – łatwo wówczas ulegają różnym chorobom grzybowym (np. szarej pleśni), żółkną i zamierają. Aby cyklameny lepiej i dłużej kwitły warto zasilić je raz w tygodniu nawozami dla roślin kwitnących, zawierającymi większe dawki potasu.
Szlumbergera, czyli kaktus bożonarodzeniowy lub grudnik, to jedna z roślin, jakie o tej porze roku mogą zdobić kwiatami nasze domy. Są łatwe w uprawie i kwitną niemal niezawodnie co roku. Moje grudniki wystawiam na całe lato na taras, do cienia, chowam je do domu dopiero pod koniec września, bo znoszą spadki temperatury do 10°C. Jeśli zapewnimy im we wrześniu i październiku okres spoczynku, ograniczając podlewanie i ustawiając w chłodnym pomieszczeniu, to w grudniu obsypią się kwiatami. Na początku listopada przenosimy je w cieplejsze i jasne miejsce, ale nie bezpośrednio w słońcu, i stopniowo zwiększamy podlewanie – jest wtedy duża szansa na zawiązanie dużej ilości pąków. Jeśli je zauważymy, to ważne jest by nie przestawiać doniczek – najmniejsza zmiana położenia wobec światła skutkować może zrzuceniem wszystkich pąków.
Roślinę można łatwo rozmnożyć ucinając jej fragment składający się z dwóch spłaszczonych łodyg, podsuszając go i wkładając do piaszczystego, lekko wilgotnego podłoża. Zimą najlepiej rosną w temperaturze około 20°C.
Skrętnik (Streptokarpus), to kolejna wyjątkowo wdzięczna roślina doniczkowa, spokrewniona ze znanymi wszystkim sępoliami. W naturze rośnie w tropikalnych lasach Afryki Południowej, więc wymaga półcienia, wilgotnego powietrza i próchnicznego podłoża. Nie znosi bezpośredniego nasłonecznienia. Na parapetach domowych najczęściej uprawiana jest odmiana rozetkowa o podłużnych, pomarszczonych liściach i dużych, lejkowatych kwiatach umieszczonych na cienkich, długich pędach w bardzo wieli kolorach i fasonach. Skrętnik kwitnie długo, od jesieni do wiosny.
Lubi temperatury umiarkowane: latem – od 18-20, zimą 10-18°C. Podlewać należy również umiarkowanie, przegotowaną wodą o temperaturze pokojowej. Do dokarmiania wybierać trzeba nawozy bogate w fosfor i potas, ale dawka jaką będziemy stosować to około 1/3 tej jaka jest zalecana dla innych roślin, bo skrętniki nie znoszą zasolenia podłoża. Przesadzanie, jeśli konieczne, to po kwitnieniu pod koniec zimy, do lekko kwaśnego i przewiewnego podłoża.
- A
- A
- A
Kwiaty doniczkowe kwitnące zimą
Kiedy za oknem mróz i śnieg, albo szaruga i deszcz warto pocieszać się kolorami kwiatów doniczkowych, które właśnie zimą kwitną.
Autor:
Anna Kluz- Łoś
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
21:05
Spór o zniszczony bruk wokół sądeckiego ratusza. Sprawa może skończyć się w sądzie
-
21:04
Dorosłe dzieciństwo na dawnej wsi
-
20:24
Zmiany w tarnowskim magistracie. Prezydent miasta: nie chodzi o to, żeby się kogoś pozbyć
-
19:19
"Księża mają problem z własną seksualnością"
-
19:00
Jazzowy Bazar Audycja z 03.10.2024 r.
-
17:08
Zasadne nie chce włączenia części wsi do nowej gminy Szczawa. "Gazdujcie na swoim"
-
16:31
Siła Fotografii: po raz siódmy Nowohuckie Centrum Kultury zamienia się w wielką galerię sztuki
-
15:42
Hałas jest muzyką. Unsound trwa
-
14:39
Z Krakowa do Nowego Sącza w 60 minut. Trwa modernizacja ważnej linii kolejowej