Jarmila Xymena Górna urodziła się w rodzinie muzyków z Łodzi.Ukończyła Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Jeszcze jako studentka założyła zespół Sovay, którego repertuarem były tradycyjne angielskie ballady folkowe z XVIII i XIX w, jak również amerykańskie i brytyjskie piosenki folkowe.

W 1990 r. Jarmila przyjechała do Londynu, gdzie, zarzuciwszy wątki stylistyczne łączące ją z jej muzyczną przeszłością, mogła swobodnie odkrywać prawdziwie swoiste brzmienie, „własny głos” –w sensie zarówno dosłownym, jak i metaforycznym.

Nowy styl Jarmili rozwinął się w pełni w Trolley Stop we wschodnim Londynie, gdzie przez dwa lata prowadziła swoje autorskie koncerty Trance-Magic Piano Sessions.Owocem tych muzycznych poszukiwań był album Hashgachah, wydany przez Jarmila Music w 2004 roku, na którym Jarmila łączy uzdolnienia kompozytorki, wokalistki, pianistki, oraz producentki. W niewerbalnym śpiewie wykorzystuje szeroką skalę głosu, a gra fortepianowa stanowi trzon dla wznoszących się ku niebiosom anielskich chórów, wokół których Jarmila buduje subtelną aranżację, złożoną z dźwięków kontrabasu, perkusji, instrumentów dętych i oud.

Występy Górnej oglądać było można w wielu miejscach w Londynie, na przykład w ICA, Jazz Cafe, Vortex, Union Chapel, The Spitz, Ray’s Jazz i w Cargo. Występowała w Katanii na Sycylii w 2005 r., podczas festiwalu Big Big World w Szkocji w tym samym roku, oraz podczas festiwalu Women in Tune w Walii w roku 2006.

Jarmila aktywnie działa również jako kompozytorka teatralna i filmowa. Wśród jej osiągnięć znalazła się aranżacja ścieżki dźwiękowej do przedstawienia „Drakula” Brama Stokera wystawionego przez Brunton Theatre Company („Wspaniała aranżacja Górnej oddaje ducha złamanej Europy Wschodniej” – Scotland on Sunday), a także wkład w widowisko multimedialne ‘The Singularity’ w teatrze Albany w ramach wydarzenia London International Mime Festival w roku 1998. Współpracowała przy komponowaniu i wykonaniu muzyki do filmu dokumentalnego ‘Hidden Children’ Sheldona Lazarusa (2001). Jej śpiew znalazł się również na ścieżce dźwiękowej do włoskiego filmu fabularnego ‘Luna Rossa’ z 2001 roku. Jarmila wykładała również gościnnie tzw. ‘rozszerzone techniki wokalne’ na Uniwersytecie w Cambridge.

Jarmila angażuje się również w pracę prywatnego nauczyciela gry na fortepianie, gitarze i darbuce, oraz kompozycji, śpiewu i aranżacji wśród opierającej się na naukach Tory społeczności żydowskiej w Stamford Hill w Północnym Londynie.

Nowy album Górnej nosi tytuł 'Aspaklaria' (co po aramejsku oznacza ‚soczewkę’). Tym razem, duchowe poszukiwania w sferze hebrajskiego mistycyzmu stały się inspiracją do powstania autorskich tekstów: „Moje piosenki z albumu Aspaklaria to pieśni o miłości i lęku, o rozpadzie i rekonstrukcji własnego „ja”, o zadawaniu pytań i – być może – uzyskiwaniu odpowiedzi, o nawiązywaniu i utrzymywaniu łączności z Absolutem, o sięganiu nieba i zmierzaniu ku gwiazdom”.