Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

"Gorący temat" - filmowa wersja upadku twórcy amerykańskiej stacji Fox News, Rogera Ailesa

Na ekrany naszych kin wchodzi historia afery seksualnego wykorzystywania i molestowania podwładnych przez twórcę i wieloletniego prezesa amerykańskiej stacji informacyjnej Fox News, Rogera Ailesa opowiedziana z perspektywy pracownic – prezenterek, które za szansę pracy na ekranie musiały płacić uległością wobec szefa. Jeśli chce się dostać pełniejszy obraz tej autentycznej historii, warto obejrzeć również dostępny na platformie HBO GO serial „Na cały głos” z wybitną rolą Russella Crowe'a. Dopiero wtedy uzyskamy szerszą perspektywę i dogłębne spojrzenie na historię i upadek wszechpotężnego Rogera Ailesa - doradcy prezydentów Nixona, Reagana, Busha i gorącego zwolennika obecnego prezydenta USA, Donalda Trumpa, któremu ten w dużej mierze zawdzięcza swoją wyborczą wygraną.

Fot. mat. prasowe

Reżyseria: Jay Roach

Scenariusz: Charles Randolph

 

Roger Ailes to człowiek, który usta pełne miał frazesów o Bogu, patriotyzmie i rodzinie, a tymczasem latami molestował, gwałcił i wykorzystywał swoje podwładne. Stacja telewizyjna służyła mu do realizacji celów politycznych. Nie wahał się przy tym sięgać po manipulację i kłamstwa.

„Gorący temat” skupia się na wątkach trzech kobiet będących na różnych szczeblach medialnej drabiny. Pierwsza z nich to grana przez Nicole Kidman prezenterka Gretchen Carlson – gasnąca gwiazda, która po tym, jak została zwolniona z pracy, znajduje w sobie siłę, by pójść do sądu i głośno opowiedzieć o tym, przez co przechodziła, pracując dla Fox News. Drugą bohaterką jest megagwiazda stacji, Megyn Kelly (trudna do rozpoznania Charlize Theron). Także ona, po długotrwałym i wymownym milczeniu w końcu przyznaje, że była ofiarą molestowania ze strony drapieżnego przełożonego. Trzecią z bohaterek (znakomita Margot Robbie) jest fikcyjna początkująca dziennikarka, która marzy o wejściu do pierwszej ligi - nieświadoma, jak wielką cenę przyjdzie jej za to zapłacić.

W filmie widzimy, że kobiety, które nie ulegały Ailesowi, mogły pożegnać się z karierą dziennikarską nie tylko w stacji Fox News. Macki prezesa sięgały bowiem dalej. Potrafił dyskredytować niepokorne pracownice w oczach innych, potencjalnych pracodawców, na zawsze grzebiąc w ten sposób ich zawodowe plany i marzenia. Choć opowiadana w „Gorącym temacie” historia zakończyła się wygraną kobiet i upadkiem seksualnego drapieżcy, naiwnością byłoby sądzić, że to odosobniony przypadek. Warto, żeby ten film zobaczyli zwłaszcza ci, którzy podważają zasadność zataczającej coraz szersze kręgi akcji #metoo.

 

Sylwia Paszkowska

 

 

Wyślij opinię na temat artykułu

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię